Januar handler for FC Midtjylland om at holde fokus på at vinde noget sammen, at alle i truppen udfylder en vigtig rolle, og at holde på profilerne, selv om drømmene og de personlige ambitioner vokser hos spillerne, og agenterne må have dollartegn i øjnene efter et efterår med mange bemærkelsesværdige præstationer.
Der er enkelte oplagte afgange:
Dani Silva må være skuffet over, hvor få minutter han har fået i efteråret. Det startede godt for ham i FCM i februar og marts 2025, men det er gået ned ad bakke siden. Det virker til, at hans gode pasningsspil og rolle som fordeler på midten lige nu ikke vurderes til at opveje hans mangler i det defensive spil – trænerteamet er simpelthen ikke klar til at gøre de kompromiser, som det kræver at spille med Dani Silva på midtbanen, og når vi endelig spiller med en 10’er eller fordelende 8’er med to sikrende midtbanespillere bagved, har Simsir og Byskov været foretrukket.
Friday Etim var sommerens transferkanin, som ingen havde regnet med, men som desværre heller ikke rigtig har bidt sig fast eller fået spilletid i efteråret, blandt andet fordi det (heldigvis) ikke lykkedes at sælge Junior Brumado, og Cho kom tilbage til anden halvdel. Jeg har svært ved at se Friday Etim få spilletid i foråret, men man vil måske fortsat bruge ham som træningsspiller og yderste mandat i truppen.
Køb noget til kanterne
Der er kontraktudløb på Paulinho og Mbabu til sommer, så her pågår naturligvis samtaler om fremtiden.
Mbabu har ikke markeret sig som det stensikre kort, hans erfaring burde være garanti for, og jeg er spændt på, om man vil forsøge noget andet på højre back i sommervinduet? Paulinho har kun spillet halvt så meget som Victor Bak i efteråret, men jeg kunne sagtens se os forlænge med ham. Paulinho har en høj status i klubben, og han virker til at være et samlingspunkt og en mentor for mange af de sydamerikanske spillere.
Jeg troede i sommer, at Aral Simsir og Dario Osorio var på affyringsrampen, men de har begge overbevist i efteråret. Aral Simsir har vel været Superligaens bedste kreatør i det offensive. Så jeg må lave en amerikanervending og sige, at vi for alt i verden skal holde på Aral, Dario og Franculino – og Ousmane Diao, Lee, Byskov, som efterhånden også må tiltrække opmærksomhed fra de store herregårde.
Det er som regel en god idé med en smule udskiftning i truppen i hvert vindue for at justere hierarkiet og bevare dynamikken i truppen, og føjer vi noget til truppen i januar, så tror jeg, det bliver på siderne; Aral Simsir og Dario Osorio skal videre til sommer, og dermed kunne det være et fikst træk at hente den næste Osorio ind allerede nu – for ikke at stå med en helt uprøvet spiller til vigtige europæiske kvalifikationskampe i juli.
Der venter minimum 20 kampe i foråret, så der vil formentlig blive minutter – også til ydermandater i truppen, der er i gang med en indkøringsperiode.
Samme model kunne man gå efter på de to backs, hvis Kristian Bach Bak og Jacob Larsen vurderer, at Mbabu eller Paulinho skal videre i karrieren. Jeg kunne sagtens se os hente en ny ung, talentfuld højre back eller wingback, der med nogle måneders tilløb ville kunne forstærke start-11.

LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Giver to spillere livstidskarantæne
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
Vil have ham væk fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
Var direkte fra træningsbanen
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
NYHEDER