‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Det forlyder i et spansk medie, at Xabi Alonso har en mundtlig aftale på plads med Liverpool.



Den tidligere Liverpool-stjerne Xabi Alonso sættes nu i forbindelse med et skifte retur til Liverpool FC. Denne gang ikke som spiller, men som træner.

Xabi Alonson, der har været i spidsen for Bayer Leverkusen og Real Madrid, men fik sparket i sidstnævnte i efteråret, bliver af mediet okdiario kædet sammen med et skifte til Real Madrid, som han ifølge mediet har en mundtlig aftale med.

Parterne skulle være enig om en treårig aftale, der dog har en afgørende faktor i sig: Den gælder kun, hvis Liverpool og Arne Slot ikke vinder Champions League.

Efter at have ført The Reds til mesterskabet i sidste sæson har Arne Slot haft langt større problemer i denne sæson, hvor resultaterne har været svingende, hvor stjernen Mohamed Salah har ytret stor utilfredshed, og hvor alt ikke hele tiden har virket til at være i balance i storklubben.

Angiveligt skulle Xabi Alonsos lejr og Liverpool allerede have været i dialog i november, hvor han blev fyret i Real Madrid.

Selv om det lyder urealistisk, at man allerede nu skulle have en mundtlig aftale på plads, er det ikke utænkeligt, at Liverpool og Alonso har været i dialog, for resultaterne var dårlige i Liverpool, hvor mange formentlig troede, at Arne Slot ville ende med en fyreseddel.

Hollænderen Arne Slot kom til Liverpool som afløser for Jürgen Klopp op til sidste sæson, og starten var altså fantastisk.

Xabi Alonso havde enorm succes i Bayer Leverkusen, hvor han i sin sidste sæson i klubben vandt The Double.

Liverpool møder tirsdag Galatasaray på udebane i Champions League-ottendedelsfinalen, mens man i Premier League blot er nummer seks og ikke genvinder det engelske mesterskab, da der er 19 point op til Arsenal på førstepladsen.





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson svært utilfreds