– Det er et scoop med denne rekruttering.
Så klar var dommen fra institutleder Jens Troelsen, da Syddansk Universitet i slutningen af februar kunne offentliggøre ansættelsen af fodboldforskeren Chris Carling på Institut for Idræt og Biomekanik.
Chris Carling kommer nemlig med et CV, der kandiderer til et af de bedste i og omkring dansk fodbold.
Over de seneste 30 år har han arbejdet i elitesport, særligt fodbold. Englænderen startede med at arbejde i firmaet, der i dag er kendt som Opta, og han har siden arbejdet for klubben Lille, samtidig med at han har ydet konsulentarbejde for Manchester United, Paris Saint-Germain og Olympique de Marseille, og været ansat som Head of Performance and Research i Frankrigs fodboldforbund i de seneste seks år.
Ved udgangen af 2025 var det tid til en ny udfordring, og den udfordring bliver nu som assistant professor på Syddansk Universitet og med arbejdet for det såkaldte Football Lab-projekt.
– Jeg fik muligheden for at komme hertil og arbejde sammen med Peter Krustrup, som er professor i idræt og sundhedsvidenskab, en pioner inden for sportsvidenskab og en UEFA Pro-licenseret træner. Jeg har kendt ham i mange år. Det er en rigtig god mulighed for mig, fordi det giver mig mulighed for at arbejde i dansk fodbold, siger Chris Carling til Tipsbladet og tilføjede:
– Dette giver mig chancen for at lære en ny liga og en ny fodboldkultur at kende. Football Lab-projektet involverer også et samarbejde med Divisionsforeningen, som ønsker at udvikle sportsvidenskab, forskning og innovation i dansk fodbold. Helt ærligt, det er fantastisk, at de er så involverede i at drive dette fremad.
– Samtidig får jeg mulighed for at undervise og supervise ph.d.-studerende. Og jeg glæder mig til at opleve og bo i Danmark.

Chris Carling (til højre) og Peter Krustrup (til venstre). Foto: SDU fra pressemeddelelsen
Skal hjælpe Divisionsforeningen
At Chris Carling skal hjælpe Divisionsforeningens research, understreges også af, at direktør Claus Thomsen udtaler sig i pressemeddelelsen om hans ansættelse på SDU.
– Rekrutteringen afspejler både Syddansk Universitets internationale position og den positive udvikling, dansk klubfodbold befinder sig i. Med Chris ombord styrker vi muligheden for tæt, løbende højt kvalificeret sparring med klubberne og for at skabe mere anvendelsesorienteret forskning i elitefodbold på højeste niveau, hvor ambitionen er at give danske klubber ny viden, der kan omsættes til en reel konkurrencefordel, sagde Claus Thomsen blandt andet.
Hvad skal Chris Carling så konkret hjælpe med? Først og fremmest har man en ambition om at udvikle ph.d.-studerende i klubberne – noget, man eksempelvis ser i Premier League.
– Her vil en person arbejde på sit ph.d.-projekt og i en klub samtidig, hvilket er en fantastisk mulighed, fordi den studerende får hands on-erfaring ved at arbejde i klubben, men også laver et projekt, som kan have indflydelse på, hvordan spillere forbereder sig, træner og præsterer. Det er det, vi vil her. Vi håber på nogle fantastiske projekter, der kan få stor impact i klubben, for klubberne skal også have noget ud af de her ph.d.-studerende, siger Chris Carling og tilføjer:
– Ligaen har også en stor datastrategi og meget data, så planen er også at arbejde med dem om diverse projekter – for eksempel at kigge på, hvor langt spillerne løber, hvordan de løber, og hvad er indflydelsen af udskiftninger og så videre.
Samtidig fremhæver Chris Carling, at Danmark har en stærk historik inden for sportsvidenskab, hvor folk som Peter Krustrup og Jens Bangsbo har udført fornem forskning. Derudover er FC Midtjylland blevet kendt verden over for sin brug og anvendelse af data.
Alt i alt er den erfarne forsker bare glad og spændt over at være landet på Syddansk Universitet.
– Jeg er virkelig glad for at være her, og jeg er stadig i gang med at lære dansk fodbold at kende, selvom jeg har fulgt det i mange år – faktisk siden EM-triumfen 1992. Jeg vil gerne hjælpe studerende, spillere og trænere, og hvis jeg kan det, vil jeg være virkelig glad. Universitet er fantastisk, og Odense er en vidunderlig by, slutter han.
Chris Carling startede på SDU i februar.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
NYHEDER