GIFTIGT ARBEJDSMILJØ, UTRYGHED, frygt, magtkampe, medarbejderflugt.
Lyder det som introen til Poul Madsens nye krimi ‘Kongen af Esbjerg’ om magtspillet i dansk politik? Måske, men det finder også sted i Horsens. Nærmere betegnet byens fodboldklub, der er voldsomt præget af uro.
Som Tipsbladet kan afsløre, så har en stribe medarbejdere allerede pakket fodboldtasken. Enten fordi de flygter fra et arbejdsmiljø, der bliver betegnet som giftigt – eller fordi de er blevet opsagt.
DET LYDER UNÆGTELIGT som en slags frygtens klub i dansk fodbold. Et sted med alt for lavt til loftet, hvor arbejdsmiljøet risikerer at spænde ben for de sportslige ambitioner.
Mange af pilene peger på sportschef Esben Hansen, men også direktør Kristian Nielsen bærer selvfølgelig også et kæmpe ansvar for, at AC Horsens næppe vinder en pris som årets arbejdsplads. Som øverste ansvarlige for henholdsvis den sportslige og administrative/kommercielle del, så kan ingen af de to ledere løbe fra ansvaret.
En fraværende amerikansk ejerkreds skulle ligeledes forstærke det dårlige arbejdsklima i klubben.

KIMEN TIL BALLADEN blev allerede lagt lige op til jul, hvor Tipsbladet kunne afsløre, at Esben Hansen havde afskediget Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner, Jimmy Brinksby, uden overhovedet først at informere cheftræneren.
Senere fyrede Esben Hansen også Retov – og cementerede dermed sin position i klubben.
MEN ER DET ikke bare sådan i en fodboldklub, hvor resultaterne halter? Jo – trænere er et udsat folkefærd, men at folk i administrationen også frygter og flygter er ikke noget sundhedstegn i en hvilken som helst virksomhed.
Nu er David Nielsen kommet til som cheftræner. Han har skaffet de første tre point til Horsens, der tilmed kan se med et kæmpe smil på, at Fredericia er kommet horribelt fra start i 1. division, så kampen om oprykning stadig er pivåben.
FOR DET LIGNER HORSENS’ ENESTE chance for, at det hele ikke ender i en kæmpe eksplosion. En Superliga-billet vil formentlig give så meget ro og energi i organisationen, at man – måske – kan kigge fremad og få ro på.
Hvis oprykningen kikser, så kan det hele bryde ud i lys lue. Gamle sår kan springe op – og efterlade Horsens i det ledelseskaos, der brutalt myrdede Esbjerg som storklub.
MEGET LIGGER altså på David Nielsens skuldre, mens Esben Hansen også kunne ligne en færdig mand, hvis ikke Horsens er at finde i Superligaen i næste sæson.
Rykker Horsens op i Superligaen?
0 Votes
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
OPTAKT
Schweiz – Canada
OPTAKT
England – Ghana
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
MEDIE
Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Frederiksen renser ud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Panama – Kroatien
TRANSFER