Kniven for struben: Oprykning eller total kaos!

Hvis ikke Horsens sikrer sig billetten til Superligaen, så kan det ende helt galt i den østjyske klub, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.





GIFTIGT ARBEJDSMILJØ, UTRYGHED, frygt, magtkampe, medarbejderflugt.

Lyder det som introen til Poul Madsens nye krimi ‘Kongen af Esbjerg’ om magtspillet i dansk politik? Måske, men det finder også sted i Horsens. Nærmere betegnet byens fodboldklub, der er voldsomt præget af uro.

Som Tipsbladet kan afsløre, så har en stribe medarbejdere allerede pakket fodboldtasken. Enten fordi de flygter fra et arbejdsmiljø, der bliver betegnet som giftigt – eller fordi de er blevet opsagt.

DET LYDER UNÆGTELIGT som en slags frygtens klub i dansk fodbold. Et sted med alt for lavt til loftet, hvor arbejdsmiljøet risikerer at spænde ben for de sportslige ambitioner.

Mange af pilene peger på sportschef Esben Hansen, men også direktør Kristian Nielsen bærer selvfølgelig også et kæmpe ansvar for, at AC Horsens næppe vinder en pris som årets arbejdsplads. Som øverste ansvarlige for henholdsvis den sportslige og administrative/kommercielle del, så kan ingen af de to ledere løbe fra ansvaret.

En fraværende amerikansk ejerkreds skulle ligeledes forstærke det dårlige arbejdsklima i klubben.

Er blikket rettet mod Superligaen? Foto: Alamy


KIMEN TIL BALLADEN blev allerede lagt lige op til jul, hvor Tipsbladet kunne afsløre, at Esben Hansen havde afskediget Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner, Jimmy Brinksby, uden overhovedet først at informere cheftræneren.

Senere fyrede Esben Hansen også Retov – og cementerede dermed sin position i klubben.

MEN ER DET ikke bare sådan i en fodboldklub, hvor resultaterne halter? Jo – trænere er et udsat folkefærd, men at folk i administrationen også frygter og flygter er ikke noget sundhedstegn i en hvilken som helst virksomhed.

Nu er David Nielsen kommet til som cheftræner. Han har skaffet de første tre point til Horsens, der tilmed kan se med et kæmpe smil på, at Fredericia er kommet horribelt fra start i 1. division, så kampen om oprykning stadig er pivåben.

FOR DET LIGNER HORSENS’ ENESTE chance for, at det hele ikke ender i en kæmpe eksplosion. En Superliga-billet vil formentlig give så meget ro og energi i organisationen, at man – måske – kan kigge fremad og få ro på.

Hvis oprykningen kikser, så kan det hele bryde ud i lys lue. Gamle sår kan springe op – og efterlade Horsens i det ledelseskaos, der brutalt myrdede Esbjerg som storklub.

MEGET LIGGER altså på David Nielsens skuldre, mens Esben Hansen også kunne ligne en færdig mand, hvis ikke Horsens er at finde i Superligaen i næste sæson.

Rykker Horsens op i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver




LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Har været uenig med Steve Cooper

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Danmark har aldrig haft så mange før

Gift Links hylder FCK-legende

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

‘Thomas Delaney er fortid’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mathias Zanka går viralt

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Det betyder intet mod Liverpool

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Real Madrid – Bayern

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Nu åbner Wind op for fremtiden

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Kasper Dolberg i choktransfer?

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

FIFA åbner sag mod Spanien

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer