Kniven for struben: Oprykning eller total kaos!

Hvis ikke Horsens sikrer sig billetten til Superligaen, så kan det ende helt galt i den østjyske klub, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.





GIFTIGT ARBEJDSMILJØ, UTRYGHED, frygt, magtkampe, medarbejderflugt.

Lyder det som introen til Poul Madsens nye krimi ‘Kongen af Esbjerg’ om magtspillet i dansk politik? Måske, men det finder også sted i Horsens. Nærmere betegnet byens fodboldklub, der er voldsomt præget af uro.

Som Tipsbladet kan afsløre, så har en stribe medarbejdere allerede pakket fodboldtasken. Enten fordi de flygter fra et arbejdsmiljø, der bliver betegnet som giftigt – eller fordi de er blevet opsagt.

DET LYDER UNÆGTELIGT som en slags frygtens klub i dansk fodbold. Et sted med alt for lavt til loftet, hvor arbejdsmiljøet risikerer at spænde ben for de sportslige ambitioner.

Mange af pilene peger på sportschef Esben Hansen, men også direktør Kristian Nielsen bærer selvfølgelig også et kæmpe ansvar for, at AC Horsens næppe vinder en pris som årets arbejdsplads. Som øverste ansvarlige for henholdsvis den sportslige og administrative/kommercielle del, så kan ingen af de to ledere løbe fra ansvaret.

En fraværende amerikansk ejerkreds skulle ligeledes forstærke det dårlige arbejdsklima i klubben.

Er blikket rettet mod Superligaen? Foto: Alamy


KIMEN TIL BALLADEN blev allerede lagt lige op til jul, hvor Tipsbladet kunne afsløre, at Esben Hansen havde afskediget Martin Retovs mand på posten og tætteste samarbejdspartner, Jimmy Brinksby, uden overhovedet først at informere cheftræneren.

Senere fyrede Esben Hansen også Retov – og cementerede dermed sin position i klubben.

MEN ER DET ikke bare sådan i en fodboldklub, hvor resultaterne halter? Jo – trænere er et udsat folkefærd, men at folk i administrationen også frygter og flygter er ikke noget sundhedstegn i en hvilken som helst virksomhed.

Nu er David Nielsen kommet til som cheftræner. Han har skaffet de første tre point til Horsens, der tilmed kan se med et kæmpe smil på, at Fredericia er kommet horribelt fra start i 1. division, så kampen om oprykning stadig er pivåben.

FOR DET LIGNER HORSENS’ ENESTE chance for, at det hele ikke ender i en kæmpe eksplosion. En Superliga-billet vil formentlig give så meget ro og energi i organisationen, at man – måske – kan kigge fremad og få ro på.

Hvis oprykningen kikser, så kan det hele bryde ud i lys lue. Gamle sår kan springe op – og efterlade Horsens i det ledelseskaos, der brutalt myrdede Esbjerg som storklub.

MEGET LIGGER altså på David Nielsens skuldre, mens Esben Hansen også kunne ligne en færdig mand, hvis ikke Horsens er at finde i Superligaen i næste sæson.

Rykker Horsens op i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes







LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

UEFA med vild ændring

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg