Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Jacob Neestrup og Frederik Birk er de to mest pressede træner i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.

Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.

Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.

FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.

Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.

Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.

Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.

Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.

Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.

Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.

JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!

Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.

Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.

To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.

Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.

FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.

Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.

SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?

Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.

Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Hvem trækker Danmark i Nations League?

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Derfor var Moukoko vraget

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Afviser Anderlecht

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Godt nyt – nu er han landet i København

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Thomas Tuchel laver ny aftale

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Hård dom over Franks fremtid

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Mohamed Salah forhandler med ny klub

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Nægtet Brøndby-skifte

– Hold nu kæft med Arsenal!

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

Vild aften! Kun sket én gang før

Liverpool tager smal sejr

‘Skader falder aldrig belejligt’

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

Ekspert: Det mest positive for FCK

Sean Dyche fyret

Forventer kæmpe jobtilbud

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Zorniger i chok: Er det en joke?

– Det var en skuffelse

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Thomas Frank fyret