Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Jacob Neestrup og Frederik Birk er de to mest pressede træner i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.

Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.

Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.

FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.

Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.

Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.

Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.

Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.

Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.

Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.

JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!

Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.

Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.

To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.

Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.

FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.

Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.

SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?

Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.

Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…





Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar


Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

“Har set ham fra OB få karantæne”

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært

Superliga-legende stråler som 41-årig

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Kongesæson – de køber Pep Biel

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet

Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?

FC Midtjylland kan score gode penge

‘Tæt på ren elendighed’

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

Pogba er lettet

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Slut: FC København vinder intenst derby

FC København – Brøndby IF