Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Jacob Neestrup og Frederik Birk er de to mest pressede træner i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.

Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.

Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.

FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.

Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.

Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.

Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.

Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.

Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.

Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.

JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!

Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.

Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.

To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.

Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.

FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.

Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.

SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?

Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.

Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…






I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!




LIVE

TransferLIVE: Køber Marc Guehi til spotpris

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Verdensstjernes søn landet i København

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Vil undgå Bendtner-stunt

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner

Topscorer færdig

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

På blokken i danskerklub

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

Bliver det Chido Obis store chance?

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

‘Sur over Brøndby-transfer’

– Vi er pressede

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag

Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal

Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’

Døsig danskerdyst i Deutschland

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte