
FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.
Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.
Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.
FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.
Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.
Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.
Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.
Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.
Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.
Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.
JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!
Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.
Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.
To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.
Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.
FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.
Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.
SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?
Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.
Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…
LIVE
LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
FC København skriver kontrakt med juvel
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Vil have ham væk fra FC København
Betyder det David Nielsen-fyring?
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
Var direkte fra træningsbanen
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Froholdt på tavlen i storkamp
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!