Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Jacob Neestrup og Frederik Birk er de to mest pressede træner i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.

Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.

Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.

FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.

Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.

Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.

Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.

Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.

Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.

Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.

JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!

Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.

Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.

To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.

Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.

FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.

Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.

SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?

Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.

Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Oddset styrtdykker

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC København – Vejle Boldklub

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sønderjyske – Brøndby IF

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’