Det er ganske enkelt en fiasko, Jacob Neestup

Jacob Neestrup og Frederik Birk er de to mest pressede træner i Superligaen, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



FREMME I SKOENE, RETORISKE rockertyper og ikke blege for at sige deres mening skarpt skåret. Begge to er en berigelse for Superligaen, men lige nu slider de alvorligt med resultaterne – og hvem ved, måske også deres jobs.

Det er selvfølgelig Jacob Neestrup og Frederik Birk, vi taler om. Trænere i Danmarks to største klubber, når det kommer til fan-debat, medieinteresse og et stort forstørrelsesglas på både resultater og spil.

Lige nu kan det næppe være anderledes, end at de er de to trænere i Superligaen, der er under klart størst pres.

FREDERIK BIRK FØRST. Altså, hvad hulen har han brugt vinterpausen på? Ikke defensiv organisering, ser det ud til.

Der var store forventninger til, at han med en tilbagevenden til en firebackkæde fik frigjort nogle ressourcer fremad banen, men de taktiske justeringer ser ud til at være faldet til jorden med et brag – senest bevist mod Randers, hvor det sejlede rundt.

Tilbage til en trebackkæde i skæbnekampen mod Silkeborg. Resultatet var stort set det samme. Uafstemt, passiv og forvirret bagkæde.

NÅ, BRØNDBY fik med hiv og sving det nødvendige resultat, nemlig uafgjort mod Silkeborg, og dermed levede Frederik Birk trods alt op til et absolut minimumskrav fra Brøndby, nemlig at levere en plads i medaljeslutspillet.

Fiaskoen blev afværget på trods af, at Brøndby var bagud to gange. Det vidner selvfølgelig om en vis moral, men det er også fair at sige, at Brøndby kommer snublende ind i top-seks og i en spillemæssig forfatning, der ikke ligefrem skriger på medaljer.

Lettelsen lyste ud af Brøndby-spillerne, da slutfløjtet lød. For de ved jo godt, at de ikke spiller som forventet – og at pointhøsten på denne side af nytår har været tæt på skandaløs.

Vi kan i hvert fald hurtigt være enige om, at den ild, Frederik Birk drømmer om, er totalt slukket. Med andre ord: Brøndby og Birk skal finde nogle helt andre takter frem, hvis der skal være tiltro til projektet.

Der er ganske enkelt for mange Brøndby-spillere, der ikke leverer.

JACOB NEESTRUP? Jamen, det er jo ganske enkelt en fiasko, når man kigger på Superligahøsten i de seneste tre kampe. Kampene mod AaB, Sønderjyske og Viborg har givet to(!) point. Gentager: To!

Så kan det godt være, at kampene mod Chelsea var ærefulde, men for Jacob Neestrup er der kun én ting, der tæller, nemlig mesterskabet. Det er i hvert fald svært at forestille sig en ledelse i FC København, der godtager, at mesterskabet to år i træk glider dem af hænde.

Kampen mod Viborg fik oven i købet et spøgelse frem igen, nemlig FCK-forsvarets horrible måde at forsvare på dødbolde.

To gange fik Viborg scoret efter hjørne – og derfor blev det et totalt sammenbrud for FCK efter at have været foran med 2-0 ved pausen.

Derfor kunne FCM, der var i rent målhopla mod favoritmodstanderen Randers med en 4-2-sejr, spadsere foran med fire point inden mesterskabsslutspillet.

FIRE POINT KAN naturligvis sagtens hentes, men som henholdsvis FCK og FCM leverer på banen, så kan det sagtens blive større.

Eksempelvis har FCM en decideret målscorer i Franculino – ligesom Vejle har det i German Onougha, der nu har scoret i fem kampe i træk… – mens FCK stadig fordeler målene ud på en lang række spillere og stadig ikke har fået Armen Chiaka til at sprudle.

SÅ SPØRGSMÅLET TIL 1000 kroner kunne jo være, hvem af Frederik Birk og Jacob Neestrup der er mest presset?

Tjae, det vil slutspillet vise, men et hurtigt bud herfra er klart Jacob Neestrup. Han skal levere et mesterskab – og det skal Frederik Birk trods alt ikke.

Alligevel skal de begge finde noget frem fra trænertasken, hvis vi stadig skal kunne nyde deres talegaver i Superligaen…





LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Verdensstjernes søn landet i København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

‘Det kommer aldrig til at ske’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Dansk landsholdsspiller imponerer

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers