SELVFORSTÅELSEN I DBU og afkoblingen til fodboldfans, som de er flest, hører fortsat til i en klasse for sig selv.
Det er en helt særlig disciplin, hvor Danmark – i modsætning til på banen – hører til i toppen i europæisk fodbold!
Først gik DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen ud med brask og bram og ville i bedste embedsmandsstil tørre en regning af på to fodboldfans, der sørme havde formastet sig til at kritisere UEFA.
Så meget for ytringsfrihed og følingen med stemningen omkring en organisation som UEFA.
DERNÆST VAR det naturligvis alle os andre, der havde set Danmarks indsats mod Slovenien helt forkert. Der var ikke noget at komme efter, mente Kasper Hjulmand!
NU SKAL vi så høre fodbolddirektør Peter Møller på TV2 sige: ‘’Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.’’
Nå for dælen. Det var da en overraskende melding fra manden, der ansatte samme Kasper Hjulmand.
Desværre er det noget ubegribeligt vrøvl. Selvfølgelig skal vi da have lov til at sætte et endog meget stort spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.
HVIS PETER Møller skulle have glemt det, så er facit for de to seneste slutrundedeltagelser følgende:
- Syv kampe spillet – nul(!) sejre.
- Syv kampe spillet – tre (!) mål scoret.
I HVILKEN VERDEN skulle det ikke give både panderynker og få en masse spørgsmål til at tårne sig op? Jo, i DBU’s naturligvis, men alle andre steder, ville de fleste jo nok tænke: ‘Det var ligegodt satans’.
Vi taler altså om modstandere som Tunesien, Australien, Slovenien og Serbien.
SAMME PETER MØLLER vender naturligvis tilbage til den vanvittige sommer i 2021, hvor et landshold blev båret frem på en bølge af sammenhold og vilje efter Christian Eriksens kollaps. Flot, afgjort. En festrus.
Det har så senere vist sige, at netop den slutrunde var en ‘outlier’, altså den, der stikker ud.
Man har åbenbart også besluttet i DBU, at historiefortællingen skal være den om marginaler, men stop. Bare stop!
Sagen er jo, at vi er endt et sted, hvor vi er et tungt, defensivt tænkende, resultatorienteret landshold. Eller alt det som Kasper Hjulmand blev ansat til at ændre fra Åge Hareide-tiden.
DET ER DA bestemt sympatisk at prøve at beskytte sine ansatte, men det er jo komisk at mene, at der ikke kan stilles spørgsmålstegn til Kasper Hjulmand som landstræner.
Desværre ønsker Peter Møller og DBU ikke at uddybe holdningen overfor Tipsbladet, så åbenheden øjensynligt også ved at få trænge kår hos fodboldunionen.
Hvis Peter Møller er sin opgave voksen, så skulle han hellere bruge tiden på at finde ud af, hvorfor Danmark har et hold, der hverken kan vinde eller score mål?
Det er jo lige præcis en træners ansvar – og den opgave har Kasper Hjulmand nu i to slutrunder i træk ikke kunnet løse.
Derfor stiller vi spørgsmål hér på Tipsbladet – og det gør vores brugere i den grad også. 54 procent af lidt mere end 2.600 brugere mener, at der skal findes en ny landstræner nu.
SELVFØLGELIG SKAL DBU ikke løbe efter en folkestemning, men burde i den absolut seriøse afdeling finde ud af, hvorfor vi er endt med en landstræner, der ikke kan vinde slutrundekampe.
Det handler nemlig ikke om marginaler…
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Trænerlegende stopper
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
Henter FC København-spiller
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Skal han med Bo Svensson til FC København?
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
Joakim Mæhle åbner op
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko