Efter DBU-forsvar af Hjulmand: Det er noget vrøvl!

Det er noget vrøvl, når Peter Møller mener, at der ikke må sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



SELVFORSTÅELSEN I DBU og afkoblingen til fodboldfans, som de er flest, hører fortsat til i en klasse for sig selv.

Det er en helt særlig disciplin, hvor Danmark – i modsætning til på banen – hører til i toppen i europæisk fodbold!

Først gik DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen ud med brask og bram og ville i bedste embedsmandsstil tørre en regning af på to fodboldfans, der sørme havde formastet sig til at kritisere UEFA.

Så meget for ytringsfrihed og følingen med stemningen omkring en organisation som UEFA.

DERNÆST VAR det naturligvis alle os andre, der havde set Danmarks indsats mod Slovenien helt forkert. Der var ikke noget at komme efter, mente Kasper Hjulmand!

NU SKAL vi så høre fodbolddirektør Peter Møller på TV2 sige: ‘’Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.’’

Nå for dælen. Det var da en overraskende melding fra manden, der ansatte samme Kasper Hjulmand.

Desværre er det noget ubegribeligt vrøvl. Selvfølgelig skal vi da have lov til at sætte et endog meget stort spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.

DBU’s fodbolddirektør forsvarer Kasper Hjulmand. Foto: Alamy

HVIS PETER Møller skulle have glemt det, så er facit for de to seneste slutrundedeltagelser følgende:

  • Syv kampe spillet – nul(!) sejre.
  • Syv kampe spillet – tre (!) mål scoret.

I HVILKEN VERDEN skulle det ikke give både panderynker og få en masse spørgsmål til at tårne sig op? Jo, i DBU’s naturligvis, men alle andre steder, ville de fleste jo nok tænke: ‘Det var ligegodt satans’.

Vi taler altså om modstandere som Tunesien, Australien, Slovenien og Serbien.

SAMME PETER MØLLER vender naturligvis tilbage til den vanvittige sommer i 2021, hvor et landshold blev båret frem på en bølge af sammenhold og vilje efter Christian Eriksens kollaps. Flot, afgjort. En festrus.

Det har så senere vist sige, at netop den slutrunde var en ‘outlier’, altså den, der stikker ud.

Man har åbenbart også besluttet i DBU, at historiefortællingen skal være den om marginaler, men stop. Bare stop!

Sagen er jo, at vi er endt et sted, hvor vi er et tungt, defensivt tænkende, resultatorienteret landshold. Eller alt det som Kasper Hjulmand blev ansat til at ændre fra Åge Hareide-tiden.

Foto: Alamy

DET ER DA bestemt sympatisk at prøve at beskytte sine ansatte, men det er jo komisk at mene, at der ikke kan stilles spørgsmålstegn til Kasper Hjulmand som landstræner.

Desværre ønsker Peter Møller og DBU ikke at uddybe holdningen overfor Tipsbladet, så åbenheden øjensynligt også ved at få trænge kår hos fodboldunionen.

Hvis Peter Møller er sin opgave voksen, så skulle han hellere bruge tiden på at finde ud af, hvorfor Danmark har et hold, der hverken kan vinde eller score mål? 

Det er jo lige præcis en træners ansvar – og den opgave har Kasper Hjulmand nu i to slutrunder i træk ikke kunnet løse.

Derfor stiller vi spørgsmål hér på Tipsbladet – og det gør vores brugere i den grad også. 54 procent af lidt mere end 2.600 brugere mener, at der skal findes en ny landstræner nu.

Resultatet af Tipsbladets afstemning om Peter Møllers udmelding. Foto: Alamy

SELVFØLGELIG SKAL DBU ikke løbe efter en folkestemning, men burde i den absolut seriøse afdeling finde ud af, hvorfor vi er endt med en landstræner, der ikke kan vinde slutrundekampe. 

Det handler nemlig ikke om marginaler…



Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Slagter United: ‘Det er pinligt’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Liverpool-træner er ked af prædikat

Har talt med Ferguson om United-job

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Eriksen og Kjær tager afsted

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Her er Ajax-danskers millionløn

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel