SELVFORSTÅELSEN I DBU og afkoblingen til fodboldfans, som de er flest, hører fortsat til i en klasse for sig selv.
Det er en helt særlig disciplin, hvor Danmark – i modsætning til på banen – hører til i toppen i europæisk fodbold!
Først gik DBU-direktør Erik Brøgger Rasmussen ud med brask og bram og ville i bedste embedsmandsstil tørre en regning af på to fodboldfans, der sørme havde formastet sig til at kritisere UEFA.
Så meget for ytringsfrihed og følingen med stemningen omkring en organisation som UEFA.
DERNÆST VAR det naturligvis alle os andre, der havde set Danmarks indsats mod Slovenien helt forkert. Der var ikke noget at komme efter, mente Kasper Hjulmand!
NU SKAL vi så høre fodbolddirektør Peter Møller på TV2 sige: ‘’Jeg synes ikke, at der noget i de resultater, som gør, at der skal sættes spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.’’
Nå for dælen. Det var da en overraskende melding fra manden, der ansatte samme Kasper Hjulmand.
Desværre er det noget ubegribeligt vrøvl. Selvfølgelig skal vi da have lov til at sætte et endog meget stort spørgsmålstegn ved Kasper Hjulmand.
HVIS PETER Møller skulle have glemt det, så er facit for de to seneste slutrundedeltagelser følgende:
- Syv kampe spillet – nul(!) sejre.
- Syv kampe spillet – tre (!) mål scoret.
I HVILKEN VERDEN skulle det ikke give både panderynker og få en masse spørgsmål til at tårne sig op? Jo, i DBU’s naturligvis, men alle andre steder, ville de fleste jo nok tænke: ‘Det var ligegodt satans’.
Vi taler altså om modstandere som Tunesien, Australien, Slovenien og Serbien.
SAMME PETER MØLLER vender naturligvis tilbage til den vanvittige sommer i 2021, hvor et landshold blev båret frem på en bølge af sammenhold og vilje efter Christian Eriksens kollaps. Flot, afgjort. En festrus.
Det har så senere vist sige, at netop den slutrunde var en ‘outlier’, altså den, der stikker ud.
Man har åbenbart også besluttet i DBU, at historiefortællingen skal være den om marginaler, men stop. Bare stop!
Sagen er jo, at vi er endt et sted, hvor vi er et tungt, defensivt tænkende, resultatorienteret landshold. Eller alt det som Kasper Hjulmand blev ansat til at ændre fra Åge Hareide-tiden.
DET ER DA bestemt sympatisk at prøve at beskytte sine ansatte, men det er jo komisk at mene, at der ikke kan stilles spørgsmålstegn til Kasper Hjulmand som landstræner.
Desværre ønsker Peter Møller og DBU ikke at uddybe holdningen overfor Tipsbladet, så åbenheden øjensynligt også ved at få trænge kår hos fodboldunionen.
Hvis Peter Møller er sin opgave voksen, så skulle han hellere bruge tiden på at finde ud af, hvorfor Danmark har et hold, der hverken kan vinde eller score mål?
Det er jo lige præcis en træners ansvar – og den opgave har Kasper Hjulmand nu i to slutrunder i træk ikke kunnet løse.
Derfor stiller vi spørgsmål hér på Tipsbladet – og det gør vores brugere i den grad også. 54 procent af lidt mere end 2.600 brugere mener, at der skal findes en ny landstræner nu.
SELVFØLGELIG SKAL DBU ikke løbe efter en folkestemning, men burde i den absolut seriøse afdeling finde ud af, hvorfor vi er endt med en landstræner, der ikke kan vinde slutrundekampe.
Det handler nemlig ikke om marginaler…
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
MEDIE
I dialog med Brøndby
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
TIPSBLADET SPECIAL
Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
En kæmpe sejr
EKSKLUSIVT
Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
MEDIE
Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
– Det vil være fuldstændigt magisk
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
Cristiano Ronaldo har sat jagten ind
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…
KOMMENTAR
Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!
TOPNYHED
Helt vild med Oscar Schwartau
TOPNYHED
‘PC’ rasende over falske historier
TOPNYHED
Right to Dream vinder stor pris
DAGENS SPILFORSLAG
Målmandsreserve kastes for løverne i Rom
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
AVIS
Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup
NYHEDER
