Kæmpe VM-skuffelse: Det var en stor fejl

– Megaskuffende dansk start på VM – og stærkt bekymrende, at Danmark skaber så få chancer, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



SÅ BLEV regnbuefarverne da luftet, men der skulle åbenbart en tidligere statsminister til at flage det som DBU ikke tør.

Skud ud til Helle Thorning-Schmidt for den blå frakke med farverne på tribunen under Danmarks første kamp, mens rosen er noget mere lunken til spillerne på banen.

SPECIELT ANDREAS Cornelius skal have en kindhest for den gigantiske afbrænder han stod bag i anden halvleg. Sølle 40-50 centimeter fra stregen mistede han det hovedstød, der kunne have givet Danmark den drømmestart på VM, der var den helt klare forventning.

Men måske fik Danmark allerede varslet straks efter første fløjt.

Da Tunesiens power-player, Aissa Laidouni, allerede efter et minut fejede græs, bold og næsten Christian Eriksens stænger ud over sidelinjen, og derefter fejrede det som havde vundet VM-finalen, så vidste man godt, hvad klokken havde slået.

De dunk han gav sig selv i brystkassen overdøvede næsten de larmende fans fra det nordafrikanske land.

Tunesien havde vildskaben, viljen, fysikken – men også teknikken og tålmodigheden. Danmark havde kun det sidste.

ALT FOR MANGE nærkampe blev tabt, andenbolde ikke samlet op, og fremover banen blev bolden varmet helt uhyggeligt meget, spillet baglæns eller smidt væk.

Væk var den kreativitet, aggressivitet og stærke teknik, der ellers har kendetegnet det danske landshold, men også Kasper Hjulmand må tage en del på sin kappe.

I hvertfald var systemet med tremandsforsvaret og de fremskudte backs i Joakim Mæhle og Rasmus Nissen ikke noget succes. For de første kom de to backs aldrig til afgørende situationer på siderne – og selvom Tunesien pressede højt, så så virkede det som overkill med tre forsvarsspillere, hvor en af dem havde gjort mere nytte på midten.

Christian Eriksens placering på venstrekanten gjorde heller ikke noget godt, og man kan faktisk roligt slå fast, at det først er med Thomas Delaneys ærgerlige skade og Mikkel Damsgaards indhop, at Danmark begyndte at skabe bare lidt.

Det kan godt være, at Mikkel Damsgaard ikke spiller meget i England, men på landsholdet er han bedre end de fleste til at se muligheder i de små rum.

HVAD ER ELLERS værd at snakke om efter Danmarks skuffende VM-åbning:

  • At både Joachim Andersen og Simon Kjær i den grad kan udfordres på farten.
  • Andreas Skov Olsen var en katastrofe. Han skal i den grad løfte sit spil, hvis ikke VM-runden skal blive en fuser.
  • At anfører Simon Kjær blev ofret i anden halvleg, da Hjulmand gik fra tre til to midterforsvarer. Interessant valg, og fortæller måske noget om, hvordan Hjulmand kigger på kvaliterterne i de bageste rækker.
  • At Kasper Dolberg var mere end bleg – og selvom det blev lidt bedre med både Damsgaard og Mathias Jensen på banen, så var det endnu en skuffende indsats.
  • Kasper Schmeichel viser igen med en enkelt kampafgørende redning, at reflekserne stadig er i orden.
  • At Tunesien fik lukket ned for Danmarks kreative spillere, der for sjældent vristede sig ud af deres jerngreb.

BUNDLINJEN ER i hvertfald klar: Afsindig skuffende og sjasket start på VM. Jo, jo – åbningskamp, VM-nerver og alt det der, men der skal den større kvalitet på individuelt niveau gøre udslaget.

Nej, VM er langt fra forbi for Danmark, og forventingen – eller kravet – er jo stadig, at Danmark går videre fra gruppen, men så skal der edderbankemig skabes langt flere muligheder og sættes langt flere afleveringer sammen end det vi så mod Tunesien.





På vej til FCK: En kæmpe overpræstation




LIVE

TransferLIVE: De jagter VM-helt

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



LIVE

VM-LIVE: Stjerne undskylder efter skænderi

Stor nedtur for Superliga-komet

Medier jubler over USA’s nedtur

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Dybt forundret over Superliga-flop

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Hvor er Kasper Dolberg?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Her er Juventus’ nye fodbolddirektør

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Argentina – Egypten

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status