SÅ BLEV regnbuefarverne da luftet, men der skulle åbenbart en tidligere statsminister til at flage det som DBU ikke tør.
Skud ud til Helle Thorning-Schmidt for den blå frakke med farverne på tribunen under Danmarks første kamp, mens rosen er noget mere lunken til spillerne på banen.
SPECIELT ANDREAS Cornelius skal have en kindhest for den gigantiske afbrænder han stod bag i anden halvleg. Sølle 40-50 centimeter fra stregen mistede han det hovedstød, der kunne have givet Danmark den drømmestart på VM, der var den helt klare forventning.
Men måske fik Danmark allerede varslet straks efter første fløjt.
Da Tunesiens power-player, Aissa Laidouni, allerede efter et minut fejede græs, bold og næsten Christian Eriksens stænger ud over sidelinjen, og derefter fejrede det som havde vundet VM-finalen, så vidste man godt, hvad klokken havde slået.
De dunk han gav sig selv i brystkassen overdøvede næsten de larmende fans fra det nordafrikanske land.
Tunesien havde vildskaben, viljen, fysikken – men også teknikken og tålmodigheden. Danmark havde kun det sidste.
ALT FOR MANGE nærkampe blev tabt, andenbolde ikke samlet op, og fremover banen blev bolden varmet helt uhyggeligt meget, spillet baglæns eller smidt væk.
Væk var den kreativitet, aggressivitet og stærke teknik, der ellers har kendetegnet det danske landshold, men også Kasper Hjulmand må tage en del på sin kappe.
I hvertfald var systemet med tremandsforsvaret og de fremskudte backs i Joakim Mæhle og Rasmus Nissen ikke noget succes. For de første kom de to backs aldrig til afgørende situationer på siderne – og selvom Tunesien pressede højt, så så virkede det som overkill med tre forsvarsspillere, hvor en af dem havde gjort mere nytte på midten.
Christian Eriksens placering på venstrekanten gjorde heller ikke noget godt, og man kan faktisk roligt slå fast, at det først er med Thomas Delaneys ærgerlige skade og Mikkel Damsgaards indhop, at Danmark begyndte at skabe bare lidt.
Det kan godt være, at Mikkel Damsgaard ikke spiller meget i England, men på landsholdet er han bedre end de fleste til at se muligheder i de små rum.
HVAD ER ELLERS værd at snakke om efter Danmarks skuffende VM-åbning:
- At både Joachim Andersen og Simon Kjær i den grad kan udfordres på farten.
- Andreas Skov Olsen var en katastrofe. Han skal i den grad løfte sit spil, hvis ikke VM-runden skal blive en fuser.
- At anfører Simon Kjær blev ofret i anden halvleg, da Hjulmand gik fra tre til to midterforsvarer. Interessant valg, og fortæller måske noget om, hvordan Hjulmand kigger på kvaliterterne i de bageste rækker.
- At Kasper Dolberg var mere end bleg – og selvom det blev lidt bedre med både Damsgaard og Mathias Jensen på banen, så var det endnu en skuffende indsats.
- Kasper Schmeichel viser igen med en enkelt kampafgørende redning, at reflekserne stadig er i orden.
- At Tunesien fik lukket ned for Danmarks kreative spillere, der for sjældent vristede sig ud af deres jerngreb.
BUNDLINJEN ER i hvertfald klar: Afsindig skuffende og sjasket start på VM. Jo, jo – åbningskamp, VM-nerver og alt det der, men der skal den større kvalitet på individuelt niveau gøre udslaget.
Nej, VM er langt fra forbi for Danmark, og forventingen – eller kravet – er jo stadig, at Danmark går videre fra gruppen, men så skal der edderbankemig skabes langt flere muligheder og sættes langt flere afleveringer sammen end det vi så mod Tunesien.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
LIVE: OB – FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
Alexander Lind revser Superliga-profil
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TOPNYHED
Stort slag for FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Neymar overvejer karrierestop
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
