Drabeligt derby: Man kan hurtigt blive til grin

Derby-sejren til kontra-stærke FCK sender favoritværdigheden til guldet mod Jacob Neestrup og co., mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



TIL GRIN KAN man altid blive. Det er nemt – og ja, undertegnede var en af dem, der sendte FCK ud af guldkampen for en måneds tid siden.

Meget er sket siden, mange point tabt af de konkurerende mandskaber – hvis vi lige holder FCN ude af den ligning – og så er FCK begyndt at vinde flere fodboldkampe i træk. Nu er de på fire af slagsen, og det har de ikke prøvet siden starten af denne sæson.

DERBYET VAR en drabelig og voldsomt underholdende omgang. Bedst personificeret af det røde kort til Brøndbys assistenttræner Martin Retov for et halsgreb på Elias Jelert, mens Jacob Neestrup i samme sekvens kunne nøjes med gult. Det var derby-tænding med masser af glød. Fedt nok – og stærkt håndteret af Jakob Kehlet.

Sammen med et sidste minuts VAR-drama, et tåbeligt rødt kort til Tshiembe og straffesparket til FCK, som Kevin Diks omsatte.

Det var derbyet, FCK ikke måtte tabe for at bevare gulddrømmene – og opskriften fra Jacob Neestrup så nogenlunde klar ud. Stærk og kompakt defensiv når Brøndby var på bolden kombineret med et stærkt pres for at fremtvinge de kontraløb, der blandt andet gav sejrsmålet.

En usædvanlig udgave af FCK, der ellers gerne vil dominere kampene, men det var nogenlunde samme formel, der gav en 3-0-sejr i Silkeborg i sidste runde.

 Der var masser at juble over for FCK-fansene. Foto: Alamy

MÅSKE EN ERKENDELSE af, at FCK i denne sæson har haft mere end svært ved at diktere, styre, organisere kampene? Under alle omstændigheder, så lykkedes det til fulde mod Brøndby, der igen var foran, men ikke formåede at styre den føring hjem.

For ja, FCK har masser af dygtige kontraspillere. Orri Óskarsson som både bomstærk opspilsstation, men også med fart i stængerne – og så Mohamed Elyounoussi og Elias Achouri til at drive bolden frem. Lige præcis den kombination, der afgjorde 3-1-kampen i Brøndby.

DET ER MÅSKE IKKE lige præcis det DNA, der ruller hårdest i FCK-blodårene, men det ser ud til at virke – og netop derby-sejren og de fire vundne kampe i træk bør give FCK-mandskabet så meget mod på livet, at de er i pole-position til mesterskabet.

Det var en derby-sejr, der kan være den raket i røven, der sender FCK i guldkredsløb.

Læg oven i, at de indskiftninger FCK foretager mod Brøndby ikke svækker holdet en centimeter. Det er Jordan Larsson, Rasmus Falk, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Birger Meling, der kommer ind. Altså sikre startere på de fleste andre Superligamandskaber.

Det er bare en kæmpe trumf så sent på sæsonen – og noget, Brøndby kun kan drømme om.

 Sean Klaiber måtte udgå af derbyet med en skade. Foto: Alamy

BRØNDBY? Ingen skal afskrives i mesterskabsduellen – og Brøndby har klart det bedste slutprogram med FCN (h), Silkeborg (u) og AGF (h).

Alligevel virker Brøndby en smule på flade fødder. Ja, Nicolai Vallys er stadig omdrejningspunktet, men når Ohi Omoijuanfo og Yuito Suzuki falder ud, som de gjorde mod FCK, så er der for lidt at byde på i offensiven. Brøndby fortsætter altså den halvvsløje stime som Jesper Sørensens mandskab er røget ind i. 

MEN HEY, det er Superligaen, så vi ved jo bare, at alt kan ske – og at man hurtigt kan blive til grin…





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Stor Brøndby-stjerne skadet

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Rune deler nyt efter mareridt

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

To direktører færdige i Superliga-klub

Dårligt nyt om AGF-stjerne

– Fuldstændig svigtet

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk bomber forventer sommertransfer

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

En kold spand vand direkte i hovedet!

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Skidt nyt til Brian Riemer?

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Landstræner hylder OB-komet

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Stage slagter Ulve i danskerdyst

– Jeg er ikke så god til at gemme mine følelser

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord