PODCASTS ER efterhånden lige så talrige som Michael Dyrby-undskyldninger, men når nu en Superligaprofil og landsholdsspiller som Pione Sisto sætter sig bag mikrofonen, er der måske alligevel grund til at lytte med. Du kan høre episoden her
Ikke mindst når gæsten er Mathias Zanka Jørgensen, der i herlig grad deler vandene med kontant stil og verbale hug.
Vi er helt klart i snakke, sludre, go’e-venner-stilen, hvor Pione Sisto giver den lidt som hjemmepsykolog, men også får prikket lidt til myterne om fodboldspillere som de seje, cool og upåvirkelige overmennesker. Strålende.
PROGRAMMET ER uden egentlig vinkling, og man kunne godt savne en journalistisk type til at få gjort samtalen skarpere.
Det har dog næppe været formålet, for i den sidste del af udsendelsen får de begge løftet sløret for, at deres respekt for medier journalister åbenbart kan ligge på bagsiden af en skrueknop.
”Såkaldte journalister, manipulation, få det hele på skrift”, bliver luftet for åben mikrofon, men kæden hopper da helt af for Mathias Zanka Jørgensen med sætningen om, at ’’Før i tiden inde i FCK, hvis man ikke ville snakke med nogen, der ikke var rettighedshavere, så kunne de ‘go fuck themselves’ på en eller anden måde’’.
Seriøst?
HAN HAR SIKKERT ret i, at han kunne opføre sig som han ville, men viser desværre også noget om tilgang til at kunne vælge til eller fra alt afhængigt af, om det lige passer ind i Mathias Zanka Jørgensens verden. Et sted, der også bliver defineret af dette citat: ’’Jeg er da fuldstændig ligeglad med, om jeg opfører mig som en idiot (overfor medier, red.) – det gør jeg også på fodboldbane’’.
VI MÅ FORSTÅ på Mathias Zanka Jørgensen, at han gør det for klubbens skyld, altså spiller idiot – og at det var der ikke længere så meget opbakning til i hans seneste ophold i FCK.
Velkommen til en verden, hvor man ofte taler af hjertens lyst, når det hele spiller eller man skal have signaleret, at man gerne vil til en anden klub, mens man lukker i som en østers, når tingene går ned ad bakke.
En metode Mathias Zanka Jørgensens vært, Pione Sisto med det skrøbelige sind også har benyttet sig flittigt af, men som er uprofessionelt og ærlig talt noget barnligt.
DER KAN SELVFØLGELIG være enkelte tilfælde, hvor det kan være i orden, men generelt, så bliver kortet med ’jeg/han har ikke lyst’ trukket alt for ofte. Af spillere, af klubbernes presseafdelinger.
Som når pressen ikke kan få lov at tale med Kamil Grabara efter han høvlede en bold ud på AaB’s fans – eller når Lukas Lerager blot stiller op for at aflevere en bredside mod Stig Tøfting og ikke gider svare på andre spørgsmål.
Tyndt.
Og nej, det er ikke bare et FCK-fænomen, for spillere fra FCM, AGF og Brøndby ryger også med på den galej.
JA, JEG ER SELVFØLGELIG på pressens side. At medierne skal være fansenes og alle andres vej ind til spillerne på godt og ondt er stadig en vigtig del af fodboldens verden. Også for de medier, der ikke er rettighedshavere.
Selvfølgelig bliver der også begået fejl og lavet elendig journalistik, men helt generelt, så sidder det mest vist ret godt indenfor skiven – og mon ikke det kunne blive endnu bedre, hvis der var en større åbenhed og accept af mediernes rolle hos typer som Pione Sisto og Mathias Zanka Jørgensen?
TIL GENGÆLD EN SJOV tanke fra podcasten, at man skulle tage gennemsnittet af alle karaktergiverne hos de forskellige medier for at få et mere retvisende billede – og endnu sjovere at høre Pione Sisto sige, at 90 procent af alle spillere lade sig påvirke af dette ’karakterpis’.
Ikke mindst når man igen og igen har hørt spillere sige, at ’det lort læser de ikke….’.
Nå, skud ud til Pione Sisto for podcasten. Modigt, men også et tydeligt bevis på, at et journalistisk filter gavner både lytterne og de medvirkende.
LIVE
TransferLIVE: Villa spørger på tidl. FCM-profil
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
MEDIE
‘Afgørende dage’
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
Dorgu lyner! Manchester United slår City
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Verdensstjernes søn landet i København
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
Optur før FC København-brag
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
MEDIE
Nærmer sig aftale
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
