TYSKLAND ER – langt om længe – leveringsdygtig i Leopard-kampvogne, men har i en rum tid været det i danske landsholdsmålmand.
Hér skal det dog ikke handle om de tonstunge bæltekøretøjer, men de handskebeklædte torwart’er, der huserer i Bundesligaen.
To af de mest markante har heldigvis dansk pas, har netop været til VM i Qatar for de rød-hvide – og lørdag tørner Oliver Christensens Hertha Berlin sammen med Frederik Rønnows Union Berlin på det smukke Olympia Stadion i det store Berlin-brag.
BEGGE ER førstevalg mellem stængerne, og udover det fantastiske i, at både Frederik Rønnow og Oliver Christensen har gjort det storslået i denne sæson, så dukker et andet spørgsmål også op: Hvor længe holder Kasper Schmeichel – og hvem skal afløse ham som landsholdets førstekeeper?
Landsholdets sidste skanse er fylder 37 år i november i år – og vil altså være tættere på de 38 vintre, når EM i Tyskland sparkes i gang i sommeren 2024.
DET ER TRODS alt en sjat på trods af alt den rutine og lederskab, det nu engang giver, og jeg tror, det må være fair at sige, at Schmeichel hverken bliver hurtigere, mere smidig eller bedre med bolden, som årene går.
Tilværelsen i franske Nice har heller ikke været uden knaster for målmanden med de mange afsindigt vigtige redninger for Danmark
VM var ingen katastrofe for Kasper Schmeichel, selvom man stadig sidder med fornemmelsen af, at en yngre udgave ikke havde ladet Kylian Mbappe score til 2-1 snublende tæt under mål i puljekampen mod Frankrig.
SELVFØLGELIG VIL en altid ultra-ærgerrig Kasper Schmeichel ikke lade sig skubbe ud af kassen frivilligt, men Kasper Hjulmand skylder alligevel sig selv at give det en tanke.
Det er hans ansvar og den formentlig sværeste del af jobbet – at sige stop for trofaste og værdifulde spillere i tide. Inden de bliver en belastning og ikke en gevinst.
Et ganske naturligt skifte vil jo være, når EM-kvalifikationen tager fart hér i foråret. Det vil give en ny førstekeeper muligheden for at spille sig helt på plads inde EM-slutrunden næste år.
Risikabelt? Næh, ikke set herfra. Frederik Rønnow – og ja, han er det oplagte valg – er kun blevet overgået af Yann Sommer som bedste målmand i Bundesligaen i denne sæson, hvor han har været en nøglefigur i Union Berlins sensationelle placering som nummer to i den bedste tyske række.
Der ligger man ikke uden en fremragende sidste skanse.
I spillet med fødderne – som den moderne målmand skal kunne – er Rønnow bedre end Schmeichel. Tilmed har den tidligere Brøndby-keeper lagt yderligere på netop det felt i denne sæson i Bundesligaen, hvilket kan give landsholdet en ekstra dimension.
EN JOKER I målmandshierarkiet er Brøndbys Mads Hermansen, der også meget vel kunne havne i Bundesligaen som det næste naturlige skidt ud af Superligaen.
Både Mads Hermansen og Oliver Christensen er store talenter, men må i første omgang slå sig til tåls med, at Rønnow er førsteudfordrer til Schmeichel – med mindre Hjulmand holder fast i Kasper Schmeichel og derefter springer Frederik Rønnow over i tronfølgen.
Under alle omstændigheder er der god grund for Kasper Hjulmand – og alle os andre – at have øjnene rettet mod Berliner-derbyet på lørdag, for landsholdets målmandsskifte kan blive et lige så varmt emne som Leopard-kampvognene…
– Du har udstråling som tagpap
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
Han peger på Simon Kjær
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Lerager ser forandret Kamil Grabara
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
Henter dansker – får god pakke
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
TOPNYHED