TYSKLAND ER – langt om længe – leveringsdygtig i Leopard-kampvogne, men har i en rum tid været det i danske landsholdsmålmand.
Hér skal det dog ikke handle om de tonstunge bæltekøretøjer, men de handskebeklædte torwart’er, der huserer i Bundesligaen.
To af de mest markante har heldigvis dansk pas, har netop været til VM i Qatar for de rød-hvide – og lørdag tørner Oliver Christensens Hertha Berlin sammen med Frederik Rønnows Union Berlin på det smukke Olympia Stadion i det store Berlin-brag.
BEGGE ER førstevalg mellem stængerne, og udover det fantastiske i, at både Frederik Rønnow og Oliver Christensen har gjort det storslået i denne sæson, så dukker et andet spørgsmål også op: Hvor længe holder Kasper Schmeichel – og hvem skal afløse ham som landsholdets førstekeeper?
Landsholdets sidste skanse er fylder 37 år i november i år – og vil altså være tættere på de 38 vintre, når EM i Tyskland sparkes i gang i sommeren 2024.
DET ER TRODS alt en sjat på trods af alt den rutine og lederskab, det nu engang giver, og jeg tror, det må være fair at sige, at Schmeichel hverken bliver hurtigere, mere smidig eller bedre med bolden, som årene går.
Tilværelsen i franske Nice har heller ikke været uden knaster for målmanden med de mange afsindigt vigtige redninger for Danmark
VM var ingen katastrofe for Kasper Schmeichel, selvom man stadig sidder med fornemmelsen af, at en yngre udgave ikke havde ladet Kylian Mbappe score til 2-1 snublende tæt under mål i puljekampen mod Frankrig.
SELVFØLGELIG VIL en altid ultra-ærgerrig Kasper Schmeichel ikke lade sig skubbe ud af kassen frivilligt, men Kasper Hjulmand skylder alligevel sig selv at give det en tanke.
Det er hans ansvar og den formentlig sværeste del af jobbet – at sige stop for trofaste og værdifulde spillere i tide. Inden de bliver en belastning og ikke en gevinst.
Et ganske naturligt skifte vil jo være, når EM-kvalifikationen tager fart hér i foråret. Det vil give en ny førstekeeper muligheden for at spille sig helt på plads inde EM-slutrunden næste år.
Risikabelt? Næh, ikke set herfra. Frederik Rønnow – og ja, han er det oplagte valg – er kun blevet overgået af Yann Sommer som bedste målmand i Bundesligaen i denne sæson, hvor han har været en nøglefigur i Union Berlins sensationelle placering som nummer to i den bedste tyske række.
Der ligger man ikke uden en fremragende sidste skanse.
I spillet med fødderne – som den moderne målmand skal kunne – er Rønnow bedre end Schmeichel. Tilmed har den tidligere Brøndby-keeper lagt yderligere på netop det felt i denne sæson i Bundesligaen, hvilket kan give landsholdet en ekstra dimension.
EN JOKER I målmandshierarkiet er Brøndbys Mads Hermansen, der også meget vel kunne havne i Bundesligaen som det næste naturlige skidt ud af Superligaen.
Både Mads Hermansen og Oliver Christensen er store talenter, men må i første omgang slå sig til tåls med, at Rønnow er førsteudfordrer til Schmeichel – med mindre Hjulmand holder fast i Kasper Schmeichel og derefter springer Frederik Rønnow over i tronfølgen.
Under alle omstændigheder er der god grund for Kasper Hjulmand – og alle os andre – at have øjnene rettet mod Berliner-derbyet på lørdag, for landsholdets målmandsskifte kan blive et lige så varmt emne som Leopard-kampvognene…
TIPSBLADETS DOM
En kold spand vand direkte i hovedet!
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk bomber forventer sommertransfer
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
TOPNYHED
– Cooper skyder på Schmedes
NYHEDER
Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg
TOPNYHED
Mange islændinge kan slet ikke forstå det
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
LIGE NU
OB ansætter tidligere spiller i chefstilling
NYHEDER
United-legende jubler over Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Angriber er færdig i Randers FC
INTERVIEW
Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’
NYHEDER
Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
TRANSFER
AGF henter Ibrahim Traoré
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
NYHEDER
To trænere færdige i Superliga-klub
NYHEDER
Verdensstjerne har sendt besked til Billing
TOPNYHED
Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
TOPNYHED
Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’
INTERVIEW
Superliga-boss: Han skal slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Kan ikke kalde FC København-profil tilbage
TOPNYHED
Kommer med klar opfordring til presset Neestrup
TOPNYHED
Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’
TOPNYHED
Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’
NYHEDER
Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’
TOPNYHED
FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp
AVIS
Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
NYHEDER
Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed
NYHEDER
Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser
NYHEDER
Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker
NYHEDER
Nedtur for OB: Falk ude
NYHEDER
Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TRANSFER
AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’
Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER