Hjulmands hårde valg: Er Schmeichel færdig?

- To Bundesliga-målmænd med dansk pas tørner sammen i Berliner-derby, og den ene bør være alvorligt inde i billedet som førstemålmand på landsholdet, mener Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør, Allan Olsen



TYSKLAND ER – langt om længe – leveringsdygtig i Leopard-kampvogne, men har i en rum tid været det i danske landsholdsmålmand.

Hér skal det dog ikke handle om de tonstunge bæltekøretøjer, men de handskebeklædte torwart’er, der huserer i Bundesligaen.

To af de mest markante har heldigvis dansk pas, har netop været til VM i Qatar for de rød-hvide – og lørdag tørner Oliver Christensens Hertha Berlin sammen med Frederik Rønnows Union Berlin på det smukke Olympia Stadion i det store Berlin-brag.

BEGGE ER førstevalg mellem stængerne, og udover det fantastiske i, at både Frederik Rønnow og Oliver Christensen har gjort det storslået i denne sæson, så dukker et andet spørgsmål også op: Hvor længe holder Kasper Schmeichel – og hvem skal afløse ham som landsholdets førstekeeper?

Landsholdets sidste skanse er fylder 37 år i november i år – og vil altså være tættere på de 38 vintre, når EM i Tyskland sparkes i gang i sommeren 2024.

DET ER TRODS alt en sjat på trods af alt den rutine og lederskab, det nu engang giver, og jeg tror, det må være fair at sige, at Schmeichel hverken bliver hurtigere, mere smidig eller bedre med bolden, som årene går.

Tilværelsen i franske Nice har heller ikke været uden knaster for målmanden med de mange afsindigt vigtige redninger for Danmark
VM var ingen katastrofe for Kasper Schmeichel, selvom man stadig sidder med fornemmelsen af, at en yngre udgave ikke havde ladet Kylian Mbappe score til 2-1 snublende tæt under mål i puljekampen mod Frankrig.

SELVFØLGELIG VIL en altid ultra-ærgerrig Kasper Schmeichel ikke lade sig skubbe ud af kassen frivilligt, men Kasper Hjulmand skylder alligevel sig selv at give det en tanke.
Det er hans ansvar og den formentlig sværeste del af jobbet – at sige stop for trofaste og værdifulde spillere i tide. Inden de bliver en belastning og ikke en gevinst.
Et ganske naturligt skifte vil jo være, når EM-kvalifikationen tager fart hér i foråret. Det vil give en ny førstekeeper muligheden for at spille sig helt på plads inde EM-slutrunden næste år.

Risikabelt? Næh, ikke set herfra. Frederik Rønnow – og ja, han er det oplagte valg – er kun blevet overgået af Yann Sommer som bedste målmand i Bundesligaen i denne sæson, hvor han har været en nøglefigur i Union Berlins sensationelle placering som nummer to i den bedste tyske række.

Der ligger man ikke uden en fremragende sidste skanse.
I spillet med fødderne – som den moderne målmand skal kunne – er Rønnow bedre end Schmeichel. Tilmed har den tidligere Brøndby-keeper lagt yderligere på netop det felt i denne sæson i Bundesligaen, hvilket kan give landsholdet en ekstra dimension.

EN JOKER I målmandshierarkiet er Brøndbys Mads Hermansen, der også meget vel kunne havne i Bundesligaen som det næste naturlige skidt ud af Superligaen. 

Både Mads Hermansen og Oliver Christensen er store talenter, men må i første omgang slå sig til tåls med, at Rønnow er førsteudfordrer til Schmeichel – med mindre Hjulmand holder fast i Kasper Schmeichel og derefter springer Frederik Rønnow over i tronfølgen.

Under alle omstændigheder er der god grund for Kasper Hjulmand – og alle os andre – at have øjnene rettet mod Berliner-derbyet på lørdag, for landsholdets målmandsskifte kan blive et lige så varmt emne som Leopard-kampvognene…





Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag




Benjamin Schmedes, Brøndby IF. Foto: Alamy LIVE

TransferLIVE: Forlænger med stortalent

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Den værste i 18 år – de overvejer det

Dansk landsholdsspiller imponerer

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Kongerne af transfervinduet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Verdensstjernes søn landet i København

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Michael Carrick storhylder

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Optur før FC København-brag

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Det kommer aldrig til at ske’

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne