EN AF UGENS mere kuriøse historier var B.T.’s om Peter ‘PC’ Christiansen rolle udskiftningen af Parkens greenkeepere til fordel for en, der blev hentet i en Serie 3-klub.
På Parkens stadig horrible underlag så det nærmest ud som om, at sportsdirektøren også havde hentet spillerne i Serie 3…
Det så unægtelige ud som om, at de tænkte mere på den kølige pilsner fra kassen end de tre point mod Randers!
FOR DET VAR en fornærmenede indsats, FCK leverede foran egne fans. For os neutrale iagttagere kan man selvfølgelig glæde sig over, at guldkampen dermed blev slået på vid gab igen, men hvis man har noget hjerte for FCK, så må man da være noget bekymret over mangel på nærmest alt i Randers-kampen.
Kvaliteten hos den enkelte spiller hang stadig på knagen i omklædningsrummet. Intet blev skabt, forsøgene var sporadiske langskud, og selv de mest enkle kombinationer flød ud i ingenting.
Kampens vinder kan slet ikke diskuteres. Randers var klart farligst, havde flest chancer, den bedste gameplan – og uden Kamil Grabara, så var FCK ikke sluppet med det 1-0-nederlag, der kom med Vito Mistratis geniale hælaflevering til Jakob Ankersen.
Det var ubetinget sæsonen største tilbageslag for FCK, der selv ikke i et middelmådigt efterår er set i så tandløs en udgave.
MAN KAN SELVFØLGELIG ikke lade være med at tænke på, om FCK’erne var blevet for selvsikre. For faste i troen på, at forsvaret nok skal holde nullet – og så skal resten nok gå. Sådan har det da også været i stort set hele foråret indtil Silkeborg fik skudt hul i hegnet.
Selv FCK’s ellers solide defensiv var underligt passive i store dele af kampen, men det største problem lå atter i offensiven. Randers fik effektivt lukket ned for Rasmus Falk, men der var bare ikke andre til at overtage den offensive dirigentstok.
TIDLIGERE PÅ UGEN spurgte Tipsbladet FCK-træner Jess Thorup, om det var sværere at være angriber i FCK end andre steder. Det mente Thorup nu ikke, men faktum er, at motoren hakker, som var den plukket ud af to-takters Trabant fra det gamle Østtyskland.
- Khouma Babacar står stadig blot noteret for to mål i 10 kampe for Købehavner-holdet. Mod Randers fik han – endnu – en friløber, der ganske vist blev fløjtet offside, men havde han scoret, så havde VAR forhåbentlig fanget den forkerte kendelse. Det gjorde han ikke – og han er endnu ikke blevet den målsluger, FCK havde håbet på.
- Nicolai Jørgensen er det andet bud på pladsen, men har heller ikke overbevist mange om, at han er løsningen.
- Tiltroen til 16-årige Roony Bardghjis fantastiske evner er stor, men måske også for høje. Ja, han bliver med garanti et kæmpe navn, men lige nu er byrden for stor for de spinkle skuldre.
- Pep Biel er klart det bedste offensive kort, men heller ikke spanieren fungerede mod Randers.
- Resten, altså spillere som Mukairu, Bøving, Amoo ser vi kun i begrænset omfang, men det er åbenbart heller ikke her, FCK’s offensive hat skal hænge.
AT BACKS OG midtbane så ikke støttede offensiven mod Randers gjorde selvfølgelig heller ikke problemet mindre, men Thorup har et kæmpe problem lige her. Ikke ulig det Bo Henriksen også har kæmpet med, nemlig at finde den rigtige formation fremme på banen.
For FCK var det vanvittigt skuffende, nedslående, men måske også en øjenåbner, der viser, at selv en stærk defensiv ikke alene vinder mesterskaber, som det ellers lyder.
Så kan vi andre jo bare glæde os over, at guldkampen måske ikke er så lukket en fest, som vi troede – og se om Bo Henriksens kække kommentar om gummiben til FCK’erne fyrer ekstra op under kampen om DM-titlen.
Læs også Peter Ankersen svar på Bo Henriksens udmelding om gummiben lige her.
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
Nu drømmer de stort i AGF
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
Han kommer til at have mareridt i nat
NYHEDER
FCM smed point i kæmpe drama
NYHEDER
