FCK-volapyk: Exceptionelt sludder

– Nej, FCK har ikke haft noget exceptionelt efterår, og klubbens ellers kølige arrogance minder mere om varmblodige frustrationer, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



KOMMUNIKATION ER er svært. Selv for os, der beskæftiger os med det, men for FCK-træner Jess Thorup virker det som at bestige Mount Everest. I sutsko…


Vi har hørt ham sige, at han glædede sig til at møde FCM for at kunne måle sig op imod dem, hvilket ingen FCK-træner bør sige – og da FCK havde fået klø af FCM, så ville han pludselig tale Brøndbys dårlige sæsonstart.
Klare selvmål. Smasket direkte op i hjørnet.

JESS THORUP ER er både velmenende og med garanti en dygtig træner, og jeg synes faktisk også han virker ærlig, men når han nu kalder FCK’s efterår for ’exceptionelt’, så er det en gang volapyk.

Selv den mest inkarnerede ’Sektion 12’-fan køber næppe det mærkat på et efterår, der har været en ordentlig omgang i karrusellen.

FOR KLUBBEN MED Superligaens største budget siger de kølige facts noget i retning af:
• Andenplads i ligaen – med to point op til FCM, der – heldigt for FCK – smed point mod Vejle.
• 33 point i sytten kampe er under middel for FCK. Det er kun sket for københavnerne fem gange siden 2007/8-sæsonen, at de har ligget så lavt.
• Høvlet tidligt ud af pokalturneringen af NFC, der ligger nr. seks i 1. division.
• Nederlag til både FCM og Brøndby.
• Ja, sikkert videre i Conference League, men altså med et hold fra Gibraltar og et fra Slovakiet i puljen, såeee…

SÅ NEJ, JESS – det er ikke exceptionelt, heller med tanke på skader, mistede profiler og tid til at spille nye ind på holdet.


Det eneste, der bare minder lidt om noget exceptionelt er Roony Bardghji, der med garanti bliver det største salg nogensinde fra Superligaen – som chefredaktør Troels Bager Thøgersen skriver om her.

SÅ VAR DER mere  over Lukas Lerager, der prøvede at sætte både dybe og tunge stød ind på Stig Tøfting efter FCK-sejren over AaB.

Lerager gik fuld banjo, fordi Tøfting havde formastet sig til i Ekstra Bladet at mene, at hvis FCK ikke kunne besejre AaB, så ville Thorup hænge i en tynd tråd.

Respekt for en spiller, der forsvarer sin chef. Også en thumbs up for iveren og vreden, men typisk nok – og sådan er det 10 ud af 10 tilfælde – så faldt forsvaret først efter en triumf.
Havde vi hørt Lerager sige det samme, hvis nu FCK havde tabt? Næppe.

For Stig Tøfting havde da ret. Ikke i at Thorup nødvendigvis ville ryge ud, men at diskussionerne – også i FCK – ville tage fart.

Så Tøffes briller ser sgu’ stadig nogenlunde klart.

I DET HELE taget virker FCK-setup’et noget mere varmblodigt end vanligt. Den kølige arrogance forvandlet til frustrationer.
Karantæner og bøder til Carlos Zeca, klublæge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen for at opføre sig åndsvagt efter 1-1-kampen mod AGF – og senest Kamil Grabara, der lodsede bolden efter AaB-fans. Angiveligt efter at have målskive for en stadionplatte med det hele…

Klasse? Næh, nærmere exceptionelt tåbeligt.





Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’


– Det gør ondt og gør mig ked af det

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Vilde billeder af Brøndby-fans: ‘For omfattende’

Pludselig nævnte Zorniger Moukoko

– Han kan gøre det med Højlund

Sker lige om lidt: ‘Rasmus Højlund solgt’

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

‘Nærmest et karaktermord’

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

“Zanka” blæst bagover: Han er Superligaens bedste

– Det er helt hjernedødt

Randers FC henter spiller i udenlandsk topklub

Godt nyt for FCK – stjerne er tilbage

Storroser Yuito Suzuki

Skrækkeligt Napoli-nyt

Neestrup i farezonen? ‘Ikke fyret i 2025’

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Sydsiden med kritik: ‘Pisser på de aktive fans’

Sean Klaiber: Han er virkelig undervurderet!

Sensationel udvikling på vej?

Helt nyt ansigt i Brøndby-truppen

Zorniger forklarer opsigtsvækkende optrin

– Han er Superligaens mest undervurderede spiller

Afviste Brøndby: Nu kommer Viborg med nyt

Det kan da godt være, FCK skal se at hente ham

Philip Billing kunne ikke mere: ‘Jeg var desperat’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Afslører kollapset FC Midtjylland-transfer

Tv-ekspert: ‘FC København køber en angriber’

Celtic-ejer i voldsom nedslagtning af Rodgers

Hent denne Superliga-profil, AGF!

Skidt nyt

– Det er et kæmpe problem, FCK!

Rundens Hold i Superligaen – 13. runde

Vind eller forsvind i Toulouse

Ny stor fiasko!

Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Aneke Rune afslører: Vigtigt skridt 7. november

Brøndby får bøde for konfetti

Bekræfter transfer

‘Jeg forlader holdet’

Lionel Messi i stor kovending?

Har talt ud med Daniel Wass

Scoring af Ekene Chukwuani