FCK-volapyk: Exceptionelt sludder

– Nej, FCK har ikke haft noget exceptionelt efterår, og klubbens ellers kølige arrogance minder mere om varmblodige frustrationer, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



KOMMUNIKATION ER er svært. Selv for os, der beskæftiger os med det, men for FCK-træner Jess Thorup virker det som at bestige Mount Everest. I sutsko…


Vi har hørt ham sige, at han glædede sig til at møde FCM for at kunne måle sig op imod dem, hvilket ingen FCK-træner bør sige – og da FCK havde fået klø af FCM, så ville han pludselig tale Brøndbys dårlige sæsonstart.
Klare selvmål. Smasket direkte op i hjørnet.

JESS THORUP ER er både velmenende og med garanti en dygtig træner, og jeg synes faktisk også han virker ærlig, men når han nu kalder FCK’s efterår for ’exceptionelt’, så er det en gang volapyk.

Selv den mest inkarnerede ’Sektion 12’-fan køber næppe det mærkat på et efterår, der har været en ordentlig omgang i karrusellen.

FOR KLUBBEN MED Superligaens største budget siger de kølige facts noget i retning af:
• Andenplads i ligaen – med to point op til FCM, der – heldigt for FCK – smed point mod Vejle.
• 33 point i sytten kampe er under middel for FCK. Det er kun sket for københavnerne fem gange siden 2007/8-sæsonen, at de har ligget så lavt.
• Høvlet tidligt ud af pokalturneringen af NFC, der ligger nr. seks i 1. division.
• Nederlag til både FCM og Brøndby.
• Ja, sikkert videre i Conference League, men altså med et hold fra Gibraltar og et fra Slovakiet i puljen, såeee…

SÅ NEJ, JESS – det er ikke exceptionelt, heller med tanke på skader, mistede profiler og tid til at spille nye ind på holdet.


Det eneste, der bare minder lidt om noget exceptionelt er Roony Bardghji, der med garanti bliver det største salg nogensinde fra Superligaen – som chefredaktør Troels Bager Thøgersen skriver om her.

SÅ VAR DER mere  over Lukas Lerager, der prøvede at sætte både dybe og tunge stød ind på Stig Tøfting efter FCK-sejren over AaB.

Lerager gik fuld banjo, fordi Tøfting havde formastet sig til i Ekstra Bladet at mene, at hvis FCK ikke kunne besejre AaB, så ville Thorup hænge i en tynd tråd.

Respekt for en spiller, der forsvarer sin chef. Også en thumbs up for iveren og vreden, men typisk nok – og sådan er det 10 ud af 10 tilfælde – så faldt forsvaret først efter en triumf.
Havde vi hørt Lerager sige det samme, hvis nu FCK havde tabt? Næppe.

For Stig Tøfting havde da ret. Ikke i at Thorup nødvendigvis ville ryge ud, men at diskussionerne – også i FCK – ville tage fart.

Så Tøffes briller ser sgu’ stadig nogenlunde klart.

I DET HELE taget virker FCK-setup’et noget mere varmblodigt end vanligt. Den kølige arrogance forvandlet til frustrationer.
Karantæner og bøder til Carlos Zeca, klublæge Morten Boesen og udviklingsdirektør Sune Smith-Nielsen for at opføre sig åndsvagt efter 1-1-kampen mod AGF – og senest Kamil Grabara, der lodsede bolden efter AaB-fans. Angiveligt efter at have målskive for en stadionplatte med det hele…

Klasse? Næh, nærmere exceptionelt tåbeligt.







LIVE

LIVE: Steve Cooper kommenterer sin position

Parisere får Reds til at rødme

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Gift Links hylder FCK-legende

Ekspert hylder Høgh-beslutning



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb

Mathias Zanka går viralt

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Thomas Delaney er fortid’

Danmark har aldrig haft så mange før

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Det betyder intet mod Liverpool

Nu åbner Wind op for fremtiden

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

FC København – Silkeborg IF



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Tøfting lægger hånden på kogepladen

FIFA åbner sag mod Spanien

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Sporting CP – Arsenal

Real Madrid – Bayern

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

Han kan meget vel ende som en lille legende

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining