Supertalent bør blive SL’s dyreste nogensinde

Analyse: Søndag blev han Superligaens yngste målscorer, og 16-årige Roony Bardghji tiltrækker sig de helt store klubbers opmærksomhed og kan blive ligaens største salg nogensinde.



I kender genren.

‘8-årig skriver opera’, ‘vidunderbarn har IQ på 193’, ‘teenager opfinder metode til at rense havene for plastik’.

Roony Bardghjis fodboldliv, der vel dårligt nok kan kaldes en karriere endnu, minder mig om den type historier, der næsten virker for eventyrlige til at være sande.

Historien om den unge svensker har for alvor taget fart i de to seneste uger, og indtil videre lever han op til al den hype, eer har været siden indgåelsen af aftalen i sommeren 2020.

I Danmark må man først bruge teenagere i turneringskampe, når de er fyldt 16 år, og man får mistanken om, at den svenske dreng, for det er han stadig, kunne han spillet med i Superligaen i lang tid, hvis reglerne ellers havde tilladt det.

Søndag aften i Aalborg spillede han det meste af kampen for FCK og blev efter en halv times spil den yngste målscorer nogensinde i Superligaen med sine 16 år og 12 dage.

Fra ungdomsrækkerne har det forlydt, at her rigtigt nok var tale om et enestående talent med teknik, skud og spilforståelse, som også er hurtig i accelerationen på de første meter, en absolut vital egenskab på topplan, selvom man ikke skal tro, at der her er tale om en ny Kylian Mbappé eller Thierry Henry.

Læg dertil, at der lader til at være tale om en moden og rolig teenager, der fint bærer den enorme hype.

Og det ser simpelthen bare godt ud.

Stig Tøfting tog navnet ‘Lionel Messi’ i sin mund efter kampen, med sit vanlige glimt i øjet, og det virkede her i den første store Superliga-kamp allerede til, at vi har med en top-offensivspiller i Superligaen at gøre.

B.T’s videopodcast transfervinduet har fortalt om interesse fra Chelsea, hvilket giver fin mening med Premier League-klubbens hang til at hente helt unge spillere, noget der dog er blevet sværere efter Brexit og med nye og strammere transferregler på vej.

Vi har før set meget unge spillere score og klare sig godt i Superligaen.

I husker nok Jeppe Kjær i Horsens sidste år, der debuterede på sin 16-års fødselsdag, og som nu kæmper for gennembruddet i Ajax.

Kenneth Zohore, Mads Hvilsom og Mads Beierholm var også tidligt ude.

Det er stadig early doors, men FCK’s unge svensker virker bare til at være i en anden vægtklasse.

I Aalborg scorede han et flot mål, og flere gange viste han en meget usædvanlig evne for en 16-årig til at skabe store chancer i højt tempo via sine egne beslutninger og spilforståelse.

Han er stadig et barn og skal selvfølgelig skærmes og hjælpes på vej, som han er blevet hidtil, uden at det helt har kunnet lægge en dæmper på interessen.

At håndtere den interesse bliver en stor del af opgaven i begyndelsen, og så bliver det voldsomt spændende at følge en af de allerbedste unge spillere, jeg mindes at have set i dansk fodbold, og som vi nok heller ikke har i landet så længe, før den står på en stærk klub i en Top 5-liga.

Så lad os nyde ham, så længe det varer – det kan allerede være ovre snart med den forkærlighed, de største klubber i Europa har for de helt unge supertalenter.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Benfica – Real Madrid

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Endeligt godt nyt om Alexander Bah



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Chido Obi var ustyrlig

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Sønderjyske – Silkeborg IF

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

‘Det er udelukkende mit ansvar’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

FCK-bænken var rasende!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt