I kender genren.
‘8-årig skriver opera’, ‘vidunderbarn har IQ på 193’, ‘teenager opfinder metode til at rense havene for plastik’.
Roony Bardghjis fodboldliv, der vel dårligt nok kan kaldes en karriere endnu, minder mig om den type historier, der næsten virker for eventyrlige til at være sande.
Historien om den unge svensker har for alvor taget fart i de to seneste uger, og indtil videre lever han op til al den hype, eer har været siden indgåelsen af aftalen i sommeren 2020.
I Danmark må man først bruge teenagere i turneringskampe, når de er fyldt 16 år, og man får mistanken om, at den svenske dreng, for det er han stadig, kunne han spillet med i Superligaen i lang tid, hvis reglerne ellers havde tilladt det.
Søndag aften i Aalborg spillede han det meste af kampen for FCK og blev efter en halv times spil den yngste målscorer nogensinde i Superligaen med sine 16 år og 12 dage.
Fra ungdomsrækkerne har det forlydt, at her rigtigt nok var tale om et enestående talent med teknik, skud og spilforståelse, som også er hurtig i accelerationen på de første meter, en absolut vital egenskab på topplan, selvom man ikke skal tro, at der her er tale om en ny Kylian Mbappé eller Thierry Henry.
Læg dertil, at der lader til at være tale om en moden og rolig teenager, der fint bærer den enorme hype.
Og det ser simpelthen bare godt ud.
Stig Tøfting tog navnet ‘Lionel Messi’ i sin mund efter kampen, med sit vanlige glimt i øjet, og det virkede her i den første store Superliga-kamp allerede til, at vi har med en top-offensivspiller i Superligaen at gøre.
B.T’s videopodcast transfervinduet har fortalt om interesse fra Chelsea, hvilket giver fin mening med Premier League-klubbens hang til at hente helt unge spillere, noget der dog er blevet sværere efter Brexit og med nye og strammere transferregler på vej.
Vi har før set meget unge spillere score og klare sig godt i Superligaen.
I husker nok Jeppe Kjær i Horsens sidste år, der debuterede på sin 16-års fødselsdag, og som nu kæmper for gennembruddet i Ajax.
Kenneth Zohore, Mads Hvilsom og Mads Beierholm var også tidligt ude.
Det er stadig early doors, men FCK’s unge svensker virker bare til at være i en anden vægtklasse.
I Aalborg scorede han et flot mål, og flere gange viste han en meget usædvanlig evne for en 16-årig til at skabe store chancer i højt tempo via sine egne beslutninger og spilforståelse.
Han er stadig et barn og skal selvfølgelig skærmes og hjælpes på vej, som han er blevet hidtil, uden at det helt har kunnet lægge en dæmper på interessen.
At håndtere den interesse bliver en stor del af opgaven i begyndelsen, og så bliver det voldsomt spændende at følge en af de allerbedste unge spillere, jeg mindes at have set i dansk fodbold, og som vi nok heller ikke har i landet så længe, før den står på en stærk klub i en Top 5-liga.
Så lad os nyde ham, så længe det varer – det kan allerede være ovre snart med den forkærlighed, de største klubber i Europa har for de helt unge supertalenter.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AGF mangler flere profiler mod OB
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
