I kender genren.
‘8-årig skriver opera’, ‘vidunderbarn har IQ på 193’, ‘teenager opfinder metode til at rense havene for plastik’.
Roony Bardghjis fodboldliv, der vel dårligt nok kan kaldes en karriere endnu, minder mig om den type historier, der næsten virker for eventyrlige til at være sande.
Historien om den unge svensker har for alvor taget fart i de to seneste uger, og indtil videre lever han op til al den hype, eer har været siden indgåelsen af aftalen i sommeren 2020.
I Danmark må man først bruge teenagere i turneringskampe, når de er fyldt 16 år, og man får mistanken om, at den svenske dreng, for det er han stadig, kunne han spillet med i Superligaen i lang tid, hvis reglerne ellers havde tilladt det.
Søndag aften i Aalborg spillede han det meste af kampen for FCK og blev efter en halv times spil den yngste målscorer nogensinde i Superligaen med sine 16 år og 12 dage.
Fra ungdomsrækkerne har det forlydt, at her rigtigt nok var tale om et enestående talent med teknik, skud og spilforståelse, som også er hurtig i accelerationen på de første meter, en absolut vital egenskab på topplan, selvom man ikke skal tro, at der her er tale om en ny Kylian Mbappé eller Thierry Henry.
Læg dertil, at der lader til at være tale om en moden og rolig teenager, der fint bærer den enorme hype.
Og det ser simpelthen bare godt ud.
Stig Tøfting tog navnet ‘Lionel Messi’ i sin mund efter kampen, med sit vanlige glimt i øjet, og det virkede her i den første store Superliga-kamp allerede til, at vi har med en top-offensivspiller i Superligaen at gøre.
B.T’s videopodcast transfervinduet har fortalt om interesse fra Chelsea, hvilket giver fin mening med Premier League-klubbens hang til at hente helt unge spillere, noget der dog er blevet sværere efter Brexit og med nye og strammere transferregler på vej.
Vi har før set meget unge spillere score og klare sig godt i Superligaen.
I husker nok Jeppe Kjær i Horsens sidste år, der debuterede på sin 16-års fødselsdag, og som nu kæmper for gennembruddet i Ajax.
Kenneth Zohore, Mads Hvilsom og Mads Beierholm var også tidligt ude.
Det er stadig early doors, men FCK’s unge svensker virker bare til at være i en anden vægtklasse.
I Aalborg scorede han et flot mål, og flere gange viste han en meget usædvanlig evne for en 16-årig til at skabe store chancer i højt tempo via sine egne beslutninger og spilforståelse.
Han er stadig et barn og skal selvfølgelig skærmes og hjælpes på vej, som han er blevet hidtil, uden at det helt har kunnet lægge en dæmper på interessen.
At håndtere den interesse bliver en stor del af opgaven i begyndelsen, og så bliver det voldsomt spændende at følge en af de allerbedste unge spillere, jeg mindes at have set i dansk fodbold, og som vi nok heller ikke har i landet så længe, før den står på en stærk klub i en Top 5-liga.
Så lad os nyde ham, så længe det varer – det kan allerede være ovre snart med den forkærlighed, de største klubber i Europa har for de helt unge supertalenter.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Afviser kæmpebud
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
Tipsbladets transfershow: Se det her!
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
