I kender genren.
‘8-årig skriver opera’, ‘vidunderbarn har IQ på 193’, ‘teenager opfinder metode til at rense havene for plastik’.
Roony Bardghjis fodboldliv, der vel dårligt nok kan kaldes en karriere endnu, minder mig om den type historier, der næsten virker for eventyrlige til at være sande.
Historien om den unge svensker har for alvor taget fart i de to seneste uger, og indtil videre lever han op til al den hype, eer har været siden indgåelsen af aftalen i sommeren 2020.
I Danmark må man først bruge teenagere i turneringskampe, når de er fyldt 16 år, og man får mistanken om, at den svenske dreng, for det er han stadig, kunne han spillet med i Superligaen i lang tid, hvis reglerne ellers havde tilladt det.
Søndag aften i Aalborg spillede han det meste af kampen for FCK og blev efter en halv times spil den yngste målscorer nogensinde i Superligaen med sine 16 år og 12 dage.
Fra ungdomsrækkerne har det forlydt, at her rigtigt nok var tale om et enestående talent med teknik, skud og spilforståelse, som også er hurtig i accelerationen på de første meter, en absolut vital egenskab på topplan, selvom man ikke skal tro, at der her er tale om en ny Kylian Mbappé eller Thierry Henry.
Læg dertil, at der lader til at være tale om en moden og rolig teenager, der fint bærer den enorme hype.
Og det ser simpelthen bare godt ud.
Stig Tøfting tog navnet ‘Lionel Messi’ i sin mund efter kampen, med sit vanlige glimt i øjet, og det virkede her i den første store Superliga-kamp allerede til, at vi har med en top-offensivspiller i Superligaen at gøre.
B.T’s videopodcast transfervinduet har fortalt om interesse fra Chelsea, hvilket giver fin mening med Premier League-klubbens hang til at hente helt unge spillere, noget der dog er blevet sværere efter Brexit og med nye og strammere transferregler på vej.
Vi har før set meget unge spillere score og klare sig godt i Superligaen.
I husker nok Jeppe Kjær i Horsens sidste år, der debuterede på sin 16-års fødselsdag, og som nu kæmper for gennembruddet i Ajax.
Kenneth Zohore, Mads Hvilsom og Mads Beierholm var også tidligt ude.
Det er stadig early doors, men FCK’s unge svensker virker bare til at være i en anden vægtklasse.
I Aalborg scorede han et flot mål, og flere gange viste han en meget usædvanlig evne for en 16-årig til at skabe store chancer i højt tempo via sine egne beslutninger og spilforståelse.
Han er stadig et barn og skal selvfølgelig skærmes og hjælpes på vej, som han er blevet hidtil, uden at det helt har kunnet lægge en dæmper på interessen.
At håndtere den interesse bliver en stor del af opgaven i begyndelsen, og så bliver det voldsomt spændende at følge en af de allerbedste unge spillere, jeg mindes at have set i dansk fodbold, og som vi nok heller ikke har i landet så længe, før den står på en stærk klub i en Top 5-liga.
Så lad os nyde ham, så længe det varer – det kan allerede være ovre snart med den forkærlighed, de største klubber i Europa har for de helt unge supertalenter.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
