DER FINDES ikke fiaskoer i sport, lød det fra Kasper Hjulmand i weekenden fra Freudenstadt. Muligvis et citat tyvstjålet fra basketstjernen Giannis Antetokounmpo, men det er egentlig lige meget, for 1) Så er det noget vrøvl 2) Så flirtede Kasper Hjulmand selv med en i kampen mod Serbien.
Havde serberne scoret, så havde Kasper Hjulmand og Co. skulle sige ‘Auf Wiedersehen’ til Tyskland. Tænk bare på Milinković-Savić’ afslutning i overtiden, der heldigvis var tilpas tam.
Det havde den ondelyneme været en fiasko IKKE at gå videre fra gruppen. Slut. Udenfor diskussion.
DANMARK FIK HELDIGVIS reddet stormen af – og er klar til 1/8-finalen mod Tyskland på lørdag. Så langt så godt – og dermed er det ikke nødvendigt for Kasper Hjulmand at skulle forklare, hvad en fiasko er.
For selvfølgelig har Danmark et eller andet sted opfyldt ambitionen for dette EM. At gå videre fra gruppen – og med Tyskland som næste modstander, så kan man naturligvis ikke stille et større krav om en sejr over værtsnationen.
Dermed kan Kasper Hjulmand og DBU efter den svedfremkaldende affære puste ud og ånde lettet op.
DET ER BARE ikke den fede følelse at gå videre på. Tre uafgjorte kampe og to scorede mål vidner ikke om ligefrem om fodboldfest, men mere om en lettelses-fornemmelse over, at Danmark trods alt klarede skærerne.
Med England 0-0 mod Slovenien så skulle der jo bare et enkelt dansk mål til, at vi kunne vinde gruppen. En gigantgave, men danskerne pakkede den ikke ud fordi offensiven igen var for tandløs. Med førstepladsen så skulle vi jo have mødt en tre’er – og ikke Tyskland.
Det er selvfølgelig skuffende.
Samtidig kunne Kasper Hjulmand nu notere sig sin niende gruppekamp til en slutrunde, men stadig kun med en sejr som resultat. Langt fra imponerende – og selvfølgelig skulle Danmark have præsteret langt bedre rent offensivt mod Serbien.
Igen får Danmark ganske enkelt ikke skabt store chancer eller spillet Rasmus Højlund god. Den knude har Kasper Hjulmand stadig ikke løst – heller ikke selvom det blev lidt bedre i anden halvleg, hvor Andreas Skov Olsen satte lidt fut i løjerne.
ELLERS VAR DET en forsvarskamp, der blev kriget hjem, og det er desværre lidt det blivende indtryk af Danmark, at vi er et forsvarshold.
Man kan til gengæld ikke laste Kasper Hjulmand for ikke at forsøge at ændre kampen. Andreas Skov Olsen blev sat ind allerede i pausen, Kasper Dolberg blev forsøgt – og selv Christian Eriksen måtte lade sig skifte ud.
Men indtrykket i de sidste 15-20 blev også, at Danmark var mere optaget af at holde fast i 0-0 end at gå efter sejrsmålet.
NÅ, LAD OS DA bare lette lidt på klaphatten over 1/8-finalen mod Tyskland. En kæmpe kamp i vente – og det fede er jo, at Danmark klart spiller bedre mod de store nationer, der gerne vil skabe kampen og vil frem over isen.
Det vil Tyskland, og det kommer til at passe Danmark perfekt, samtidig med at rollen som underdogs åbenbart er den, vi er bedst til.
Det bliver en kæmpe fest på lørdag, men her må kravet været, at vi får et helt andet udtryk på banen. At Danmark viser sig offensivt frem, at vi viser verden, at Danmark står for positiv og glad fodbold.
OG DET KAN landsholdet heldigvis gøre med skuldrene en smule sænket. Presset ligger på Tyskland og Danmark har opnået målsætningen, så det er sgu’ bare at gå ud og give den gas.
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
MEDIE
Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video
HELT VILDT
Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’
Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
TRANSFER
Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
Her kan du se FC Midtjylland mod Genk
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
KARAKTERER
Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
MEDIE
Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
NYHEDER
Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
NYHEDER
Klar besked til FCK-fans
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
NYHEDER
FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr
NYHEDER
CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’
NYHEDER
Forlænger med Ståle Solbakken
NYHEDER
– Vi bør være favoritter
EKSKLUSIVT
Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte
NYHEDER
