DER FINDES ikke fiaskoer i sport, lød det fra Kasper Hjulmand i weekenden fra Freudenstadt. Muligvis et citat tyvstjålet fra basketstjernen Giannis Antetokounmpo, men det er egentlig lige meget, for 1) Så er det noget vrøvl 2) Så flirtede Kasper Hjulmand selv med en i kampen mod Serbien.
Havde serberne scoret, så havde Kasper Hjulmand og Co. skulle sige ‘Auf Wiedersehen’ til Tyskland. Tænk bare på Milinković-Savić’ afslutning i overtiden, der heldigvis var tilpas tam.
Det havde den ondelyneme været en fiasko IKKE at gå videre fra gruppen. Slut. Udenfor diskussion.
DANMARK FIK HELDIGVIS reddet stormen af – og er klar til 1/8-finalen mod Tyskland på lørdag. Så langt så godt – og dermed er det ikke nødvendigt for Kasper Hjulmand at skulle forklare, hvad en fiasko er.
For selvfølgelig har Danmark et eller andet sted opfyldt ambitionen for dette EM. At gå videre fra gruppen – og med Tyskland som næste modstander, så kan man naturligvis ikke stille et større krav om en sejr over værtsnationen.
Dermed kan Kasper Hjulmand og DBU efter den svedfremkaldende affære puste ud og ånde lettet op.
DET ER BARE ikke den fede følelse at gå videre på. Tre uafgjorte kampe og to scorede mål vidner ikke om ligefrem om fodboldfest, men mere om en lettelses-fornemmelse over, at Danmark trods alt klarede skærerne.
Med England 0-0 mod Slovenien så skulle der jo bare et enkelt dansk mål til, at vi kunne vinde gruppen. En gigantgave, men danskerne pakkede den ikke ud fordi offensiven igen var for tandløs. Med førstepladsen så skulle vi jo have mødt en tre’er – og ikke Tyskland.
Det er selvfølgelig skuffende.
Samtidig kunne Kasper Hjulmand nu notere sig sin niende gruppekamp til en slutrunde, men stadig kun med en sejr som resultat. Langt fra imponerende – og selvfølgelig skulle Danmark have præsteret langt bedre rent offensivt mod Serbien.
Igen får Danmark ganske enkelt ikke skabt store chancer eller spillet Rasmus Højlund god. Den knude har Kasper Hjulmand stadig ikke løst – heller ikke selvom det blev lidt bedre i anden halvleg, hvor Andreas Skov Olsen satte lidt fut i løjerne.
ELLERS VAR DET en forsvarskamp, der blev kriget hjem, og det er desværre lidt det blivende indtryk af Danmark, at vi er et forsvarshold.
Man kan til gengæld ikke laste Kasper Hjulmand for ikke at forsøge at ændre kampen. Andreas Skov Olsen blev sat ind allerede i pausen, Kasper Dolberg blev forsøgt – og selv Christian Eriksen måtte lade sig skifte ud.
Men indtrykket i de sidste 15-20 blev også, at Danmark var mere optaget af at holde fast i 0-0 end at gå efter sejrsmålet.
NÅ, LAD OS DA bare lette lidt på klaphatten over 1/8-finalen mod Tyskland. En kæmpe kamp i vente – og det fede er jo, at Danmark klart spiller bedre mod de store nationer, der gerne vil skabe kampen og vil frem over isen.
Det vil Tyskland, og det kommer til at passe Danmark perfekt, samtidig med at rollen som underdogs åbenbart er den, vi er bedst til.
Det bliver en kæmpe fest på lørdag, men her må kravet været, at vi får et helt andet udtryk på banen. At Danmark viser sig offensivt frem, at vi viser verden, at Danmark står for positiv og glad fodbold.
OG DET KAN landsholdet heldigvis gøre med skuldrene en smule sænket. Presset ligger på Tyskland og Danmark har opnået målsætningen, så det er sgu’ bare at gå ud og give den gas.
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
Ny kontrakt før VM-åbner
Roser Superliga-klub: Godt set!
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
OPTAKT
Qatar – Schweiz
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
OPTAKT
Elfenbenskysten – Ecuador
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
NYHEDER