DER FINDES ikke fiaskoer i sport, lød det fra Kasper Hjulmand i weekenden fra Freudenstadt. Muligvis et citat tyvstjålet fra basketstjernen Giannis Antetokounmpo, men det er egentlig lige meget, for 1) Så er det noget vrøvl 2) Så flirtede Kasper Hjulmand selv med en i kampen mod Serbien.
Havde serberne scoret, så havde Kasper Hjulmand og Co. skulle sige ‘Auf Wiedersehen’ til Tyskland. Tænk bare på Milinković-Savić’ afslutning i overtiden, der heldigvis var tilpas tam.
Det havde den ondelyneme været en fiasko IKKE at gå videre fra gruppen. Slut. Udenfor diskussion.
DANMARK FIK HELDIGVIS reddet stormen af – og er klar til 1/8-finalen mod Tyskland på lørdag. Så langt så godt – og dermed er det ikke nødvendigt for Kasper Hjulmand at skulle forklare, hvad en fiasko er.
For selvfølgelig har Danmark et eller andet sted opfyldt ambitionen for dette EM. At gå videre fra gruppen – og med Tyskland som næste modstander, så kan man naturligvis ikke stille et større krav om en sejr over værtsnationen.
Dermed kan Kasper Hjulmand og DBU efter den svedfremkaldende affære puste ud og ånde lettet op.
DET ER BARE ikke den fede følelse at gå videre på. Tre uafgjorte kampe og to scorede mål vidner ikke om ligefrem om fodboldfest, men mere om en lettelses-fornemmelse over, at Danmark trods alt klarede skærerne.
Med England 0-0 mod Slovenien så skulle der jo bare et enkelt dansk mål til, at vi kunne vinde gruppen. En gigantgave, men danskerne pakkede den ikke ud fordi offensiven igen var for tandløs. Med førstepladsen så skulle vi jo have mødt en tre’er – og ikke Tyskland.
Det er selvfølgelig skuffende.
Samtidig kunne Kasper Hjulmand nu notere sig sin niende gruppekamp til en slutrunde, men stadig kun med en sejr som resultat. Langt fra imponerende – og selvfølgelig skulle Danmark have præsteret langt bedre rent offensivt mod Serbien.
Igen får Danmark ganske enkelt ikke skabt store chancer eller spillet Rasmus Højlund god. Den knude har Kasper Hjulmand stadig ikke løst – heller ikke selvom det blev lidt bedre i anden halvleg, hvor Andreas Skov Olsen satte lidt fut i løjerne.
ELLERS VAR DET en forsvarskamp, der blev kriget hjem, og det er desværre lidt det blivende indtryk af Danmark, at vi er et forsvarshold.
Man kan til gengæld ikke laste Kasper Hjulmand for ikke at forsøge at ændre kampen. Andreas Skov Olsen blev sat ind allerede i pausen, Kasper Dolberg blev forsøgt – og selv Christian Eriksen måtte lade sig skifte ud.
Men indtrykket i de sidste 15-20 blev også, at Danmark var mere optaget af at holde fast i 0-0 end at gå efter sejrsmålet.
NÅ, LAD OS DA bare lette lidt på klaphatten over 1/8-finalen mod Tyskland. En kæmpe kamp i vente – og det fede er jo, at Danmark klart spiller bedre mod de store nationer, der gerne vil skabe kampen og vil frem over isen.
Det vil Tyskland, og det kommer til at passe Danmark perfekt, samtidig med at rollen som underdogs åbenbart er den, vi er bedst til.
Det bliver en kæmpe fest på lørdag, men her må kravet været, at vi får et helt andet udtryk på banen. At Danmark viser sig offensivt frem, at vi viser verden, at Danmark står for positiv og glad fodbold.
OG DET KAN landsholdet heldigvis gøre med skuldrene en smule sænket. Presset ligger på Tyskland og Danmark har opnået målsætningen, så det er sgu’ bare at gå ud og give den gas.
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
– Det er et møghold!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
Her begynder næste sæson i Superligaen
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
Brøndby får stor bøde
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
OPTAKT