Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OK, DET KRÆVEDE bare en Jacob Neestrup væk fra FCK-bænken, så kunne hovedstadsklubben lige pludselig godt knække FCM-forbandelsen…

Sjovt nok, men selvfølgelig en analyse, der hverken holder i by eller landsretten. 

For selvfølgelig var Jacob Neestrup de facto chefen for det mandskab, der endte en stribe på otte kampe i træk uden sejr over FCM. Han satte startformationen, stod for det taktiske oplæg – og ligesom han havde fået kritik for et nederlag, så skal rosen for en sejr også tilfalde ham. Karantæneramt eller ej.

TIL GENGÆLD KAN man ikke overvurdere, hvor vigtig sejren var for FCK. Ja, men kunne jo nærmest se det på slutfløjt, hvor jublen var en spids større end vanligt, men FCM-komplekset har simpelthen hængt som en møllesten om FCK’ernes hals. 

Igen og igen har de skulle forholde sig til, hvorfor de altid taber til FCM – og samtidig selvfølgelig skulle sluge den erkendelse, at taber man tre-fire gange i hver sæson til FCM, så er det bare noget sværere at vinde Superliga-guld. 

DERFOR BETØD FCK-SEJREN over guldrivalen så meget mere end de tre point. Det betyder, at FCK – både spillere, fans, ledere, trænere – lige kan rette ryggen og skyde brystet mere frem. 

Selvfølgelig noget sjovere end at skulle høre på hån fra FCM-typer om de indbyrdes kampe. 

Når sejren så tilmed kommer på bagkant af en storslået indsats i tyske Heidenheim i torsdag og en billet til 1/8-finalerne i Conference League mod Chelsea, så kan Neestrup vist godt bruge aftenen på at åbne en af de lidt dyrere flasker fra reolen. 

DEN FØRSTE TIME i Heidenheim var lige så fremragende, som Christian Poulsen var højrøstet – og mod FCM viste FCK sig også frem fra en noget mere helstøbt side end vi ellers har set i Superligaen. Både på fysik, tempo, fight – men også enkelte offensive aktioner, der sagtens kunne have givet et større udbytte.

Og det på trods af, at der før kampen mod Heidenheim blev skiftet otte spillere i startopstillingen fra kampen mod Randers – og mod FCM skiftede man så syv. 

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på. Ikke at mesterskabet på nogen måde er afgjort, men FCK har klart overhånden. Både i tabellen, men også indsatsen på banen.

KAMPEN I PARKEN var en forrygende omgang. Er du gal et tempo, en indlevelse, en infight, en omgang dramatik. 

Bestemt ikke en gang poleret bold – og ja, vi kunne vel godt have bedt om nogle flere mål, men fed reklame for Superligaen. Et vaskeægte topopgør som sådan et skal udspille sig. 

Sejren til FCK? Fuldt fortjent i min bog. Med vanvittigt veloplagte Thomas Delaney og unge Victor Forholdt vandt FCK midtbane-slaget og fik derfra et godt udgangspunkt. Hjemmeholdet var bedst på bolden – og havde vel også de største chancer. 

Ikke mindst Roberts GIGANTISKE afbrænder i første halvleg må give den finurlige brasilianer mareridt. Så hjælper det jo lige fedt, at han kunne tage en høj bold ned med hælen – og senere næste lykkedes med at hæl-vip over Mbabu. 

Selvom kampen skulle afgøres på et tåbeligt straffespark begået af Oliver Sørensen på præcis samme måde som som Sociedad, så kan FCM næppe beklage sig over resultatet. 

FCM FIK ALDRIG gang i fronttrioen med Simsir, der mest brillerede med forkerte beslutninger, Franculino, der ikke ligner en, der befinder sig godt på højrekanten – og Buksa fik aldrig det store at arbejde med. Faktisk en skuffende offensiv omgang fra midtjyderne.

OG JACOB NEESTRUP? Ja, vi må formode, at han indfinder sig på trænerbænken igen på søndag, når FCK møder AaB…

Læs mere: Forbandelsen brudt: Magten er skiftet





LIVE

LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Færdig i Real Madrid

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Midtjylland – Viborg FF

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Enorm interesse – millionregn over FCK?