OK, DET KRÆVEDE bare en Jacob Neestrup væk fra FCK-bænken, så kunne hovedstadsklubben lige pludselig godt knække FCM-forbandelsen…
Sjovt nok, men selvfølgelig en analyse, der hverken holder i by eller landsretten.
For selvfølgelig var Jacob Neestrup de facto chefen for det mandskab, der endte en stribe på otte kampe i træk uden sejr over FCM. Han satte startformationen, stod for det taktiske oplæg – og ligesom han havde fået kritik for et nederlag, så skal rosen for en sejr også tilfalde ham. Karantæneramt eller ej.
TIL GENGÆLD KAN man ikke overvurdere, hvor vigtig sejren var for FCK. Ja, men kunne jo nærmest se det på slutfløjt, hvor jublen var en spids større end vanligt, men FCM-komplekset har simpelthen hængt som en møllesten om FCK’ernes hals.
Igen og igen har de skulle forholde sig til, hvorfor de altid taber til FCM – og samtidig selvfølgelig skulle sluge den erkendelse, at taber man tre-fire gange i hver sæson til FCM, så er det bare noget sværere at vinde Superliga-guld.
DERFOR BETØD FCK-SEJREN over guldrivalen så meget mere end de tre point. Det betyder, at FCK – både spillere, fans, ledere, trænere – lige kan rette ryggen og skyde brystet mere frem.
Selvfølgelig noget sjovere end at skulle høre på hån fra FCM-typer om de indbyrdes kampe.
Når sejren så tilmed kommer på bagkant af en storslået indsats i tyske Heidenheim i torsdag og en billet til 1/8-finalerne i Conference League mod Chelsea, så kan Neestrup vist godt bruge aftenen på at åbne en af de lidt dyrere flasker fra reolen.
DEN FØRSTE TIME i Heidenheim var lige så fremragende, som Christian Poulsen var højrøstet – og mod FCM viste FCK sig også frem fra en noget mere helstøbt side end vi ellers har set i Superligaen. Både på fysik, tempo, fight – men også enkelte offensive aktioner, der sagtens kunne have givet et større udbytte.
Og det på trods af, at der før kampen mod Heidenheim blev skiftet otte spillere i startopstillingen fra kampen mod Randers – og mod FCM skiftede man så syv.
Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på. Ikke at mesterskabet på nogen måde er afgjort, men FCK har klart overhånden. Både i tabellen, men også indsatsen på banen.
KAMPEN I PARKEN var en forrygende omgang. Er du gal et tempo, en indlevelse, en infight, en omgang dramatik.
Bestemt ikke en gang poleret bold – og ja, vi kunne vel godt have bedt om nogle flere mål, men fed reklame for Superligaen. Et vaskeægte topopgør som sådan et skal udspille sig.
Sejren til FCK? Fuldt fortjent i min bog. Med vanvittigt veloplagte Thomas Delaney og unge Victor Forholdt vandt FCK midtbane-slaget og fik derfra et godt udgangspunkt. Hjemmeholdet var bedst på bolden – og havde vel også de største chancer.
Ikke mindst Roberts GIGANTISKE afbrænder i første halvleg må give den finurlige brasilianer mareridt. Så hjælper det jo lige fedt, at han kunne tage en høj bold ned med hælen – og senere næste lykkedes med at hæl-vip over Mbabu.
Selvom kampen skulle afgøres på et tåbeligt straffespark begået af Oliver Sørensen på præcis samme måde som som Sociedad, så kan FCM næppe beklage sig over resultatet.
FCM FIK ALDRIG gang i fronttrioen med Simsir, der mest brillerede med forkerte beslutninger, Franculino, der ikke ligner en, der befinder sig godt på højrekanten – og Buksa fik aldrig det store at arbejde med. Faktisk en skuffende offensiv omgang fra midtjyderne.
OG JACOB NEESTRUP? Ja, vi må formode, at han indfinder sig på trænerbænken igen på søndag, når FCK møder AaB…
Læs mere: Forbandelsen brudt: Magten er skiftet
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
NYHEDER
Horsens og Hvidovre spiller uafgjort
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW