Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OK, DET KRÆVEDE bare en Jacob Neestrup væk fra FCK-bænken, så kunne hovedstadsklubben lige pludselig godt knække FCM-forbandelsen…

Sjovt nok, men selvfølgelig en analyse, der hverken holder i by eller landsretten. 

For selvfølgelig var Jacob Neestrup de facto chefen for det mandskab, der endte en stribe på otte kampe i træk uden sejr over FCM. Han satte startformationen, stod for det taktiske oplæg – og ligesom han havde fået kritik for et nederlag, så skal rosen for en sejr også tilfalde ham. Karantæneramt eller ej.

TIL GENGÆLD KAN man ikke overvurdere, hvor vigtig sejren var for FCK. Ja, men kunne jo nærmest se det på slutfløjt, hvor jublen var en spids større end vanligt, men FCM-komplekset har simpelthen hængt som en møllesten om FCK’ernes hals. 

Igen og igen har de skulle forholde sig til, hvorfor de altid taber til FCM – og samtidig selvfølgelig skulle sluge den erkendelse, at taber man tre-fire gange i hver sæson til FCM, så er det bare noget sværere at vinde Superliga-guld. 

DERFOR BETØD FCK-SEJREN over guldrivalen så meget mere end de tre point. Det betyder, at FCK – både spillere, fans, ledere, trænere – lige kan rette ryggen og skyde brystet mere frem. 

Selvfølgelig noget sjovere end at skulle høre på hån fra FCM-typer om de indbyrdes kampe. 

Når sejren så tilmed kommer på bagkant af en storslået indsats i tyske Heidenheim i torsdag og en billet til 1/8-finalerne i Conference League mod Chelsea, så kan Neestrup vist godt bruge aftenen på at åbne en af de lidt dyrere flasker fra reolen. 

DEN FØRSTE TIME i Heidenheim var lige så fremragende, som Christian Poulsen var højrøstet – og mod FCM viste FCK sig også frem fra en noget mere helstøbt side end vi ellers har set i Superligaen. Både på fysik, tempo, fight – men også enkelte offensive aktioner, der sagtens kunne have givet et større udbytte.

Og det på trods af, at der før kampen mod Heidenheim blev skiftet otte spillere i startopstillingen fra kampen mod Randers – og mod FCM skiftede man så syv. 

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på. Ikke at mesterskabet på nogen måde er afgjort, men FCK har klart overhånden. Både i tabellen, men også indsatsen på banen.

KAMPEN I PARKEN var en forrygende omgang. Er du gal et tempo, en indlevelse, en infight, en omgang dramatik. 

Bestemt ikke en gang poleret bold – og ja, vi kunne vel godt have bedt om nogle flere mål, men fed reklame for Superligaen. Et vaskeægte topopgør som sådan et skal udspille sig. 

Sejren til FCK? Fuldt fortjent i min bog. Med vanvittigt veloplagte Thomas Delaney og unge Victor Forholdt vandt FCK midtbane-slaget og fik derfra et godt udgangspunkt. Hjemmeholdet var bedst på bolden – og havde vel også de største chancer. 

Ikke mindst Roberts GIGANTISKE afbrænder i første halvleg må give den finurlige brasilianer mareridt. Så hjælper det jo lige fedt, at han kunne tage en høj bold ned med hælen – og senere næste lykkedes med at hæl-vip over Mbabu. 

Selvom kampen skulle afgøres på et tåbeligt straffespark begået af Oliver Sørensen på præcis samme måde som som Sociedad, så kan FCM næppe beklage sig over resultatet. 

FCM FIK ALDRIG gang i fronttrioen med Simsir, der mest brillerede med forkerte beslutninger, Franculino, der ikke ligner en, der befinder sig godt på højrekanten – og Buksa fik aldrig det store at arbejde med. Faktisk en skuffende offensiv omgang fra midtjyderne.

OG JACOB NEESTRUP? Ja, vi må formode, at han indfinder sig på trænerbænken igen på søndag, når FCK møder AaB…

Læs mere: Forbandelsen brudt: Magten er skiftet



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding