Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OK, DET KRÆVEDE bare en Jacob Neestrup væk fra FCK-bænken, så kunne hovedstadsklubben lige pludselig godt knække FCM-forbandelsen…

Sjovt nok, men selvfølgelig en analyse, der hverken holder i by eller landsretten. 

For selvfølgelig var Jacob Neestrup de facto chefen for det mandskab, der endte en stribe på otte kampe i træk uden sejr over FCM. Han satte startformationen, stod for det taktiske oplæg – og ligesom han havde fået kritik for et nederlag, så skal rosen for en sejr også tilfalde ham. Karantæneramt eller ej.

TIL GENGÆLD KAN man ikke overvurdere, hvor vigtig sejren var for FCK. Ja, men kunne jo nærmest se det på slutfløjt, hvor jublen var en spids større end vanligt, men FCM-komplekset har simpelthen hængt som en møllesten om FCK’ernes hals. 

Igen og igen har de skulle forholde sig til, hvorfor de altid taber til FCM – og samtidig selvfølgelig skulle sluge den erkendelse, at taber man tre-fire gange i hver sæson til FCM, så er det bare noget sværere at vinde Superliga-guld. 

DERFOR BETØD FCK-SEJREN over guldrivalen så meget mere end de tre point. Det betyder, at FCK – både spillere, fans, ledere, trænere – lige kan rette ryggen og skyde brystet mere frem. 

Selvfølgelig noget sjovere end at skulle høre på hån fra FCM-typer om de indbyrdes kampe. 

Når sejren så tilmed kommer på bagkant af en storslået indsats i tyske Heidenheim i torsdag og en billet til 1/8-finalerne i Conference League mod Chelsea, så kan Neestrup vist godt bruge aftenen på at åbne en af de lidt dyrere flasker fra reolen. 

DEN FØRSTE TIME i Heidenheim var lige så fremragende, som Christian Poulsen var højrøstet – og mod FCM viste FCK sig også frem fra en noget mere helstøbt side end vi ellers har set i Superligaen. Både på fysik, tempo, fight – men også enkelte offensive aktioner, der sagtens kunne have givet et større udbytte.

Og det på trods af, at der før kampen mod Heidenheim blev skiftet otte spillere i startopstillingen fra kampen mod Randers – og mod FCM skiftede man så syv. 

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på. Ikke at mesterskabet på nogen måde er afgjort, men FCK har klart overhånden. Både i tabellen, men også indsatsen på banen.

KAMPEN I PARKEN var en forrygende omgang. Er du gal et tempo, en indlevelse, en infight, en omgang dramatik. 

Bestemt ikke en gang poleret bold – og ja, vi kunne vel godt have bedt om nogle flere mål, men fed reklame for Superligaen. Et vaskeægte topopgør som sådan et skal udspille sig. 

Sejren til FCK? Fuldt fortjent i min bog. Med vanvittigt veloplagte Thomas Delaney og unge Victor Forholdt vandt FCK midtbane-slaget og fik derfra et godt udgangspunkt. Hjemmeholdet var bedst på bolden – og havde vel også de største chancer. 

Ikke mindst Roberts GIGANTISKE afbrænder i første halvleg må give den finurlige brasilianer mareridt. Så hjælper det jo lige fedt, at han kunne tage en høj bold ned med hælen – og senere næste lykkedes med at hæl-vip over Mbabu. 

Selvom kampen skulle afgøres på et tåbeligt straffespark begået af Oliver Sørensen på præcis samme måde som som Sociedad, så kan FCM næppe beklage sig over resultatet. 

FCM FIK ALDRIG gang i fronttrioen med Simsir, der mest brillerede med forkerte beslutninger, Franculino, der ikke ligner en, der befinder sig godt på højrekanten – og Buksa fik aldrig det store at arbejde med. Faktisk en skuffende offensiv omgang fra midtjyderne.

OG JACOB NEESTRUP? Ja, vi må formode, at han indfinder sig på trænerbænken igen på søndag, når FCK møder AaB…

Læs mere: Forbandelsen brudt: Magten er skiftet



Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

– Den her sidder dybt i sjælen

Silkeborg IF – AGF

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Friis ryster på hovedet af TV2-eksperts udtalelser

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Av, Danmark! Største tab i hele verden

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

– Korthuset er væltet

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Stor bekymring inden VM

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark imponerer på talentliste

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen