Forbandelsen brudt: Magten er skiftet

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen



OK, DET KRÆVEDE bare en Jacob Neestrup væk fra FCK-bænken, så kunne hovedstadsklubben lige pludselig godt knække FCM-forbandelsen…

Sjovt nok, men selvfølgelig en analyse, der hverken holder i by eller landsretten. 

For selvfølgelig var Jacob Neestrup de facto chefen for det mandskab, der endte en stribe på otte kampe i træk uden sejr over FCM. Han satte startformationen, stod for det taktiske oplæg – og ligesom han havde fået kritik for et nederlag, så skal rosen for en sejr også tilfalde ham. Karantæneramt eller ej.

TIL GENGÆLD KAN man ikke overvurdere, hvor vigtig sejren var for FCK. Ja, men kunne jo nærmest se det på slutfløjt, hvor jublen var en spids større end vanligt, men FCM-komplekset har simpelthen hængt som en møllesten om FCK’ernes hals. 

Igen og igen har de skulle forholde sig til, hvorfor de altid taber til FCM – og samtidig selvfølgelig skulle sluge den erkendelse, at taber man tre-fire gange i hver sæson til FCM, så er det bare noget sværere at vinde Superliga-guld. 

DERFOR BETØD FCK-SEJREN over guldrivalen så meget mere end de tre point. Det betyder, at FCK – både spillere, fans, ledere, trænere – lige kan rette ryggen og skyde brystet mere frem. 

Selvfølgelig noget sjovere end at skulle høre på hån fra FCM-typer om de indbyrdes kampe. 

Når sejren så tilmed kommer på bagkant af en storslået indsats i tyske Heidenheim i torsdag og en billet til 1/8-finalerne i Conference League mod Chelsea, så kan Neestrup vist godt bruge aftenen på at åbne en af de lidt dyrere flasker fra reolen. 

DEN FØRSTE TIME i Heidenheim var lige så fremragende, som Christian Poulsen var højrøstet – og mod FCM viste FCK sig også frem fra en noget mere helstøbt side end vi ellers har set i Superligaen. Både på fysik, tempo, fight – men også enkelte offensive aktioner, der sagtens kunne have givet et større udbytte.

Og det på trods af, at der før kampen mod Heidenheim blev skiftet otte spillere i startopstillingen fra kampen mod Randers – og mod FCM skiftede man så syv. 

Her må man jo bare sige, at FCK flexer deres brede trup, så alle andre bare må se misundelige på. Ikke at mesterskabet på nogen måde er afgjort, men FCK har klart overhånden. Både i tabellen, men også indsatsen på banen.

KAMPEN I PARKEN var en forrygende omgang. Er du gal et tempo, en indlevelse, en infight, en omgang dramatik. 

Bestemt ikke en gang poleret bold – og ja, vi kunne vel godt have bedt om nogle flere mål, men fed reklame for Superligaen. Et vaskeægte topopgør som sådan et skal udspille sig. 

Sejren til FCK? Fuldt fortjent i min bog. Med vanvittigt veloplagte Thomas Delaney og unge Victor Forholdt vandt FCK midtbane-slaget og fik derfra et godt udgangspunkt. Hjemmeholdet var bedst på bolden – og havde vel også de største chancer. 

Ikke mindst Roberts GIGANTISKE afbrænder i første halvleg må give den finurlige brasilianer mareridt. Så hjælper det jo lige fedt, at han kunne tage en høj bold ned med hælen – og senere næste lykkedes med at hæl-vip over Mbabu. 

Selvom kampen skulle afgøres på et tåbeligt straffespark begået af Oliver Sørensen på præcis samme måde som som Sociedad, så kan FCM næppe beklage sig over resultatet. 

FCM FIK ALDRIG gang i fronttrioen med Simsir, der mest brillerede med forkerte beslutninger, Franculino, der ikke ligner en, der befinder sig godt på højrekanten – og Buksa fik aldrig det store at arbejde med. Faktisk en skuffende offensiv omgang fra midtjyderne.

OG JACOB NEESTRUP? Ja, vi må formode, at han indfinder sig på trænerbænken igen på søndag, når FCK møder AaB…

Læs mere: Forbandelsen brudt: Magten er skiftet





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

FC København – FC Nordsjælland

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

– Enten FCK eller også stopper han?

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Interessen er eksploderet på grund af FC København

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FC København-boss reagerer på tilråb



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Derfor var Moukoko vraget

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub

Snestorm kan udfordre OB

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’