FORTALTE KASPER HJULMAND ganske enkelt ikke sandheden i de dramatiske dage efter Christian Eriksens livstruende kollaps – eller er Weekendavisen ved at karaktermyrde den populære landstræner for åbent papir?
Nogenlunde sådan er fronterne trukket op efter Weekendavisens stort opsatte historie om, at Kasper Hjulmand ikke fortalte offentligheden om, at der også var en tredje og måske fjerde kampmulighed i spil.
HIDTIL HAR FORTÆLLINGEN været, at der kun var de to pistolen-for-panden-muligheder for landsholdet, nemlig at spille samme aften eller næste dag kl. 12.
En fortælling, Kasper Hjulmand og Peter Møller har stået for, og sidstnævnte har da også hevet de spidse albuer fra sin aktive karriere frem og stanget dem direkte i hovedet på journalisten bag Weekendavisens opsigtsvækkende historie, Asker Hedegaard Boye.
I et usædvanligt hårdt angreb afviser han historien som det rene nonsens over for Ekstra Bladet og beskylder Asger Hedegaard Boye for at have en agenda. Det sidste burde han klart have holdt sig for god til.
ASKER HEDEGAARD Boye er i mine øjne både dygtig og troværdig – og modig i sit forsøg på at pille ved glansbilledet af Kasper Hjulmand: Man kan selvfølgelig ærgre sig over, at det kun er anonyme kilder, der optræder i historien. En historier Kasper Hjulmand da i øvrigt også meget kortfattet har afvist.
Den afvisniNg emmede dog ikke ligefrem af overskud, og at gå fra et tv-interview ser som regel fjollet ud.
NÅ, HVEM DÆLEN har egentlig ret og betyder det noget? Tjae, UEFA-insideren Fritz Ahlstrøm luftede også i dagene efter Finland-kampen, at UEFA havde tilbudt en tredje mulighed for at spille kampen, så helt ukendt stof er det ikke, men herfra er der ingen dom over, hvem der har den rigtige udlægning.
Til gengæld betyder det selvfølgelig noget, hvis Kasper Hjulmand og Peter Møller ikke har fortalt hele historien, da de – flot, i øvrigt – stod frem og tog hele ansvaret på deres skuldre.
HVOR DBU FOR alvor fejler og svigter, er den manglende redegørelse omkring forløbet i Parken.
Da Jesper Møller endelig dukkede op på scenen 16. juni 2021 efter sin corona-isolation, forlangte eksekutiv-medlemmet i UEFA nemlig en redegørelse af sin administration, der skulle kortlægge præcist, hvad der var sket i Parken den dramatiske lørdag.
Som Møller formulerede det ‘derfor er vi nødt til at få en redegørelse, før vi kan drage nogle konklusioner, komme videre og lære af det’.
DET LØD egentlig meget fornuftigt og rigtigt, men problemet er nu det helt åbenlyse, at den redegørelse aldrig kom!
Ekstra Bladet rykkede for den flere gange, men det endte bare med en redegørelse til bestyrelsen – selvfølgelig holdt udenfor offentlighedens kendskab.
Ifølge Spillerforeningens direktør, Michael Sahl Hansen, så blev de også lovet en rapport af UEFA, så man kunne drage læring af forløbet. Heller ikke den har set dagens lys.
OG LIGE PRÆCIS hér svigter DBU og UEFA gigantisk stort. Derfor må vi stadig kræve, at de rapporter bliver lavet og delt med offentligheden, så vi ikke står i samme kaos igen.
Det skylder man ikke mindst spillerne, Christian Eriksen – og Kasper Hjulmand.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz