Hjulmand anklaget: DBU svigter på afgørende punkt

- Det er dybt kritisabelt, at rapporter om forløbet efter Eriksens kollaps stadig ikke har set dagens lys, mener Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør, Allan Olsen



FORTALTE KASPER HJULMAND ganske enkelt ikke sandheden i de dramatiske dage efter Christian Eriksens livstruende kollaps – eller er Weekendavisen ved at karaktermyrde den populære landstræner for åbent papir?

Nogenlunde sådan er fronterne trukket op efter Weekendavisens stort opsatte historie om, at Kasper Hjulmand ikke fortalte offentligheden om, at der også var en tredje og måske fjerde kampmulighed i spil.

HIDTIL HAR FORTÆLLINGEN været, at der kun var de to pistolen-for-panden-muligheder for landsholdet, nemlig at spille samme aften eller næste dag kl. 12.

En fortælling, Kasper Hjulmand og Peter Møller har stået for, og sidstnævnte har da også hevet de spidse albuer fra sin aktive karriere frem og stanget dem direkte i hovedet på journalisten bag Weekendavisens opsigtsvækkende historie, Asker Hedegaard Boye.

I et usædvanligt hårdt angreb afviser han historien som det rene nonsens over for Ekstra Bladet og beskylder Asger Hedegaard Boye for at have en agenda. Det sidste burde han klart have holdt sig for god til.

ASKER HEDEGAARD Boye er i mine øjne både dygtig og troværdig – og modig i sit forsøg på at pille ved glansbilledet af Kasper Hjulmand: Man kan selvfølgelig ærgre sig over, at det kun er anonyme kilder, der optræder i historien. En historier Kasper Hjulmand da i øvrigt også meget kortfattet har afvist. 

Den afvisniNg emmede dog ikke ligefrem af overskud, og at gå fra et tv-interview ser som regel fjollet ud.

NÅ, HVEM DÆLEN har egentlig ret og betyder det noget? Tjae, UEFA-insideren Fritz Ahlstrøm luftede også i dagene efter Finland-kampen, at UEFA havde tilbudt en tredje mulighed for at spille kampen, så helt ukendt stof er det ikke, men herfra er der ingen dom over, hvem der har den rigtige udlægning.

Til gengæld betyder det selvfølgelig noget, hvis Kasper Hjulmand og Peter Møller ikke har fortalt hele historien, da de – flot, i øvrigt – stod frem og tog hele ansvaret på deres skuldre.

HVOR DBU FOR alvor fejler og svigter, er den manglende redegørelse omkring forløbet i Parken.

Da Jesper Møller endelig dukkede op på scenen 16. juni 2021 efter sin corona-isolation, forlangte eksekutiv-medlemmet i UEFA nemlig en redegørelse af sin administration, der skulle kortlægge præcist, hvad der var sket i Parken den dramatiske lørdag.

Som Møller formulerede det ‘derfor er vi nødt til at få en redegørelse, før vi kan drage nogle konklusioner, komme videre og lære af det’.

DET LØD egentlig meget fornuftigt og rigtigt, men problemet er nu det helt åbenlyse, at den redegørelse aldrig kom!

Ekstra Bladet rykkede for den flere gange, men det endte bare med en redegørelse til bestyrelsen – selvfølgelig holdt udenfor offentlighedens kendskab.

Ifølge Spillerforeningens direktør, Michael Sahl Hansen, så blev de også lovet en rapport af UEFA, så man kunne drage læring af forløbet. Heller ikke den har set dagens lys.

OG LIGE PRÆCIS hér svigter DBU og UEFA gigantisk stort. Derfor må vi stadig kræve, at de rapporter bliver lavet og delt med offentligheden, så vi ikke står i samme kaos igen.

Det skylder man ikke mindst spillerne, Christian Eriksen – og Kasper Hjulmand.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Forhandler med storklub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’