JULEFREDEN SER IKKE ligefrem ud til at sænke sig over FC København i år. Den førsteplads i Superligaen, som længe lignede en selvfølgelighed, er sat over styr – og lørdag aften i Silkeborg blev FCK så høvlet ud af pokalturneringen.
Det er muligt, at netop pokalturneringen har den laveste prioritet af de tre turneringer, som FCK spiller med i, men alligevel kan det sagtens kaldes en fiasko, at man ryger ud i kvartfinalen over to kampe mod Silkeborg.
DET PINLIGE POKAL-EXIT blev grundlagt i Parken efter en horribelt ringe indsats i 2-0-nederlaget, mens kampen i Silkeborg viste et langt bedre FCK-hold, der specielt i første halvleg fuldstændig dominerede Silkeborg – og gennem hele kampen skabte de chancer, der skal til for at vinde en kamp.
Værterne fra Søhøjlandet klarede dog ærterne på en fremragende indsats af Nicolai Larsen i kassen og et par stærke kontraløb. Kæmpe respekt for Silkeborgs indsats.
Men hvorfor kører FCK dog så vanvittig en høj backlinje, når man fører 2-0? Og atter engang virker koordineringen i den bageste række noget forvirret.
NETOP FCK’S 2-0-nederlag i Parken i den første kamp satte Jacob Neestrup i et irriterende dilemma. Hvor meget skulle han jagte pokal-avancement, og hvor meget skulle han kigge på tirsdagens altafgørende kamp i Champions League mod Galatasaray?
HAN VALGTE DET første, men uden resultat, så nu fik han både et skuffende pokalexit OG en flok trætte spillere til tirsdagens brag i Parken.
Det er nemt at forstå Neestrup, der havde brug for at bryde den dårlige stime, FCK var havnet i mod Superliga-holdene, og få banket noget selvtillid og tro på tingene ind i holdet. Det kiksede bare eklatant – og nu står Neestrup med en frygtelig optakt til Galatasaray-kampen, der naturligvis er langt vigtige end pokalkampen.
FC KØBENHAVN GJORDE egentlig mange ting rigtige mod Silkeborg. Satte pres på, fik bolde hurtigt i feltet, men endnu engang var træfsikkerheden for lille – og når man samtidig igen-igen er så sårbare over for kontraløb, ja så tog Silkeborg både lillefinger og hele armen med Anders Klynges forrygende kontraløb.
NU ER FCK lidt et paradoks i denne sæson. For resultaterne i Champions League er outstanding, og vi har set et tårnhøjt niveau i den fornemme turnering. Det har vi slet ikke set i samme omfang i Superligaen – og altså pokalturneringen.
Skal der virkelig en stor adresse til, før spillerne for alvor hanker op i sig selv og leverer på topniveau? Det virker sådan, men det bør jo netop ikke være sådan.
Samtidig er der klare problemer med at udnytte det spilovertag og de chancer, FCK trods alt skaber. For skal vi være ærlige, så er FCK’s defensiv af sådan en karakter, at FCK nærmest skal score to eller tre mål for at vinde en kamp. Det holder jo ikke – og helt klart et sted, Jacob Neestrup bør kigge på.
SÅ JA, FCK har gang i voldsom skuffende afslutning på foråret, men finder FCK Europa-gearet frem, så kan det hele være glemt, hvis kvalifikationen til 1/8-finalerne i Champions League kommer i hus.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
Højbjerg skal have ny træner i Marseille
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
Dårligste statistik i Tottenhams historie
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
DAGENS SPILFORSLAG
Black Cats kan tage point mod Reds
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB