I struben på FCK: Kæmpe signal fra FCN!

- Der blev al tvivl fjernet. FCN går direkte efter FCK i mesterskabskampen, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, efter lejeaftalen med Andreas Schjelderup



ANDREAS SCHJELDERUPS karriere er skudt i vejret som en Space X-raket!

Debut i Superligaen som 16-årig, solgt som 18-årig til Benfica og nå, ja – så scorede han også en titel som Efterårets Profil i 2022 i Tipsbladets halvårlige kåring.

Et kæmpe talent, fremragende tekniker – og helt afgørende for FC Nordsjællands magiske sæsonstart i 2022.

NU ER HAN tilbage, hvor det hele startede, nemlig i FC Nordsjælland, der altså har fundet en stærk erstatning for Ernest Nuamah, der i en noget mystisk handel er solgt til belgiske Molenbeek og prompte lejet ud til Lyon.

Det er en helt anden sag, men det pikante ved Andreas Schjelderups tilbagekomst til FCN er, at han angiveligt har takket pænt nej til FCK. Selvom københavnerne kunne byde på Champions League mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Det er, uanset hvordan man vender og drejer det, en stor fjer i hatten for FCN, der dermed også sender et kæmpe signal: Vi er en del af mesterskabskampen.

De fjerner i hvert fald al tvivl om, at de bare vil sælge – også mesterskabet. Marcus Ingvartsen var et stor navn og en stærk transfer, der også blev hentet for næsen af andre interesserede klubber – og lejeaftalen med Andreas Schjelderup er i samme kaliber.

DER HAR ANGIVELIGT været to klubber, der var villige til at betale 105 millioner kroner for Andreas Schjelderup, men Benfica siger farvel til en del profiler efter denne sæson, blandt andet Angel Di Maria, så der er stadig tiltro til den norske tekniker i den portugisiske storklub. Derfor var et salg ikke aktuelt for Benfica.

Selvfølgelig blev starten på opholdet i Lissabon ikke som forventet. Meget få spilleminutter, men dog i et træningsmiljø, der er topklasse i Europa.

Derfor bliver det selvfølgelig spændende at se, hvilken forfatning Andreas Schjelderup er i, men rammer han samme niveau som i efteråret 2022, så bliver han en fornøjelse at se i Superligaen.

I HVERT FALD ser offensiven i FCN med Andreas Schjelderup, Marcus Ingvartsen, Ibrahim Osman og Benjamin Nygren, mens Christian Kjelder Rasmussen også meldes til Farum på vej fra Ajax, vanvittigt spændende ud. 

Og så kan han jo stadig nå at vinde en til pris som Efterårets Profil i Tipsbladet…

Læs også: Skal jeg være fodboldutro, så bliver det med Vejle





Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Millionregn over ‘PC’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Afsløring: DBU-boss stopper



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

I dialog om Albert Grønbæk

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub