I struben på FCK: Kæmpe signal fra FCN!

- Der blev al tvivl fjernet. FCN går direkte efter FCK i mesterskabskampen, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, efter lejeaftalen med Andreas Schjelderup



ANDREAS SCHJELDERUPS karriere er skudt i vejret som en Space X-raket!

Debut i Superligaen som 16-årig, solgt som 18-årig til Benfica og nå, ja – så scorede han også en titel som Efterårets Profil i 2022 i Tipsbladets halvårlige kåring.

Et kæmpe talent, fremragende tekniker – og helt afgørende for FC Nordsjællands magiske sæsonstart i 2022.

NU ER HAN tilbage, hvor det hele startede, nemlig i FC Nordsjælland, der altså har fundet en stærk erstatning for Ernest Nuamah, der i en noget mystisk handel er solgt til belgiske Molenbeek og prompte lejet ud til Lyon.

Det er en helt anden sag, men det pikante ved Andreas Schjelderups tilbagekomst til FCN er, at han angiveligt har takket pænt nej til FCK. Selvom københavnerne kunne byde på Champions League mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Det er, uanset hvordan man vender og drejer det, en stor fjer i hatten for FCN, der dermed også sender et kæmpe signal: Vi er en del af mesterskabskampen.

De fjerner i hvert fald al tvivl om, at de bare vil sælge – også mesterskabet. Marcus Ingvartsen var et stor navn og en stærk transfer, der også blev hentet for næsen af andre interesserede klubber – og lejeaftalen med Andreas Schjelderup er i samme kaliber.

DER HAR ANGIVELIGT været to klubber, der var villige til at betale 105 millioner kroner for Andreas Schjelderup, men Benfica siger farvel til en del profiler efter denne sæson, blandt andet Angel Di Maria, så der er stadig tiltro til den norske tekniker i den portugisiske storklub. Derfor var et salg ikke aktuelt for Benfica.

Selvfølgelig blev starten på opholdet i Lissabon ikke som forventet. Meget få spilleminutter, men dog i et træningsmiljø, der er topklasse i Europa.

Derfor bliver det selvfølgelig spændende at se, hvilken forfatning Andreas Schjelderup er i, men rammer han samme niveau som i efteråret 2022, så bliver han en fornøjelse at se i Superligaen.

I HVERT FALD ser offensiven i FCN med Andreas Schjelderup, Marcus Ingvartsen, Ibrahim Osman og Benjamin Nygren, mens Christian Kjelder Rasmussen også meldes til Farum på vej fra Ajax, vanvittigt spændende ud. 

Og så kan han jo stadig nå at vinde en til pris som Efterårets Profil i Tipsbladet…

Læs også: Skal jeg være fodboldutro, så bliver det med Vejle





Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker


‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Tog smutvej – Billing er overrasket

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Superliga-løgn

Premier Leagues bundprop henter ny træner

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Nordkorea kan bruge det til propaganda

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Ekspert: Her er Riemers udfordring

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’

Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage