I struben på FCK: Kæmpe signal fra FCN!

- Der blev al tvivl fjernet. FCN går direkte efter FCK i mesterskabskampen, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, efter lejeaftalen med Andreas Schjelderup



ANDREAS SCHJELDERUPS karriere er skudt i vejret som en Space X-raket!

Debut i Superligaen som 16-årig, solgt som 18-årig til Benfica og nå, ja – så scorede han også en titel som Efterårets Profil i 2022 i Tipsbladets halvårlige kåring.

Et kæmpe talent, fremragende tekniker – og helt afgørende for FC Nordsjællands magiske sæsonstart i 2022.

NU ER HAN tilbage, hvor det hele startede, nemlig i FC Nordsjælland, der altså har fundet en stærk erstatning for Ernest Nuamah, der i en noget mystisk handel er solgt til belgiske Molenbeek og prompte lejet ud til Lyon.

Det er en helt anden sag, men det pikante ved Andreas Schjelderups tilbagekomst til FCN er, at han angiveligt har takket pænt nej til FCK. Selvom københavnerne kunne byde på Champions League mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Det er, uanset hvordan man vender og drejer det, en stor fjer i hatten for FCN, der dermed også sender et kæmpe signal: Vi er en del af mesterskabskampen.

De fjerner i hvert fald al tvivl om, at de bare vil sælge – også mesterskabet. Marcus Ingvartsen var et stor navn og en stærk transfer, der også blev hentet for næsen af andre interesserede klubber – og lejeaftalen med Andreas Schjelderup er i samme kaliber.

DER HAR ANGIVELIGT været to klubber, der var villige til at betale 105 millioner kroner for Andreas Schjelderup, men Benfica siger farvel til en del profiler efter denne sæson, blandt andet Angel Di Maria, så der er stadig tiltro til den norske tekniker i den portugisiske storklub. Derfor var et salg ikke aktuelt for Benfica.

Selvfølgelig blev starten på opholdet i Lissabon ikke som forventet. Meget få spilleminutter, men dog i et træningsmiljø, der er topklasse i Europa.

Derfor bliver det selvfølgelig spændende at se, hvilken forfatning Andreas Schjelderup er i, men rammer han samme niveau som i efteråret 2022, så bliver han en fornøjelse at se i Superligaen.

I HVERT FALD ser offensiven i FCN med Andreas Schjelderup, Marcus Ingvartsen, Ibrahim Osman og Benjamin Nygren, mens Christian Kjelder Rasmussen også meldes til Farum på vej fra Ajax, vanvittigt spændende ud. 

Og så kan han jo stadig nå at vinde en til pris som Efterårets Profil i Tipsbladet…

Læs også: Skal jeg være fodboldutro, så bliver det med Vejle





LIVE

LIVE: 10.000 solgte billetter til landskamp

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Langer ud efter Peter Sørensen

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Blæst fuldstændig omkuld

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Legende stopper som cheftræner for Messi

Bayern München – Real Madrid

I transfermøde med Superliga-klub

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Arsenal – Sporting CP

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London

Retssag om Maradonas død begynder forfra

Heldige danske damer slår Sverige

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’