I struben på FCK: Kæmpe signal fra FCN!

- Der blev al tvivl fjernet. FCN går direkte efter FCK i mesterskabskampen, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen, efter lejeaftalen med Andreas Schjelderup



ANDREAS SCHJELDERUPS karriere er skudt i vejret som en Space X-raket!

Debut i Superligaen som 16-årig, solgt som 18-årig til Benfica og nå, ja – så scorede han også en titel som Efterårets Profil i 2022 i Tipsbladets halvårlige kåring.

Et kæmpe talent, fremragende tekniker – og helt afgørende for FC Nordsjællands magiske sæsonstart i 2022.

NU ER HAN tilbage, hvor det hele startede, nemlig i FC Nordsjælland, der altså har fundet en stærk erstatning for Ernest Nuamah, der i en noget mystisk handel er solgt til belgiske Molenbeek og prompte lejet ud til Lyon.

Det er en helt anden sag, men det pikante ved Andreas Schjelderups tilbagekomst til FCN er, at han angiveligt har takket pænt nej til FCK. Selvom københavnerne kunne byde på Champions League mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.

Det er, uanset hvordan man vender og drejer det, en stor fjer i hatten for FCN, der dermed også sender et kæmpe signal: Vi er en del af mesterskabskampen.

De fjerner i hvert fald al tvivl om, at de bare vil sælge – også mesterskabet. Marcus Ingvartsen var et stor navn og en stærk transfer, der også blev hentet for næsen af andre interesserede klubber – og lejeaftalen med Andreas Schjelderup er i samme kaliber.

DER HAR ANGIVELIGT været to klubber, der var villige til at betale 105 millioner kroner for Andreas Schjelderup, men Benfica siger farvel til en del profiler efter denne sæson, blandt andet Angel Di Maria, så der er stadig tiltro til den norske tekniker i den portugisiske storklub. Derfor var et salg ikke aktuelt for Benfica.

Selvfølgelig blev starten på opholdet i Lissabon ikke som forventet. Meget få spilleminutter, men dog i et træningsmiljø, der er topklasse i Europa.

Derfor bliver det selvfølgelig spændende at se, hvilken forfatning Andreas Schjelderup er i, men rammer han samme niveau som i efteråret 2022, så bliver han en fornøjelse at se i Superligaen.

I HVERT FALD ser offensiven i FCN med Andreas Schjelderup, Marcus Ingvartsen, Ibrahim Osman og Benjamin Nygren, mens Christian Kjelder Rasmussen også meldes til Farum på vej fra Ajax, vanvittigt spændende ud. 

Og så kan han jo stadig nå at vinde en til pris som Efterårets Profil i Tipsbladet…

Læs også: Skal jeg være fodboldutro, så bliver det med Vejle



FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

– De skal skille sig af med ham!

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Kæmpe triumf for Frank

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– Jeg frygter ikke at blive fyret

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Nu drømmer de stort i AGF

Spanske medier i ekstase

Voldsom Franculino-spådom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Han kommer til at have mareridt i nat

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

AGF kriger sejren hjem

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand