ANDREAS SCHJELDERUPS karriere er skudt i vejret som en Space X-raket!
Debut i Superligaen som 16-årig, solgt som 18-årig til Benfica og nå, ja – så scorede han også en titel som Efterårets Profil i 2022 i Tipsbladets halvårlige kåring.
Et kæmpe talent, fremragende tekniker – og helt afgørende for FC Nordsjællands magiske sæsonstart i 2022.
NU ER HAN tilbage, hvor det hele startede, nemlig i FC Nordsjælland, der altså har fundet en stærk erstatning for Ernest Nuamah, der i en noget mystisk handel er solgt til belgiske Molenbeek og prompte lejet ud til Lyon.
Det er en helt anden sag, men det pikante ved Andreas Schjelderups tilbagekomst til FCN er, at han angiveligt har takket pænt nej til FCK. Selvom københavnerne kunne byde på Champions League mod Manchester United, Bayern München og Galatasaray.
Det er, uanset hvordan man vender og drejer det, en stor fjer i hatten for FCN, der dermed også sender et kæmpe signal: Vi er en del af mesterskabskampen.
De fjerner i hvert fald al tvivl om, at de bare vil sælge – også mesterskabet. Marcus Ingvartsen var et stor navn og en stærk transfer, der også blev hentet for næsen af andre interesserede klubber – og lejeaftalen med Andreas Schjelderup er i samme kaliber.
DER HAR ANGIVELIGT været to klubber, der var villige til at betale 105 millioner kroner for Andreas Schjelderup, men Benfica siger farvel til en del profiler efter denne sæson, blandt andet Angel Di Maria, så der er stadig tiltro til den norske tekniker i den portugisiske storklub. Derfor var et salg ikke aktuelt for Benfica.
Selvfølgelig blev starten på opholdet i Lissabon ikke som forventet. Meget få spilleminutter, men dog i et træningsmiljø, der er topklasse i Europa.
Derfor bliver det selvfølgelig spændende at se, hvilken forfatning Andreas Schjelderup er i, men rammer han samme niveau som i efteråret 2022, så bliver han en fornøjelse at se i Superligaen.
I HVERT FALD ser offensiven i FCN med Andreas Schjelderup, Marcus Ingvartsen, Ibrahim Osman og Benjamin Nygren, mens Christian Kjelder Rasmussen også meldes til Farum på vej fra Ajax, vanvittigt spændende ud.
Og så kan han jo stadig nå at vinde en til pris som Efterårets Profil i Tipsbladet…
Læs også: Skal jeg være fodboldutro, så bliver det med Vejle
LIVE
LIVE: Voldsom kritik inden kampstart
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER