‘LARS FRIIS KAN hurtigt ende som sæsonen anden træner ude af klappen.’’
Sådan skrev undertegnede den 9. august efter en katastrofal sæsonstart af AaB – og i dag blev det så en realitet.
AaB har sparket Friis ud på røv og albuer. Begrundelse: For få sejre, en opgivende trup uden tro på tingene – og en kamp for top-seks, der meget vel kan ende med en fiasko.
PLACERINGEN SOM næstsidst er meget langt fra AaB’s selvforståelse – og mon ikke den sløje og helt uskarpe indsats i 1-1-kampen mod Lyngby var den berømte dråbe, der fik fadølsglasset til at flyde over.
Nu var det heller ingen hemmelighed, at Lars Friis ikke var sportschef Inge André Olsens førstevalg. Det var Thomas Thomasberg, men når man ikke kan få den man elsker, så må man elske den man får. Det varede så ikke så længe …
DER ER DA heller ingen tvivl om, at truppen i AaB SKAL være en top-seks-placering værdig – og i al fairness, så kan man jo påpege, at der kun er tre point op til en top-seks-placering, så forklaringen skal også findes et andet sted en bare pointhøsten.
I forholdet til truppen, i troen på, at det nogensinde bliver bedre, på træningsbanen. Det ved kun toppen i AaB-ledelsen. Fyringen kan sagtens forsvares i elendigt spil, manglende resultater – og at Lars Friis trods alt har haft jobbet i tilpas lang tid til at kunne påvirke retningen.
EN TING ER DOG glasklart: Nu peger pilen entydigt på sportschef Inge André Olsen, der var ansvarlig for Lars Friis-ansættelsen – og nu har trukket velprøvede Erik Hamrén op af tombolaen som ny AaB-træner.
Hamrén kan ikke ligefrem kaldes nyskabende, vel nærmere et fuldstændig fantasiløst valg, men den yderst velklædte og venlige svensker kan sin fodbold-ABC til fingerspidserne – og erfaringen kan ingen tage fra ham. Både svensk og islandsk landstræner – og selvfølgelig tidligere AaB-træner med et dansk mesterskab på CV’et tilbage i 2007/08-sæsonen.
En svoren 4-4-2-mand, der nok skal gøre AaB langt mere solide, få stabilseret holdet, men som heller ikke virker som en langtidsløsning i AaB, hvilket den korte kontrakt til næste sommer også indikerer. Hamrén kan sagtens være manden AaB har brug for lige nu til at slukke ildebranden.
SVENSKERENS ERFARING med fodbold i Norden er outstanding, men det er altså 12 års siden, at han har været klubtræner, så på den led er der helt sikkert noget rust, der skal bankes af den 65-årige AaB-træner.
Nu får han en enkelt kamp i spidsen for AaB på lørdag mod AGF i Aarhus – og derefter en pæn landskampspause, hvor han kan arbejde med truppen, der længe har set ud som en flok, der kunne bruge noget ny inspiration.
Den kommer nu, men lykkes dette tilbage-til-fortiden trick ikke, så er linen også ved at være ganske kort for Inge André Olsen.
Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Københavns Vestegns Politi rykkede ud
EKSKLUSIVT
I dialog med lynhurtig Superliga-angriber
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
FC Midtjylland tangerer klubrekord
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
NYHEDER
Kasper Hjulmand taber storkamp
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
TOPNYHED
Bizarre Barcelona-billeder går viralt
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF slår FC København i drama
TOPNYHED
Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
Manchester United henter comebacksejr
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
Flamengo vinder Sydamerikas største turnering
Højbjerg-scoring i Marseille-deler
Jesper Sørensen og co. finaleklar
Her kan du se AGF mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG