Nu peger pilen på Inge André: Nærmest fantasiløst

- Fyringen af Lars Friis kan sagtens forsvares, men Inge André Olsens line må også være ganske kort efterhånden, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



LARS FRIIS KAN hurtigt ende som sæsonen anden træner ude af klappen.’’

Sådan skrev undertegnede den 9. august efter en katastrofal sæsonstart af AaB – og i dag blev det så en realitet.

AaB har sparket Friis ud på røv og albuer. Begrundelse: For få sejre, en opgivende trup uden tro på tingene – og en kamp for top-seks, der meget vel kan ende med en fiasko.

PLACERINGEN SOM næstsidst er meget langt fra AaB’s selvforståelse – og mon ikke den sløje og helt uskarpe indsats i 1-1-kampen mod Lyngby var den berømte dråbe, der fik fadølsglasset til at flyde over.

Nu var det heller ingen hemmelighed, at Lars Friis ikke var sportschef Inge André Olsens førstevalg. Det var Thomas Thomasberg, men når man ikke kan få den man elsker, så må man elske den man får. Det varede så ikke så længe …

DER ER DA heller ingen tvivl om, at truppen i AaB SKAL være en top-seks-placering værdig – og i al fairness, så kan man jo påpege, at der kun er tre point op til en top-seks-placering, så forklaringen skal også findes et andet sted en bare pointhøsten.

I forholdet til truppen, i troen på, at det nogensinde bliver bedre, på træningsbanen. Det ved kun toppen i AaB-ledelsen. Fyringen kan sagtens forsvares i elendigt spil, manglende resultater – og at Lars Friis trods alt har haft jobbet i tilpas lang tid til at kunne påvirke retningen.

EN TING ER DOG glasklart: Nu peger pilen entydigt på sportschef Inge André Olsen, der var ansvarlig for Lars Friis-ansættelsen – og nu har trukket velprøvede Erik Hamrén op af tombolaen som ny AaB-træner.

Hamrén kan ikke ligefrem kaldes nyskabende, vel nærmere et fuldstændig fantasiløst valg, men den yderst velklædte og venlige svensker kan sin fodbold-ABC til fingerspidserne – og erfaringen kan ingen tage fra ham. Både svensk og islandsk landstræner – og selvfølgelig tidligere AaB-træner med et dansk mesterskab på CV’et tilbage i 2007/08-sæsonen.

En svoren 4-4-2-mand, der nok skal gøre AaB langt mere solide, få stabilseret holdet, men som heller ikke virker som en langtidsløsning i AaB, hvilket den korte kontrakt til næste sommer også indikerer. Hamrén kan sagtens være manden AaB har brug for lige nu til at slukke ildebranden.

SVENSKERENS ERFARING  med fodbold i Norden er outstanding, men det er altså 12 års siden, at han har været klubtræner, så på den led er der helt sikkert noget rust, der skal bankes af den 65-årige AaB-træner.

Nu får han en enkelt kamp i spidsen for AaB på lørdag mod AGF i Aarhus – og derefter en pæn landskampspause, hvor han kan arbejde med truppen, der længe har set ud som en flok, der kunne bruge noget ny inspiration.

Den kommer nu, men lykkes dette tilbage-til-fortiden trick ikke, så er linen også ved at være ganske kort for Inge André Olsen.






Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

‘Thomas Frank løber tør for tid’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

To danske klubber jagter formstærk angriber

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Klubber holder øje med AaB-profil

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund