Nu peger pilen på Inge André: Nærmest fantasiløst

- Fyringen af Lars Friis kan sagtens forsvares, men Inge André Olsens line må også være ganske kort efterhånden, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



LARS FRIIS KAN hurtigt ende som sæsonen anden træner ude af klappen.’’

Sådan skrev undertegnede den 9. august efter en katastrofal sæsonstart af AaB – og i dag blev det så en realitet.

AaB har sparket Friis ud på røv og albuer. Begrundelse: For få sejre, en opgivende trup uden tro på tingene – og en kamp for top-seks, der meget vel kan ende med en fiasko.

PLACERINGEN SOM næstsidst er meget langt fra AaB’s selvforståelse – og mon ikke den sløje og helt uskarpe indsats i 1-1-kampen mod Lyngby var den berømte dråbe, der fik fadølsglasset til at flyde over.

Nu var det heller ingen hemmelighed, at Lars Friis ikke var sportschef Inge André Olsens førstevalg. Det var Thomas Thomasberg, men når man ikke kan få den man elsker, så må man elske den man får. Det varede så ikke så længe …

DER ER DA heller ingen tvivl om, at truppen i AaB SKAL være en top-seks-placering værdig – og i al fairness, så kan man jo påpege, at der kun er tre point op til en top-seks-placering, så forklaringen skal også findes et andet sted en bare pointhøsten.

I forholdet til truppen, i troen på, at det nogensinde bliver bedre, på træningsbanen. Det ved kun toppen i AaB-ledelsen. Fyringen kan sagtens forsvares i elendigt spil, manglende resultater – og at Lars Friis trods alt har haft jobbet i tilpas lang tid til at kunne påvirke retningen.

EN TING ER DOG glasklart: Nu peger pilen entydigt på sportschef Inge André Olsen, der var ansvarlig for Lars Friis-ansættelsen – og nu har trukket velprøvede Erik Hamrén op af tombolaen som ny AaB-træner.

Hamrén kan ikke ligefrem kaldes nyskabende, vel nærmere et fuldstændig fantasiløst valg, men den yderst velklædte og venlige svensker kan sin fodbold-ABC til fingerspidserne – og erfaringen kan ingen tage fra ham. Både svensk og islandsk landstræner – og selvfølgelig tidligere AaB-træner med et dansk mesterskab på CV’et tilbage i 2007/08-sæsonen.

En svoren 4-4-2-mand, der nok skal gøre AaB langt mere solide, få stabilseret holdet, men som heller ikke virker som en langtidsløsning i AaB, hvilket den korte kontrakt til næste sommer også indikerer. Hamrén kan sagtens være manden AaB har brug for lige nu til at slukke ildebranden.

SVENSKERENS ERFARING  med fodbold i Norden er outstanding, men det er altså 12 års siden, at han har været klubtræner, så på den led er der helt sikkert noget rust, der skal bankes af den 65-årige AaB-træner.

Nu får han en enkelt kamp i spidsen for AaB på lørdag mod AGF i Aarhus – og derefter en pæn landskampspause, hvor han kan arbejde med truppen, der længe har set ud som en flok, der kunne bruge noget ny inspiration.

Den kommer nu, men lykkes dette tilbage-til-fortiden trick ikke, så er linen også ved at være ganske kort for Inge André Olsen.





MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Vild stime før Danmark-brag

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Medie: Det peger i den retning for Garananga



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Randers var tæt på – nu er han et monster



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Stor profil glad for Brøndby

Ser I med, Brøndby?

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

‘Vil du være multimillionær?’

Det skal blive bedre, Isaksen!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Sendt hjem fra FC København-træning

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

– Hele holdet er trygge ved ham

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Joakim Mæhle åbner op

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Landstræner håber på Messi

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’