‘LARS FRIIS KAN hurtigt ende som sæsonen anden træner ude af klappen.’’
Sådan skrev undertegnede den 9. august efter en katastrofal sæsonstart af AaB – og i dag blev det så en realitet.
AaB har sparket Friis ud på røv og albuer. Begrundelse: For få sejre, en opgivende trup uden tro på tingene – og en kamp for top-seks, der meget vel kan ende med en fiasko.
PLACERINGEN SOM næstsidst er meget langt fra AaB’s selvforståelse – og mon ikke den sløje og helt uskarpe indsats i 1-1-kampen mod Lyngby var den berømte dråbe, der fik fadølsglasset til at flyde over.
Nu var det heller ingen hemmelighed, at Lars Friis ikke var sportschef Inge André Olsens førstevalg. Det var Thomas Thomasberg, men når man ikke kan få den man elsker, så må man elske den man får. Det varede så ikke så længe …
DER ER DA heller ingen tvivl om, at truppen i AaB SKAL være en top-seks-placering værdig – og i al fairness, så kan man jo påpege, at der kun er tre point op til en top-seks-placering, så forklaringen skal også findes et andet sted en bare pointhøsten.
I forholdet til truppen, i troen på, at det nogensinde bliver bedre, på træningsbanen. Det ved kun toppen i AaB-ledelsen. Fyringen kan sagtens forsvares i elendigt spil, manglende resultater – og at Lars Friis trods alt har haft jobbet i tilpas lang tid til at kunne påvirke retningen.
EN TING ER DOG glasklart: Nu peger pilen entydigt på sportschef Inge André Olsen, der var ansvarlig for Lars Friis-ansættelsen – og nu har trukket velprøvede Erik Hamrén op af tombolaen som ny AaB-træner.
Hamrén kan ikke ligefrem kaldes nyskabende, vel nærmere et fuldstændig fantasiløst valg, men den yderst velklædte og venlige svensker kan sin fodbold-ABC til fingerspidserne – og erfaringen kan ingen tage fra ham. Både svensk og islandsk landstræner – og selvfølgelig tidligere AaB-træner med et dansk mesterskab på CV’et tilbage i 2007/08-sæsonen.
En svoren 4-4-2-mand, der nok skal gøre AaB langt mere solide, få stabilseret holdet, men som heller ikke virker som en langtidsløsning i AaB, hvilket den korte kontrakt til næste sommer også indikerer. Hamrén kan sagtens være manden AaB har brug for lige nu til at slukke ildebranden.
SVENSKERENS ERFARING med fodbold i Norden er outstanding, men det er altså 12 års siden, at han har været klubtræner, så på den led er der helt sikkert noget rust, der skal bankes af den 65-årige AaB-træner.
Nu får han en enkelt kamp i spidsen for AaB på lørdag mod AGF i Aarhus – og derefter en pæn landskampspause, hvor han kan arbejde med truppen, der længe har set ud som en flok, der kunne bruge noget ny inspiration.
Den kommer nu, men lykkes dette tilbage-til-fortiden trick ikke, så er linen også ved at være ganske kort for Inge André Olsen.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Klar tale: Han bør fyres nu
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Topchef får nyt job i FCK
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag