‘LARS FRIIS KAN hurtigt ende som sæsonen anden træner ude af klappen.’’
Sådan skrev undertegnede den 9. august efter en katastrofal sæsonstart af AaB – og i dag blev det så en realitet.
AaB har sparket Friis ud på røv og albuer. Begrundelse: For få sejre, en opgivende trup uden tro på tingene – og en kamp for top-seks, der meget vel kan ende med en fiasko.
PLACERINGEN SOM næstsidst er meget langt fra AaB’s selvforståelse – og mon ikke den sløje og helt uskarpe indsats i 1-1-kampen mod Lyngby var den berømte dråbe, der fik fadølsglasset til at flyde over.
Nu var det heller ingen hemmelighed, at Lars Friis ikke var sportschef Inge André Olsens førstevalg. Det var Thomas Thomasberg, men når man ikke kan få den man elsker, så må man elske den man får. Det varede så ikke så længe …
DER ER DA heller ingen tvivl om, at truppen i AaB SKAL være en top-seks-placering værdig – og i al fairness, så kan man jo påpege, at der kun er tre point op til en top-seks-placering, så forklaringen skal også findes et andet sted en bare pointhøsten.
I forholdet til truppen, i troen på, at det nogensinde bliver bedre, på træningsbanen. Det ved kun toppen i AaB-ledelsen. Fyringen kan sagtens forsvares i elendigt spil, manglende resultater – og at Lars Friis trods alt har haft jobbet i tilpas lang tid til at kunne påvirke retningen.
EN TING ER DOG glasklart: Nu peger pilen entydigt på sportschef Inge André Olsen, der var ansvarlig for Lars Friis-ansættelsen – og nu har trukket velprøvede Erik Hamrén op af tombolaen som ny AaB-træner.
Hamrén kan ikke ligefrem kaldes nyskabende, vel nærmere et fuldstændig fantasiløst valg, men den yderst velklædte og venlige svensker kan sin fodbold-ABC til fingerspidserne – og erfaringen kan ingen tage fra ham. Både svensk og islandsk landstræner – og selvfølgelig tidligere AaB-træner med et dansk mesterskab på CV’et tilbage i 2007/08-sæsonen.
En svoren 4-4-2-mand, der nok skal gøre AaB langt mere solide, få stabilseret holdet, men som heller ikke virker som en langtidsløsning i AaB, hvilket den korte kontrakt til næste sommer også indikerer. Hamrén kan sagtens være manden AaB har brug for lige nu til at slukke ildebranden.
SVENSKERENS ERFARING med fodbold i Norden er outstanding, men det er altså 12 års siden, at han har været klubtræner, så på den led er der helt sikkert noget rust, der skal bankes af den 65-årige AaB-træner.
Nu får han en enkelt kamp i spidsen for AaB på lørdag mod AGF i Aarhus – og derefter en pæn landskampspause, hvor han kan arbejde med truppen, der længe har set ud som en flok, der kunne bruge noget ny inspiration.
Den kommer nu, men lykkes dette tilbage-til-fortiden trick ikke, så er linen også ved at være ganske kort for Inge André Olsen.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
LIVE: Her er Griezmanns nye klub
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
FC Midtjylland misser gylden chance
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Barcelona tager smal sejr
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
NYHEDER
Ekene Chukwuani igen på måltavlen
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
Silkeborg klasker Randers
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC København-krisen fortsætter
FC Nordsjælland vinder i egen hule
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER