Tordnende krise i dansk klub: Kan ende helt galt

Lars Friis kan hurtigt ende som sæsonens anden træner ude af klappen, hvis ikke han får vendt et modløst AaB-mandskab, mener Tipsbladets ansvarshavende chefredaktør, Allan Olsen.



'JEG MÅ OGSÅ bare sige, at Silkeborg er gode, mand!’.

Citat Louka Prip efter nederlaget på 3-1 til Silkeborg – og leveret på en måde, så man skulle tro de havde mødt Liverpool på en dag, hvor de brændte Anfield af …

Jo, jo, Prip – Silkeborg var bestemt udmærket, men det var langt fra nogen kongekamp af Kent Nielsens tropper. Silkeborg var, som vi kender dem, tilsat ekstra selvbevidsthed og selvtillid efter en kongesæson, men mod AaB var det ikke noget ekstra i godteposen.

Sagen var vel nærmere, at AaB gjorde Silkeborg helt utroligt gode.

MANGELLISTEN HOS AaB var alenlang, men et lille udpluk kunne lyde:

  • Ufatteligt mange boldtab på egen banehalvdel, der satte Silkeborg-angreb i gang.
  • En ubegribelig blodfattig offensiv, der først fik et lille pift med Kasper Kusks indhop.
  • En opgivende attitude, der specielt i anden halvleg signalerede decideret resignation. Selv da man skulle jagte en udligning, så man ikke for alvor noget pres på Silkeborg.

SÅ JO, AAB ER i tordnende krise, hvor man nu har formået IKKE at vinde i 12 Superligakampe i træk!

Det er voldsomt alamerende, og et er de manglende point, men at man også glippede Europa med et nederlag til Viborg, er en alvorlig bemærkning i træner Lars Friis’ karakterbog.

Dén gjorde naller, og netop i Viborg sidder man formentlig og klasker sig på lårene af grin over det trænerbytte, man fik i stand, efter Lars Friis under en del ballade meddelte Viborg-ledelsen, at han hellere ville til AaB.

I stedet fik Viborg Jacob Friis tilbage i Superligaen. Det går egentlig meget godt, og lige om lidt venter formentlig en kæmpe kamp mod West Ham, mens AaB skal tænke på, at flytte sig over nedrykningsstregen.

SÅ UANSET om man tager Viborgs succes ud af ligningen, så er Lars Friis voldsomt presset som AaB-træner. Får han ikke meget snart rettet op på udtryk, indstilling, offensiven og målscoringen, kan han sagtens være anden mand ude af trænerklappen i denne sæson. 

AaB-træner Lars Friis taler med fansene efter nederlaget til Silkeborg. Foto: Getty Images

Hvordan kan Lucas Andersen, Louka Prip, Ivar Fossum være droppet så meget i niveau?

Hvorfor har Allan Sousa ikke vist bare i nærheden af et anstændigt kvalitetsløft? Hvorfor er det Pedro Ferreira og Jeppe Pedersen, der kommer ind, hvor der skal jagtes et udlignende mål? Og i samme ombæring: Hvorfor venter man, til der blot er 10 minutter igen, med at bringe Milan Makaric? Og hvad er egentligt planen med Kasper Kusk?


MANGE SPØRGSMÅL og manden, med svarene, er Lars Friis. Noget kan måske fikses på træningsbanen, men Friis’ største problem virker til at ligge i indstillingen. Eller nærmere manglen på samme..

Louka Prip-interviewet udstrålede alt for voldsomt, at troen på egne evner ligger på et meget lille sted i AaB for tiden – og de sænkede skuldre og brystkasse er alt for tydeligt på banen.

Spiller for spiller har AaB en af de mest spændende offensiv-opstillinger i Superligaen, og der har vel næppe været en eneste ekspert, spåkone eller Superligafan, der før sæsonen ville smide AaB ud af top-seks-selskabet?

Der bør de selvfølgelig stadig være at finde, når Superligaen bliver delt i to, men indsatsen mod Silkeborg var så ringe, at fortsætter nordjyderne i det spor, så skal de ikke engang tænke på top-seks. Så ringe er Superligaen trods alt ikke. Så er det nedrykningsspøgelset, der hjemsøger det nordjyske.

LARS FRIIS? Ja, han er som sædvanlig ganske reflekteret i nederlagets stund og det var god stil, at han og Lucas Andersen efter nederlaget gik ned til AaB-fansene.

Det giver point på fankontoen, men i længden er det bare ikke nok. Der er det Superligakontoen, der tæller – og lige nu trækker den negativ rente…





Farzam: De kan sælges for over 100 millioner




LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Choktransfer?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

I svime over Højlund

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vild udtalelse om Nathan Trott



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Medie peger på FC København

Superliga-stortalenter topper international liste



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Han skal jo være Brøndby-mand

Trods krise: Freder Superliga-træner

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

– Det er absolut bekymrende!

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Brøndby henter stort målmandstalent



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Chido Obi var ustyrlig

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Benfica – Real Madrid

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

José Mourinho klarmelder dansker

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!