Pinligt: Det kan ende helt galt for Sørensen!

Brøndby-træner Jesper Sørensen vil nu være til alvorlig debat, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



KOMMER BRØNDBY til et stadion nær dig, så køb endelig en billet. Du kommer med garanti ikke til at gå derfra uden at have set buler af mål!

I sidste runde spillede de blå-gule 3-3 mod Silkeborg – og mandag aften fik de en ordentlig lussing, da de tabte 4-1 til FC Nordsjælland.

Så kom ikke og sig, at det er kedeligt at se Brøndby.

DET KAN GODT VÆRE, at hjemmeholdet scorede på stort set alt i første halvleg, og at målene var aldeles fremragende – for det var de – men det ændrer ikke på, at det var decideret pinlige 45 minutter for Brøndby.

Eller skal vi måske bare sige den sidste halve time for paradoksalt nok kom Brøndby foran på Yuito Suzukis hovedstød, men brændte efterfølgende helt sammen.

En uafstemt defensiv, en Patrick Pentz, der ikke tog noget – og en midtbane, der lod de hurtige FC Nordsjælland-spillere flyve lige igennem, ligesom Brøndby var decideret elendige med bolden.

Perlerækken af Brøndby-fejl var lang i en kamp, hvor FCN viste sig frem i en langt mere agressiv og direkte facon end tidligere så sæsonen. Måske efter den røffel som Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting gav dem i weekenden

SÅ JA, FCN var fremragende – og deres dominans fik da også Jesper Sørensen til at ændre system, så Brøndby gik fra tre midtstoppere til to – og fik lidt mere pondus på midtbanen.

Det pyntede, fik Brøndby mere med i kampen og ikke mindst stoppet blødningen, selvom FCN også lignede et hold, der trykkede mere på bremsen end speederen i anden halvleg.

Så kan man jo rose Jesper Sørensen for at tage konsekvensen af en dårlig halvleg, men man kunne jo også mene, at det ikke er første gang, at, at netop tre- eller fem-mandsforsvaret kommer til kort, så faresignalerne blinkede allerede.

Foto: Alamy

NÅ, DET MÅ Jesper Sørensen jo selv bokse med. Hvis han får lov!

Sagen er nemlig den, at Brøndby med FCN-kampen tager fat på en periode, hvor de svære kampe kommer som perler på en snor.

Tjek lige det her program: FCM (hjemme), AGF (ude), FCK (hjemme), FCM (ude), FCN (hjemme).

Værsgo’ Brøndby. Så er der edderbankemig serveret!

Det kan være enden på sæsonen, før den rigtig er kommet igang…

I hvert fald hvis man vil være en med-udfordrer til guldet – og sådan er Brøndby-truppen altså sammensat. Det kan hverken bestyrelse, Carsten V. Jensen eller Jesper Sørensen løbe fra.

DET ER under alle omstændigheder et kampprogram, hvor de næste fem kampe er af en sådan kaliber, at det kan ende helt galt for Jesper Sørensen. Ikke mindst, hvis man optræder som man gjorde mandag aften i Farum. 

Så ligger der nemlig ikke mange point og venter!

ER JESPER SØRENSEN så den rigtige Brøndby-træner? Debatten vil køre for fuld skrue i Brøndby-kredse- og man skal ikke bruge mange minutter på X/Twitter for at finde en udbredt holdning om, at han IKKE er den rigtige til at føre Brøndby videre.

Nu er Elon Musk-mediet heldigvis ikke det skinbarlige sandhedsvidne, så naturligvis er sagen lidt mere nuanceret end som så.

Jeg ser nemlig ikke et hold, der slår op i banen. Hverken i 3-3-kampen i Silkeborg eller i 4-1-nederlaget til FCN, men måske nærmere et hold, hvor defensiven er sat forkert op – og hvor der ikke en den nødvendige tryghed.

Offensivt har Brøndby et eller andet sted leveret de mål, der er forventligt – og faktisk et mere end FCK i 10 kampe, så det er ikke hér, at hunden ligger begravet.

HVIS JESPER SØRENSEN har det, der skal til for at være cheftræner for Brøndby, så er det NU, at han skal vise det.

Ikke mindst, hvis han også vil være Brøndby-træner, når julen ringes ind…





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Højlund får ny stjernetræner i Napoli



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby