KOMMER BRØNDBY til et stadion nær dig, så køb endelig en billet. Du kommer med garanti ikke til at gå derfra uden at have set buler af mål!
I sidste runde spillede de blå-gule 3-3 mod Silkeborg – og mandag aften fik de en ordentlig lussing, da de tabte 4-1 til FC Nordsjælland.
Så kom ikke og sig, at det er kedeligt at se Brøndby.
DET KAN GODT VÆRE, at hjemmeholdet scorede på stort set alt i første halvleg, og at målene var aldeles fremragende – for det var de – men det ændrer ikke på, at det var decideret pinlige 45 minutter for Brøndby.
Eller skal vi måske bare sige den sidste halve time for paradoksalt nok kom Brøndby foran på Yuito Suzukis hovedstød, men brændte efterfølgende helt sammen.
En uafstemt defensiv, en Patrick Pentz, der ikke tog noget – og en midtbane, der lod de hurtige FC Nordsjælland-spillere flyve lige igennem, ligesom Brøndby var decideret elendige med bolden.
Perlerækken af Brøndby-fejl var lang i en kamp, hvor FCN viste sig frem i en langt mere agressiv og direkte facon end tidligere så sæsonen. Måske efter den røffel som Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting gav dem i weekenden…
SÅ JA, FCN var fremragende – og deres dominans fik da også Jesper Sørensen til at ændre system, så Brøndby gik fra tre midtstoppere til to – og fik lidt mere pondus på midtbanen.
Det pyntede, fik Brøndby mere med i kampen og ikke mindst stoppet blødningen, selvom FCN også lignede et hold, der trykkede mere på bremsen end speederen i anden halvleg.
Så kan man jo rose Jesper Sørensen for at tage konsekvensen af en dårlig halvleg, men man kunne jo også mene, at det ikke er første gang, at, at netop tre- eller fem-mandsforsvaret kommer til kort, så faresignalerne blinkede allerede.
NÅ, DET MÅ Jesper Sørensen jo selv bokse med. Hvis han får lov!
Sagen er nemlig den, at Brøndby med FCN-kampen tager fat på en periode, hvor de svære kampe kommer som perler på en snor.
Tjek lige det her program: FCM (hjemme), AGF (ude), FCK (hjemme), FCM (ude), FCN (hjemme).
Værsgo’ Brøndby. Så er der edderbankemig serveret!
Det kan være enden på sæsonen, før den rigtig er kommet igang…
I hvert fald hvis man vil være en med-udfordrer til guldet – og sådan er Brøndby-truppen altså sammensat. Det kan hverken bestyrelse, Carsten V. Jensen eller Jesper Sørensen løbe fra.
DET ER under alle omstændigheder et kampprogram, hvor de næste fem kampe er af en sådan kaliber, at det kan ende helt galt for Jesper Sørensen. Ikke mindst, hvis man optræder som man gjorde mandag aften i Farum.
Så ligger der nemlig ikke mange point og venter!
ER JESPER SØRENSEN så den rigtige Brøndby-træner? Debatten vil køre for fuld skrue i Brøndby-kredse- og man skal ikke bruge mange minutter på X/Twitter for at finde en udbredt holdning om, at han IKKE er den rigtige til at føre Brøndby videre.
Nu er Elon Musk-mediet heldigvis ikke det skinbarlige sandhedsvidne, så naturligvis er sagen lidt mere nuanceret end som så.
Jeg ser nemlig ikke et hold, der slår op i banen. Hverken i 3-3-kampen i Silkeborg eller i 4-1-nederlaget til FCN, men måske nærmere et hold, hvor defensiven er sat forkert op – og hvor der ikke en den nødvendige tryghed.
Offensivt har Brøndby et eller andet sted leveret de mål, der er forventligt – og faktisk et mere end FCK i 10 kampe, så det er ikke hér, at hunden ligger begravet.
HVIS JESPER SØRENSEN har det, der skal til for at være cheftræner for Brøndby, så er det NU, at han skal vise det.
Ikke mindst, hvis han også vil være Brøndby-træner, når julen ringes ind…
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Kærlige beskeder vælter ind
NYHEDER
OB straffer angriber
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Sepp Piontek er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt