KOMMER BRØNDBY til et stadion nær dig, så køb endelig en billet. Du kommer med garanti ikke til at gå derfra uden at have set buler af mål!
I sidste runde spillede de blå-gule 3-3 mod Silkeborg – og mandag aften fik de en ordentlig lussing, da de tabte 4-1 til FC Nordsjælland.
Så kom ikke og sig, at det er kedeligt at se Brøndby.
DET KAN GODT VÆRE, at hjemmeholdet scorede på stort set alt i første halvleg, og at målene var aldeles fremragende – for det var de – men det ændrer ikke på, at det var decideret pinlige 45 minutter for Brøndby.
Eller skal vi måske bare sige den sidste halve time for paradoksalt nok kom Brøndby foran på Yuito Suzukis hovedstød, men brændte efterfølgende helt sammen.
En uafstemt defensiv, en Patrick Pentz, der ikke tog noget – og en midtbane, der lod de hurtige FC Nordsjælland-spillere flyve lige igennem, ligesom Brøndby var decideret elendige med bolden.
Perlerækken af Brøndby-fejl var lang i en kamp, hvor FCN viste sig frem i en langt mere agressiv og direkte facon end tidligere så sæsonen. Måske efter den røffel som Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting gav dem i weekenden…
SÅ JA, FCN var fremragende – og deres dominans fik da også Jesper Sørensen til at ændre system, så Brøndby gik fra tre midtstoppere til to – og fik lidt mere pondus på midtbanen.
Det pyntede, fik Brøndby mere med i kampen og ikke mindst stoppet blødningen, selvom FCN også lignede et hold, der trykkede mere på bremsen end speederen i anden halvleg.
Så kan man jo rose Jesper Sørensen for at tage konsekvensen af en dårlig halvleg, men man kunne jo også mene, at det ikke er første gang, at, at netop tre- eller fem-mandsforsvaret kommer til kort, så faresignalerne blinkede allerede.
NÅ, DET MÅ Jesper Sørensen jo selv bokse med. Hvis han får lov!
Sagen er nemlig den, at Brøndby med FCN-kampen tager fat på en periode, hvor de svære kampe kommer som perler på en snor.
Tjek lige det her program: FCM (hjemme), AGF (ude), FCK (hjemme), FCM (ude), FCN (hjemme).
Værsgo’ Brøndby. Så er der edderbankemig serveret!
Det kan være enden på sæsonen, før den rigtig er kommet igang…
I hvert fald hvis man vil være en med-udfordrer til guldet – og sådan er Brøndby-truppen altså sammensat. Det kan hverken bestyrelse, Carsten V. Jensen eller Jesper Sørensen løbe fra.
DET ER under alle omstændigheder et kampprogram, hvor de næste fem kampe er af en sådan kaliber, at det kan ende helt galt for Jesper Sørensen. Ikke mindst, hvis man optræder som man gjorde mandag aften i Farum.
Så ligger der nemlig ikke mange point og venter!
ER JESPER SØRENSEN så den rigtige Brøndby-træner? Debatten vil køre for fuld skrue i Brøndby-kredse- og man skal ikke bruge mange minutter på X/Twitter for at finde en udbredt holdning om, at han IKKE er den rigtige til at føre Brøndby videre.
Nu er Elon Musk-mediet heldigvis ikke det skinbarlige sandhedsvidne, så naturligvis er sagen lidt mere nuanceret end som så.
Jeg ser nemlig ikke et hold, der slår op i banen. Hverken i 3-3-kampen i Silkeborg eller i 4-1-nederlaget til FCN, men måske nærmere et hold, hvor defensiven er sat forkert op – og hvor der ikke en den nødvendige tryghed.
Offensivt har Brøndby et eller andet sted leveret de mål, der er forventligt – og faktisk et mere end FCK i 10 kampe, så det er ikke hér, at hunden ligger begravet.
HVIS JESPER SØRENSEN har det, der skal til for at være cheftræner for Brøndby, så er det NU, at han skal vise det.
Ikke mindst, hvis han også vil være Brøndby-træner, når julen ringes ind…
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER