KOMMER BRØNDBY til et stadion nær dig, så køb endelig en billet. Du kommer med garanti ikke til at gå derfra uden at have set buler af mål!
I sidste runde spillede de blå-gule 3-3 mod Silkeborg – og mandag aften fik de en ordentlig lussing, da de tabte 4-1 til FC Nordsjælland.
Så kom ikke og sig, at det er kedeligt at se Brøndby.
DET KAN GODT VÆRE, at hjemmeholdet scorede på stort set alt i første halvleg, og at målene var aldeles fremragende – for det var de – men det ændrer ikke på, at det var decideret pinlige 45 minutter for Brøndby.
Eller skal vi måske bare sige den sidste halve time for paradoksalt nok kom Brøndby foran på Yuito Suzukis hovedstød, men brændte efterfølgende helt sammen.
En uafstemt defensiv, en Patrick Pentz, der ikke tog noget – og en midtbane, der lod de hurtige FC Nordsjælland-spillere flyve lige igennem, ligesom Brøndby var decideret elendige med bolden.
Perlerækken af Brøndby-fejl var lang i en kamp, hvor FCN viste sig frem i en langt mere agressiv og direkte facon end tidligere så sæsonen. Måske efter den røffel som Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting gav dem i weekenden…
SÅ JA, FCN var fremragende – og deres dominans fik da også Jesper Sørensen til at ændre system, så Brøndby gik fra tre midtstoppere til to – og fik lidt mere pondus på midtbanen.
Det pyntede, fik Brøndby mere med i kampen og ikke mindst stoppet blødningen, selvom FCN også lignede et hold, der trykkede mere på bremsen end speederen i anden halvleg.
Så kan man jo rose Jesper Sørensen for at tage konsekvensen af en dårlig halvleg, men man kunne jo også mene, at det ikke er første gang, at, at netop tre- eller fem-mandsforsvaret kommer til kort, så faresignalerne blinkede allerede.
NÅ, DET MÅ Jesper Sørensen jo selv bokse med. Hvis han får lov!
Sagen er nemlig den, at Brøndby med FCN-kampen tager fat på en periode, hvor de svære kampe kommer som perler på en snor.
Tjek lige det her program: FCM (hjemme), AGF (ude), FCK (hjemme), FCM (ude), FCN (hjemme).
Værsgo’ Brøndby. Så er der edderbankemig serveret!
Det kan være enden på sæsonen, før den rigtig er kommet igang…
I hvert fald hvis man vil være en med-udfordrer til guldet – og sådan er Brøndby-truppen altså sammensat. Det kan hverken bestyrelse, Carsten V. Jensen eller Jesper Sørensen løbe fra.
DET ER under alle omstændigheder et kampprogram, hvor de næste fem kampe er af en sådan kaliber, at det kan ende helt galt for Jesper Sørensen. Ikke mindst, hvis man optræder som man gjorde mandag aften i Farum.
Så ligger der nemlig ikke mange point og venter!
ER JESPER SØRENSEN så den rigtige Brøndby-træner? Debatten vil køre for fuld skrue i Brøndby-kredse- og man skal ikke bruge mange minutter på X/Twitter for at finde en udbredt holdning om, at han IKKE er den rigtige til at føre Brøndby videre.
Nu er Elon Musk-mediet heldigvis ikke det skinbarlige sandhedsvidne, så naturligvis er sagen lidt mere nuanceret end som så.
Jeg ser nemlig ikke et hold, der slår op i banen. Hverken i 3-3-kampen i Silkeborg eller i 4-1-nederlaget til FCN, men måske nærmere et hold, hvor defensiven er sat forkert op – og hvor der ikke en den nødvendige tryghed.
Offensivt har Brøndby et eller andet sted leveret de mål, der er forventligt – og faktisk et mere end FCK i 10 kampe, så det er ikke hér, at hunden ligger begravet.
HVIS JESPER SØRENSEN har det, der skal til for at være cheftræner for Brøndby, så er det NU, at han skal vise det.
Ikke mindst, hvis han også vil være Brøndby-træner, når julen ringes ind…
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
HELT VILDT