Pinligt: Det kan ende helt galt for Sørensen!

Brøndby-træner Jesper Sørensen vil nu være til alvorlig debat, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



KOMMER BRØNDBY til et stadion nær dig, så køb endelig en billet. Du kommer med garanti ikke til at gå derfra uden at have set buler af mål!

I sidste runde spillede de blå-gule 3-3 mod Silkeborg – og mandag aften fik de en ordentlig lussing, da de tabte 4-1 til FC Nordsjælland.

Så kom ikke og sig, at det er kedeligt at se Brøndby.

DET KAN GODT VÆRE, at hjemmeholdet scorede på stort set alt i første halvleg, og at målene var aldeles fremragende – for det var de – men det ændrer ikke på, at det var decideret pinlige 45 minutter for Brøndby.

Eller skal vi måske bare sige den sidste halve time for paradoksalt nok kom Brøndby foran på Yuito Suzukis hovedstød, men brændte efterfølgende helt sammen.

En uafstemt defensiv, en Patrick Pentz, der ikke tog noget – og en midtbane, der lod de hurtige FC Nordsjælland-spillere flyve lige igennem, ligesom Brøndby var decideret elendige med bolden.

Perlerækken af Brøndby-fejl var lang i en kamp, hvor FCN viste sig frem i en langt mere agressiv og direkte facon end tidligere så sæsonen. Måske efter den røffel som Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting gav dem i weekenden…

SÅ JA, FCN var fremragende – og deres dominans fik da også Jesper Sørensen til at ændre system, så Brøndby gik fra tre midtstoppere til to – og fik lidt mere pondus på midtbanen.

Det pyntede, fik Brøndby mere med i kampen og ikke mindst stoppet blødningen, selvom FCN også lignede et hold, der trykkede mere på bremsen end speederen i anden halvleg.

Så kan man jo rose Jesper Sørensen for at tage konsekvensen af en dårlig halvleg, men man kunne jo også mene, at det ikke er første gang, at, at netop tre- eller fem-mandsforsvaret kommer til kort, så faresignalerne blinkede allerede.

Foto: Alamy

NÅ, DET MÅ Jesper Sørensen jo selv bokse med. Hvis han får lov!

Sagen er nemlig den, at Brøndby med FCN-kampen tager fat på en periode, hvor de svære kampe kommer som perler på en snor.

Tjek lige det her program: FCM (hjemme), AGF (ude), FCK (hjemme), FCM (ude), FCN (hjemme).

Værsgo’ Brøndby. Så er der edderbankemig serveret!

Det kan være enden på sæsonen, før den rigtig er kommet igang…

I hvert fald hvis man vil være en med-udfordrer til guldet – og sådan er Brøndby-truppen altså sammensat. Det kan hverken bestyrelse, Carsten V. Jensen eller Jesper Sørensen løbe fra.

DET ER under alle omstændigheder et kampprogram, hvor de næste fem kampe er af en sådan kaliber, at det kan ende helt galt for Jesper Sørensen. Ikke mindst, hvis man optræder som man gjorde mandag aften i Farum. 

Så ligger der nemlig ikke mange point og venter!

ER JESPER SØRENSEN så den rigtige Brøndby-træner? Debatten vil køre for fuld skrue i Brøndby-kredse- og man skal ikke bruge mange minutter på X/Twitter for at finde en udbredt holdning om, at han IKKE er den rigtige til at føre Brøndby videre.

Nu er Elon Musk-mediet heldigvis ikke det skinbarlige sandhedsvidne, så naturligvis er sagen lidt mere nuanceret end som så.

Jeg ser nemlig ikke et hold, der slår op i banen. Hverken i 3-3-kampen i Silkeborg eller i 4-1-nederlaget til FCN, men måske nærmere et hold, hvor defensiven er sat forkert op – og hvor der ikke en den nødvendige tryghed.

Offensivt har Brøndby et eller andet sted leveret de mål, der er forventligt – og faktisk et mere end FCK i 10 kampe, så det er ikke hér, at hunden ligger begravet.

HVIS JESPER SØRENSEN har det, der skal til for at være cheftræner for Brøndby, så er det NU, at han skal vise det.

Ikke mindst, hvis han også vil være Brøndby-træner, når julen ringes ind…







► LIVE

LIVE: Tidl. stor SL-profil forlader sin klub

Christian Eriksen deler stor nyhed

Dansker går målamok: Bare han var kommet før

‘Han skider i egen rede’

Beijmo inden AGF: ‘Det har jeg ikke fokus på’

Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby

BIF-profil flået ud i pausen: Handler om umodenhed



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr

Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm

Klar besked til Real Madrid: Sælg Vinicius Junior!

FCK-legende: Froholdt bliver et historisk salg

Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Hvad i alverden skete der dér, AGF!?

Daramy tilbage i målform – så gik det galt

16-årig Superliga-komet bjergtager alle

Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’

Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’

Her kan du se Real Betis mod FC Barcelona

Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’

Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det laver Lasse Schöne i dag

Afslører ny Højlund-plan?

– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!

Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?

Sønderjyske – Silkeborg IF

FCK har travlt – forlæng med ham nu!

Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe

Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen

Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’

Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp

Det havde været helt katastrofalt for dem!