HVORDAN MOHAMED Daramy har haft det, da han forlod Hotel Marienlyst lørdag, er svært at svare på, men ydmyget, skuffet, modløs, rasende er måske meget passende ord at sætte på den 21-årige Ajax-spiller.
Det kan i hvertfald ikke have været med rank ryg og troen på en lys landsholdsfremtid, at han blev sendt væk af Kasper Hjulmand fra det mondæne badehotel.
Ifølge B.T.’s oplysninger fik kantspilleren nemlig en brutal besked af Kasper Hjulmand dagen efter Danmarks pivheldige sejr over Nordirland. Her skulle Kasper Hjulmand havde sagt til Daramy, at han kun var i besiddelse af 2 ud af 12 kriterier for at være en god landsholdsspiller…
DET ER DEN ondefløjteme ikke mange! Ja, man kan jo undre sig over, at han overhovedet er blevet udtaget til det danske landshold, for han er vel ikke raslet ned på Kasper Hjulmands kategoriliste siden seneste landsholdsamling.
Der er ingen tvivl om, at Mohamed Daramy var røv-elendig som indhopper i nederlaget mod Kasakhstan, hvor han ingen forskel gjorde i det offensive spil, og mod Nordirland var Kasper Hjulmand voldsomt utilfreds med Daramys tilbageløb og arbejdsindsats i de hektiske slutminutter.
Hvor det mod Kasakhstan faktisk lignede en god idé at sætte den på det tidspunkt brandvarme Daramy ind, så virker indskiftningen af kantspilleren noget mere ugennemtænkt i kampen mod Nordirland, hvor sejren bare skulle køres hjem.
DET STORE SPØRGSMÅL er naturligvis, hvorfor Mohamed Daramy skulle have så hård en medfart? Victor Nelsson, der er den anden oversidder mod Slovenien i aften, var med i flyet til Ljubljana, mens Daramy blev hældt ud af hotellet.
Uden at gå ind i en nærmere psykoanalyse af Kasper Hjulmand vidner det om en presset landstræner, der efter fiaskoen i Qatar og floppet i Kasakhstan slider med at finde opskriften for landsholdet.
En Hjulmand i medvind havde næppe tyet til brutal magtudøvelse, men løst utilfredsheden med Daramy på en langt mere diplomatisk facon. Som han rent faktisk plejer.
Måske havde Kasper Hjulmand også brug for at cementere sin magt, sin position, sin autoritet, sin troværdighed og få rusket op i truppen. Det fik så Mohamed Daramy som offer.
DBU har været ude og kalde BT's historie for 'faktuel forkert', men uanset hvordan ordene er faldet fra Hjulmand til Daramy, så er der ingen tvivl om, at Daramy-lejren føler sig smidt under bussen.
JA, FODBOLD kan være råt – og nej, ingen skal skånes, heller ikke Mohamed Daramy – specielt ikke, hvis man ikke gør som aftalt i kampene, men at han skal forlade lejren som en pryglet hund virker en kende urimeligt.
Hvad nu? Ja, hvis man kun opfylder to ud af 12 kriterier for at være en god landsholdsspiller, så ser det unægteligt ud som om, at vi ikke kommer til at se Daramy ret meget i den rød-hvide trøje.
DET ER NEMLIG også værd at huske på den pikante detalje, at B.T. kan referere fra en samtale, hvor der næppe har været ret mange andre tilstede end landstræneren, måske en asistent – og så spilleren.
Det udstiller til dels Mohamed Daramy, da den slags nok er populært i medier, men næppe er det hos klubbosser og trænere, men Hjulmand er da med garanti også fnysende arrig over, at det er kommet ud. Kan Kasper Hjulmand tilgive det – og kan Mohamed Daramy give en rimelig forklaring?
Det ligner en krigserklæring – og timingen lige op til en vigtig EM-kvalifikationskamp vækker heller ikke begejstring i DBU.
MORTEN OLSEN satte en stopper for Patrick Mtiligas landsholdskarriere, Åge Hareide gjorde det stort set også for Riza Durmisi, så spørgsmålet ligger lige for: Bliver Kasper Hjulmand stopklodsen for Mohamed Daramys færd på landsholdet?
Kun tiden vil vise det, men lige nu er det svært at se at se Daramy med en fremtid på landsholdet, så længe Kasper Hjulmand sidder for bordenden!
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER