TRANSFERVINDUET ER ikke åbnet endnu, men FC København står allerede nu kan stå bag et af sommerens helt store salg.
Ikke målt på kroner eller i euro, men på betydning – og måske det hul, der bliver efterladt.
Det er selvfølgelig FC Københavns farvel til Peter ‘PC’ Christiansen, der er tale om.
DET ER GANSKE usædvanligt, at der bliver indkøbt sportsdirektører fra Superligaen – og farvellet har efterladt en del FCK-fans i nærmest panik, og der er da heller ingen tvivl om, at timingen er elendig for FC København.
Man står over for et vanvittigt vigtigt transfervindue, hvor både FCM og Brøndby virker parate til at geare op – og efter en sæson, hvor Superliga-indsatsen var langt fra det forventede, så kunne det ligne en sommer med en større overhaling af FCK-truppen, hvilket du kan se en vurdering af hér fra Tipsbladets transferekspert, Farzam Abolhosseini.
ENKELTE TING ER eksekveret som Rasmus Falks forlængelse, tilbuddet til Kevin Diks om det samme – og sparket til Peter Ankersen.
Det var også de nemme. De store handler – både ud og ind – følger først senere, men altså uden Peter Christiansen for bordenden.
Der er ingen tvivl om, at der selvfølgelig ligger planer i skrivebordsskuffen, at truppen er blevet gennemanalyseret på kryds og tværs, og at der med garanti ligger en liste med navne, der er interessante for FCK.
Alt det kan en afløser hive frem, men selvfølgelig kan det give noget usikkerhed, når så en central figur forsvinder.
NU ER INGEN uundværlige. Heller ikke Peter Christiansen, der udover sportsdirektør-håndværket også talte lige ind i kulturen i FCK med den såkaldte ‘positive arrogance’.
Sammen med Jacob Neestrup sørgede han for en tilbagevenden til Ståle Solbakken-mentaliteten, hvor selvforståelsen er lige så blankpoleret som de skaldede isser.
Ingen går gennem livet uden fejl, heller Peter Christiansen – og spørgsmålet er jo, hvilken udgave af ‘PC’ FCK-fansene går klip af?
- Er det Peter Christiansen-udgaven, der hentede Mamoudou Karamoko, Khouma Babacar, Akinkunmi Amoo, Paul Mukairu, Luther Singh og senest Scott McKenna?
- Eller er det PC-versionen, der rev 100 millioner kroner ud af Ajax for Daramy, det samme for Kamil Grabara fra Wolfsburg – og købte Elias Achouri til spotpris i Viborg?
OK, I AL fairness ser det ud til, at Peter Christiansen lige skulle finde sig til rette i FCK-stolen, men man kunne jo også have den holdning, at godt nok samlede han Superligahistoriens dyreste trup forud for denne sæson, men den var altså kun god nok til at vinde bronze.
Her vil spørgsmålet jo være, om det var dårligt trænerarbejde eller sportsdirektør-arbejde? Svaret er nok en kombi, men specielt defensivt virkede tingene ikke i sync ligesom en åbenlys 6 heller ikke blev hentet.
NÅ, UNDER ALLE omstændigheder, så er det voldsomt flot landet af Peter ‘PC’ Christiansen, der åbenbart må have gjort så stort et indtryk på Wolfsburg, da Grabara-handlen blev effektueret, at han blev stående på blokken.
Ikke mindst hans internationale netværk og modet til at bringe unge talenter har vægtet højt.
Med skiftet, så er det endnu en fjer i hatten for danske fodboldledere og trænere, der åbenbart er blevet lige så stor en eksportvare som dansk bacon i 60’erne…
JA, SUPERLIGAEN bliver en stor profil fattigere, og spørgsmålet er jo helt klart, hvem der skal afløse PC.
En oplagt intern løsning kunne være Sune Smith-Nielsen, men er han klar til den udfordring og har han netværket? Han kan sin FCK på fingerspidserne og er allerede et fremtrædende medlem af den sportslige ledelse.
UNDER ALLE omstændigheder, så hverken falder eller står FCK med Peter Christiansen ombord, men når skiftet sker på bagkant af en skuffende sæson, hvor der skal bygges op frem mod næste sæson, så kan det give nogle dønninger og i værste fald tabte muligheder.
Det er lige præcis det FCK har mindst brug for nu, og med blot seks uger til Superligastart er timingen for Peter Christiansens exit massivt elendig for FC København.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
Dorgu lyner! Manchester United slår City
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
Nyt tilbageslag for Hjulmand
Optur før FC København-brag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Verdensstjernes søn landet i København
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
MEDIE
På blokken i danskerklub
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
MEDIE
Nærmer sig aftale
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
