Største VM-fiasko nogensinde: Til grin i Qatar

– Hvor var energien, vildskaben og helt basale fodboldfærdigheder henne? Pist væk, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



DANMARK GIK ind til VM som en af turneringens darlings, men forlader den som et hold til grin!

Det er ganske enkelt ubegribeligt ringe, at Danmark ikke formåede at gå videre fra en yderst overkommelig pulje, hvis vi lige sorterer Frankrig fra.

Derfor er Danmarks pinlige exit historiens største VM-fiasko!

JA, DET ER da ganske rigtigt, at Morten Olsen i 2010 heller ikke fik Danmark videre fra en gruppe med Holland, Japan og Cameroun, men den trup, Olsen rådede over, var mindst en klasse ringere end den, Hjulmand tog til Qatar med. Og i 2010 vandt Danmark da i mindste en kamp…

Et helt igennem forfærdeligt VM set med danske briller kulminerede så med en jammerlig indsats mod et fuldstændig ordinært australsk hold. Sat sammen af spillere fra de bedste rækker i Skotland og hjemlandet, garneret med folk fra den næstbedste engelske række.

DER ER 1000 ting at tage fat på, men et fuldstændig kvalitetsforladt dansk hold begik mod Australien en myriade af tekniske fejl, hvor afleveringerne sejlede rundt uden adresse.

Spillet foregik oven i købet – fraset de første 20 minutter – i et pensionisttempo, hvor australierne aldrig blev udfordret for alvor.

Men allermest irriterende var den manglende energi og vilje til at ændre tingene. Hvor var den ild, der brændte så vildt under EM i 2021? Hvor var den vilje til i det mindste at slås for trøjen, når nu spillet kørte så gudsjammerligt ringe. Hvorfor vandt Danmark stort set ingen andenbolde – som tilfældet også var mod Tunesien.

HELDIGVIS ER DER ingen, der kan bruge ord som uheld for sagen er, at både Tunesien og Australien ville det langt mere end Danmark. Derfor gik Australien videre sammen med Frankrig.

Kasper Hjulmand må selvfølgelig tage fiaskoen på sin kappe, selvom han godt kan være skuffet over spillerne, men valget af alt for mange spillere, der var godt og grundigt ude af kampform, kostede dyrt.

HAVDE TINGENE været anderledes, hvis Marcus Ingvartsen og Mikael Uhre var foretrukket i stedet for Andreas Cornelius og Kasper Dolberg? Det finder vi aldrig ud af, men Hjulmand må i hvertfald notere sig, at det sjældent virker, hvis man skal spille sig i form i løbet af en slutrunde.

At han også starter kampen mod Australien uden en decideret 9’er tæller heller ikke på positiv siden, for det afskar Danmark for at slå nogle indlæg i højden.

Nej, Danmarks indsats passer nogenlunde til VM-feberen her på Danmarks breddegrader, nemlig pissekoldt…

ELLERS ER DET BARE at konstatere, at Christian Eriksen endnu engang har deltaget i en slutrunde – og endnu engang ikke spillet nogen afgørende rolle. Ikke just en mand for de store begivenheder, åbenbart – og det er selvfølgelig skuffende for så blændende en fodboldspiller. Han faldt dybt, men det gjorde andre bærende kræfter også. Pierre Emile Højbjerg og Joakim Mæhle har også haft en voldsomt skuffende slutrunde. 

Og hvad nu Kasper Hjulmand? Var det slut på en fantastisk periode – eller er der stadig energi og ideer til at bygge op til EM om to år – eller trækker klubfodbolden igen?

Det ved vi ikke endnu, men vi ved til gengæld, at de store forventninger, der var til det danske landshold forduftede ud over ørkenen i Qatar.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Overvejer at rive kontrakten i stykker

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Tidligere FCK-talent skifter

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Kæmpe Superliga-comeback



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

– Stemningen i FCK er håbløs!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Høgh hyldes af UEFA

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Cooper afslører: Han starter inde

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

– Pinligt for rigtig mange at se



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

OB straffer angriber