Største VM-fiasko nogensinde: Til grin i Qatar

– Hvor var energien, vildskaben og helt basale fodboldfærdigheder henne? Pist væk, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen.



DANMARK GIK ind til VM som en af turneringens darlings, men forlader den som et hold til grin!

Det er ganske enkelt ubegribeligt ringe, at Danmark ikke formåede at gå videre fra en yderst overkommelig pulje, hvis vi lige sorterer Frankrig fra.

Derfor er Danmarks pinlige exit historiens største VM-fiasko!

JA, DET ER da ganske rigtigt, at Morten Olsen i 2010 heller ikke fik Danmark videre fra en gruppe med Holland, Japan og Cameroun, men den trup, Olsen rådede over, var mindst en klasse ringere end den, Hjulmand tog til Qatar med. Og i 2010 vandt Danmark da i mindste en kamp…

Et helt igennem forfærdeligt VM set med danske briller kulminerede så med en jammerlig indsats mod et fuldstændig ordinært australsk hold. Sat sammen af spillere fra de bedste rækker i Skotland og hjemlandet, garneret med folk fra den næstbedste engelske række.

DER ER 1000 ting at tage fat på, men et fuldstændig kvalitetsforladt dansk hold begik mod Australien en myriade af tekniske fejl, hvor afleveringerne sejlede rundt uden adresse.

Spillet foregik oven i købet – fraset de første 20 minutter – i et pensionisttempo, hvor australierne aldrig blev udfordret for alvor.

Men allermest irriterende var den manglende energi og vilje til at ændre tingene. Hvor var den ild, der brændte så vildt under EM i 2021? Hvor var den vilje til i det mindste at slås for trøjen, når nu spillet kørte så gudsjammerligt ringe. Hvorfor vandt Danmark stort set ingen andenbolde – som tilfældet også var mod Tunesien.

HELDIGVIS ER DER ingen, der kan bruge ord som uheld for sagen er, at både Tunesien og Australien ville det langt mere end Danmark. Derfor gik Australien videre sammen med Frankrig.

Kasper Hjulmand må selvfølgelig tage fiaskoen på sin kappe, selvom han godt kan være skuffet over spillerne, men valget af alt for mange spillere, der var godt og grundigt ude af kampform, kostede dyrt.

HAVDE TINGENE været anderledes, hvis Marcus Ingvartsen og Mikael Uhre var foretrukket i stedet for Andreas Cornelius og Kasper Dolberg? Det finder vi aldrig ud af, men Hjulmand må i hvertfald notere sig, at det sjældent virker, hvis man skal spille sig i form i løbet af en slutrunde.

At han også starter kampen mod Australien uden en decideret 9’er tæller heller ikke på positiv siden, for det afskar Danmark for at slå nogle indlæg i højden.

Nej, Danmarks indsats passer nogenlunde til VM-feberen her på Danmarks breddegrader, nemlig pissekoldt…

ELLERS ER DET BARE at konstatere, at Christian Eriksen endnu engang har deltaget i en slutrunde – og endnu engang ikke spillet nogen afgørende rolle. Ikke just en mand for de store begivenheder, åbenbart – og det er selvfølgelig skuffende for så blændende en fodboldspiller. Han faldt dybt, men det gjorde andre bærende kræfter også. Pierre Emile Højbjerg og Joakim Mæhle har også haft en voldsomt skuffende slutrunde. 

Og hvad nu Kasper Hjulmand? Var det slut på en fantastisk periode – eller er der stadig energi og ideer til at bygge op til EM om to år – eller trækker klubfodbolden igen?

Det ved vi ikke endnu, men vi ved til gengæld, at de store forventninger, der var til det danske landshold forduftede ud over ørkenen i Qatar.





Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff




LIVE

TransferLIVE: Bailey Peacock-Farrell skifter klub

Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Stjerne flirter med Brøndby

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Brøndby sender nyt stort bud på stjerne

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Hvis VM glipper, skal de begge fyres!

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

På vej til Superligaen – her er hans millionløn

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Kan købes til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard

Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter

Drama! Bliver historisk FCM-handel kuppet?

Brian Riemer med dansk skrækmelding

Premier League-bomber på vej til storklub

Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København

Marc Overmars vil købe stor dansk profil

Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer

Ingen kontakt med AGF

Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Disse fire kan være på vej væk fra Brøndby

‘Han ligner en spiller for FC København’

Afsløring: Oliver Sonne får kongeløn i Sparta Prag

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Nedslående Dorgu-melding

Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Afsløring: Sønderjyske henter Berkant Bayrak

Dansker ophæver i Italien – danske klubber på tale

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson

Her er kampene i Champions League

FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen

Reagerer på Ajax-historie

Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne

Danskerklub i målrig kamp i Köln

Stor dansk Champions League-nyhed

Afsløring: Julius Beck skifter til Elfsborg

Vanvittigt: Han brændte banen af!

Tipsbladets transfershow: Fem fede timer!

Farzams fanzone: Det er slut – medmindre…