DANMARK GIK ind til VM som en af turneringens darlings, men forlader den som et hold til grin!
Det er ganske enkelt ubegribeligt ringe, at Danmark ikke formåede at gå videre fra en yderst overkommelig pulje, hvis vi lige sorterer Frankrig fra.
Derfor er Danmarks pinlige exit historiens største VM-fiasko!
JA, DET ER da ganske rigtigt, at Morten Olsen i 2010 heller ikke fik Danmark videre fra en gruppe med Holland, Japan og Cameroun, men den trup, Olsen rådede over, var mindst en klasse ringere end den, Hjulmand tog til Qatar med. Og i 2010 vandt Danmark da i mindste en kamp…
Et helt igennem forfærdeligt VM set med danske briller kulminerede så med en jammerlig indsats mod et fuldstændig ordinært australsk hold. Sat sammen af spillere fra de bedste rækker i Skotland og hjemlandet, garneret med folk fra den næstbedste engelske række.
DER ER 1000 ting at tage fat på, men et fuldstændig kvalitetsforladt dansk hold begik mod Australien en myriade af tekniske fejl, hvor afleveringerne sejlede rundt uden adresse.
Spillet foregik oven i købet – fraset de første 20 minutter – i et pensionisttempo, hvor australierne aldrig blev udfordret for alvor.
Men allermest irriterende var den manglende energi og vilje til at ændre tingene. Hvor var den ild, der brændte så vildt under EM i 2021? Hvor var den vilje til i det mindste at slås for trøjen, når nu spillet kørte så gudsjammerligt ringe. Hvorfor vandt Danmark stort set ingen andenbolde – som tilfældet også var mod Tunesien.
HELDIGVIS ER DER ingen, der kan bruge ord som uheld for sagen er, at både Tunesien og Australien ville det langt mere end Danmark. Derfor gik Australien videre sammen med Frankrig.
Kasper Hjulmand må selvfølgelig tage fiaskoen på sin kappe, selvom han godt kan være skuffet over spillerne, men valget af alt for mange spillere, der var godt og grundigt ude af kampform, kostede dyrt.
HAVDE TINGENE været anderledes, hvis Marcus Ingvartsen og Mikael Uhre var foretrukket i stedet for Andreas Cornelius og Kasper Dolberg? Det finder vi aldrig ud af, men Hjulmand må i hvertfald notere sig, at det sjældent virker, hvis man skal spille sig i form i løbet af en slutrunde.
At han også starter kampen mod Australien uden en decideret 9’er tæller heller ikke på positiv siden, for det afskar Danmark for at slå nogle indlæg i højden.
Nej, Danmarks indsats passer nogenlunde til VM-feberen her på Danmarks breddegrader, nemlig pissekoldt…
ELLERS ER DET BARE at konstatere, at Christian Eriksen endnu engang har deltaget i en slutrunde – og endnu engang ikke spillet nogen afgørende rolle. Ikke just en mand for de store begivenheder, åbenbart – og det er selvfølgelig skuffende for så blændende en fodboldspiller. Han faldt dybt, men det gjorde andre bærende kræfter også. Pierre Emile Højbjerg og Joakim Mæhle har også haft en voldsomt skuffende slutrunde.
Og hvad nu Kasper Hjulmand? Var det slut på en fantastisk periode – eller er der stadig energi og ideer til at bygge op til EM om to år – eller trækker klubfodbolden igen?
Det ved vi ikke endnu, men vi ved til gengæld, at de store forventninger, der var til det danske landshold forduftede ud over ørkenen i Qatar.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
