Sur debut: Ren røvtur!

- Brian Riemer fik en sløj start på livet som dansk landstræner - og nye ideer bragte han ikke ind, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



PÅ FORUNDERLIG vis sad den største spanske stjerne på et halvtomt stadion 45 kilometer fra Parken.

Andrés Iniesta og Co. havde nemlig den udsøgte fornøjelse at se sin kommende klub FC Helsingør spille uafgjort mod mastodonterne fra Ishøj IF…

SELVOM DET SPANSKE landshold måske ikke har spillere i samme kaliber som Iniesta, da han var på toppen, så var det mere end rigeligt til at vise, hvor stor forskellen er på de spanske europamestre og Danmark.

For den var stor! 

JA, VI KAN da godt blive enige om, at Brian Riemer næppe kunne have fundet en sværere debutkamp end den mod Spanien.

Men selv med en afbudsramt start-formation og en sikret kvalifikation fra Nations League-gruppespillet, så var Danmark stort set chanceløse – og det er naturligvis skuffende på hjemmebane.

VAR DER ÉN forskel, der stod og blinkede i neon under kampen, så var det tekniske færdigheder og tempo. Her var Spanien ikke bare en, men to eller tre klasser bedre end Danmark.

Tag bare Spaniens første mål, hvor Danmark – som blot følger den højeste fodboldmode – insisterer på at spille bolden ud af egen forsvarszone.

En presset bold fra Joachim Andersen fører til en kæmpe fejl fra Jannik Vestergaard, der smider bolden lige ud i skoen på en spanier – og bang: 10 sekunder efter ligger bolden bag Kasper Schmeichel.

JAMEN FOR HULEN – Spanierne kan tillade sig at spille ud på den måde, men når man er så begrænset på bolden som Danmark, hvorfor er det så partout, at man insisterer på at broderer sig frem nede bag fra?

Kasper Schmeichel kylede også adskillige bolde ud over sidelinjen eller forbi den mand, han burde have ramt. Så allerede i den tidlige fase af spillet havde Danmark store problemer.

2YJWC31

Foto: Alamy

DE PROBLEMER FORTSATTE bare op af banen – og indtrykket af, at Danmark halsede efter på alle parametre, blev forstærket gennem hele kampen.

Ja, ja – jeg er da klar på, at Spanien har klassespillere på langt de fleste positioner, og at de spiller med en naturlighed og en selvtillid, der naturligvis er braget i vejret efter sommerens EM, men alligevel var Danmark et skuffende bekendtskab.

SKAL MAN NÆVNE et enkelt lyspunkt, så er det naturligvis Gustav Isaksen. Hvilket indhop. Et fremragende spark på stolpen, der på en bedre dag var drejet i kassen – og så scoringen til 2-1, der ganske vist var en kæmpe fejl af keeper David Raya, der prøver at afdrible Isaksen.

Det mål var faktisk startskuddet til 10-15 minutter, hvor Danmark rent faktisk var ligeværdige med Spanien, men uden bonus i form af et point.

Men alligevel! En kæmpe fadøl for Isaksens energi, gåpåmod og tro på tingene.

Den kan Joachim Andersen så passende betale! Det gule kort, der betyder karantæne mod Serbien i næste kamp var totalt unødvendigt, men så kan Andersen selvfølgelig bruge lidt tid på at høre rapperen Blessd og tænke på deres kommende køb af Vendsyssel…

2YJWC31

Foto: Alamy

MAN KAN SELVFØLGELIG sige, at et nederlag til Spanien er forventeligt, men det må dog være tilladt at håbe på lidt mere, når vi taler om en kamp i Parken.

På den måde var det en gratis omgang for Brian Riemer, men det var unægteligt svært at sige præcis, hvad det var, han havde bragt ind på det danske landshold.

DET SKAL VI se langt tydeligere på mandag mod Serbien i en afgørende kamp om videre færd i Nations League. En kamp, hvor der skal point på kontoen.

Og Andres Iniesta? Ja, mon ikke han trods alt var mere fornøjet med de tre point til Spanien end det ene til Helsingør…







LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

‘Thomas Frank løber tør for tid’

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Nedtur for Mikkel Damsgaard

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Åbner for ny rolle i FC København

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Froholdt & Co rister hanekyllinger

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny