PÅ FORUNDERLIG vis sad den største spanske stjerne på et halvtomt stadion 45 kilometer fra Parken.
Andrés Iniesta og Co. havde nemlig den udsøgte fornøjelse at se sin kommende klub FC Helsingør spille uafgjort mod mastodonterne fra Ishøj IF…
SELVOM DET SPANSKE landshold måske ikke har spillere i samme kaliber som Iniesta, da han var på toppen, så var det mere end rigeligt til at vise, hvor stor forskellen er på de spanske europamestre og Danmark.
For den var stor!
JA, VI KAN da godt blive enige om, at Brian Riemer næppe kunne have fundet en sværere debutkamp end den mod Spanien.
Men selv med en afbudsramt start-formation og en sikret kvalifikation fra Nations League-gruppespillet, så var Danmark stort set chanceløse – og det er naturligvis skuffende på hjemmebane.
VAR DER ÉN forskel, der stod og blinkede i neon under kampen, så var det tekniske færdigheder og tempo. Her var Spanien ikke bare en, men to eller tre klasser bedre end Danmark.
Tag bare Spaniens første mål, hvor Danmark – som blot følger den højeste fodboldmode – insisterer på at spille bolden ud af egen forsvarszone.
En presset bold fra Joachim Andersen fører til en kæmpe fejl fra Jannik Vestergaard, der smider bolden lige ud i skoen på en spanier – og bang: 10 sekunder efter ligger bolden bag Kasper Schmeichel.
JAMEN FOR HULEN – Spanierne kan tillade sig at spille ud på den måde, men når man er så begrænset på bolden som Danmark, hvorfor er det så partout, at man insisterer på at broderer sig frem nede bag fra?
Kasper Schmeichel kylede også adskillige bolde ud over sidelinjen eller forbi den mand, han burde have ramt. Så allerede i den tidlige fase af spillet havde Danmark store problemer.

DE PROBLEMER FORTSATTE bare op af banen – og indtrykket af, at Danmark halsede efter på alle parametre, blev forstærket gennem hele kampen.
Ja, ja – jeg er da klar på, at Spanien har klassespillere på langt de fleste positioner, og at de spiller med en naturlighed og en selvtillid, der naturligvis er braget i vejret efter sommerens EM, men alligevel var Danmark et skuffende bekendtskab.
SKAL MAN NÆVNE et enkelt lyspunkt, så er det naturligvis Gustav Isaksen. Hvilket indhop. Et fremragende spark på stolpen, der på en bedre dag var drejet i kassen – og så scoringen til 2-1, der ganske vist var en kæmpe fejl af keeper David Raya, der prøver at afdrible Isaksen.
Det mål var faktisk startskuddet til 10-15 minutter, hvor Danmark rent faktisk var ligeværdige med Spanien, men uden bonus i form af et point.
Men alligevel! En kæmpe fadøl for Isaksens energi, gåpåmod og tro på tingene.
Den kan Joachim Andersen så passende betale! Det gule kort, der betyder karantæne mod Serbien i næste kamp var totalt unødvendigt, men så kan Andersen selvfølgelig bruge lidt tid på at høre rapperen Blessd og tænke på deres kommende køb af Vendsyssel…

MAN KAN SELVFØLGELIG sige, at et nederlag til Spanien er forventeligt, men det må dog være tilladt at håbe på lidt mere, når vi taler om en kamp i Parken.
På den måde var det en gratis omgang for Brian Riemer, men det var unægteligt svært at sige præcis, hvad det var, han havde bragt ind på det danske landshold.
DET SKAL VI se langt tydeligere på mandag mod Serbien i en afgørende kamp om videre færd i Nations League. En kamp, hvor der skal point på kontoen.
Og Andres Iniesta? Ja, mon ikke han trods alt var mere fornøjet med de tre point til Spanien end det ene til Helsingør…
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Medier fælder hård dom
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Tottenham boykotter Viaplay
TRANSFER
– Han virker frustreret!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen
Stjernetransfer på plads alligevel
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rezan Corlus nye klub
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte