– FCM SKAL IKKE have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.
Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.
Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.
MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.
Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.
SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.
Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.
ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.
I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.
Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.
ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.
Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.
Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.
Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.
Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.
VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden.
Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.
ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.
Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki