Tiki-taka eller power: FCM tager det store sats

- Albert Capellas er et røvspændende valg i FCM, men man kan kun blive bekymret over den manglede erfaring som cheftræner, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



– FCM SKAL IKKE  have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.

Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.

Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.

MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.

Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.

SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.

Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.

ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.

I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.

Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.

ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.

Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.

Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.

Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.

Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.

VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden. 

Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.

ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.

Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.





LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

– Et kanon sted for ham

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Vil væk fra Brøndby

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Storklub har taget kontakt

Medie: FC København nægter

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

AaB-angriber på vej til Serie A

Choktransfer på vej? 

Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Transferudmelding fra Vallys

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

– Han er bare ren verdensklasse!

FC København-spiller til lægetjek i dag 

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub