– FCM SKAL IKKE have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.
Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.
Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.
MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.
Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.
SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.
Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.
ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.
I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.
Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.
ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.
Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.
Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.
Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.
Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.
VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden.
Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.
ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.
Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Populære Chelsea – køb billetter her!
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW