Tiki-taka eller power: FCM tager det store sats

- Albert Capellas er et røvspændende valg i FCM, men man kan kun blive bekymret over den manglede erfaring som cheftræner, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



– FCM SKAL IKKE  have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.

Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.

Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.

MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.

Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.

SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.

Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.

ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.

I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.

Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.

ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.

Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.

Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.

Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.

Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.

VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden. 

Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.

ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.

Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Brøndby-profil skadet

I chok over Tottenham



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Storklub lurer på Jonas Wind



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Den værste i 18 år – de overvejer det

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Kongerne af transfervinduet

Legender med dyster melding

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Arbejder på angriber-exit

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Bretonere bøllebanker normannere

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

‘Afgørende dage’