– FCM SKAL IKKE have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.
Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.
Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.
MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.
Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.
SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.
Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.
ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.
I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.
Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.
ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.
Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.
Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.
Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.
Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.
VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden.
Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.
ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.
Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
Brøndby kan blive ramt af forbud
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
INTERVIEW
Overvejede at sige op
TOPNYHED
FC København-transfer går hele verden rundt
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
KARAKTERER
FC Midtjylland-klasse – de to er for vilde!
EKSKLUSIVT
Stoppede som 23-årig efter tilbud fra podcastvært
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere dansk kæmpetalent vender hjem
NYHEDER
Krævet fyret efter nedslagtning
Her er de tre bedste akademier i Danmark
NYHEDER
Godt nyt
NYHEDER
Opdagede særlig detalje under Runes operation
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
NYHEDER
– Går for langt hvis jeg snakker om det nu
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
TOPNYHED
Bekymrende nyt fra Vejle
LIGE NU
Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset
NYHEDER
‘Det var exceptionelt’
NYHEDER
Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’
HELT VILDT
Wow – FC Midtjylland fører hele Europa League
NYHEDER
Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’
EKSKLUSIVT
Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef
Superligachef: Det rammer ikke tv-aftalen
NYHEDER
‘Nok den sidste sæson hos FCK’
STORT INTERVIEW
Ja tak – sensationel dansk succes i udlandet!
TOPNYHED
Rasende på Mohamed Salah
NYHEDER
Brøndby-profil træner ikke med
Dansker skifter cykelhold
TOPNYHED
Mike Tullberg: Dét var jeg ikke tilfreds med
TOPNYHED
‘Det var en fejl i transfervinduet’
AVIS
Spillere til krisemøde – ‘PC’ i problemer?
HELT VILDT
Slagtes af medier efter ‘det største chok’
INTERVIEW
Taylor Swift til Brøndby?
Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet
EKSKLUSIVT
Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’
Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League
EKSKLUSIVT
‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’
Afløser skadede landsholdsstjerner
Dreyer kæmper med Messi om stor pris
Mørke afbryder turnering – dansker fører
Agent rasede – nu er hun tilbage på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserbøf med Kanariefugle som dessert
HELT VILDT
Nej, nej, nej! Kæmpe Niels Frederiksen-ydmygelse
HELT VILDT
Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr
Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League
NYHEDER
Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland
NYHEDER