Tiki-taka eller power: FCM tager det store sats

- Albert Capellas er et røvspændende valg i FCM, men man kan kun blive bekymret over den manglede erfaring som cheftræner, mener Tipsbladets chefredaktør, Allan Olsen



– FCM SKAL IKKE  have 100 boldberøringer før vi afslutter. Vi skal være mere som Liverpool eller Red Bull-holdene.

Nogenlunde sådan lød det fra Claus Steinlein i forbindelse med Bo Henriksens fyring – og vupti: En måned efter ansætter man ægte Barca-beliver, en mand, der forguder den jord Johan Cruyff har betrådt – og som er en af de mest troende i Barca-kirken.

Jep, Albert Capellas er ny fører-ulv i FC Midtjylland, og det er denondelynemig en spændende ansættelse.

MED FØDDERNE marcherende tæt på en valgkamp, så minder FCM-direktør Claus Steinleins udtalelse os selvfølgelig om, at man har et standpunkt til man tager et nyt.

Det er både tilladt og helt legitimt, men under alle omstændigheder, så skal det bliver spændende at se, om Albert Capellas er parat til at fire lidt på sine fodboldprincipper og gå til jobbet med noget mere pragmatisme.

SPØRGER MAN Barcelona-kender og forfatter til bogen ‘Barcelonismo’, Nicolai Lisberg som Tipsbladet har gjort hér – så sværger Capellas indædt til den boldbesiddende stil med små trekanter, få frispark og hurtig generobring af kuglen.

Ikke hidsigt som Alexanders Zorniger-stilen, men mere raffineret og uden at sætte bolden liger så meget på spil som i heavy metal-udgaven af totalfodbolden.

ET BUD: Ja, vi vil se FCM scoute og rekruttere lidt anderledes, men jeg tror også på, at Cappelas har købt ind på, hvad FCM er og gerne vil være, nemlig et hold med masser af energi og power med en lidt mere direkte vej mod målet.

I hvertfald som en mellemstation, for vil man helhjertet Capellas vision, så kræver det voldsomme ændringer i hele tankegangen og arbejdsgangene hos FCM.

Nu skal toptrænere kunne variere meget i stil og udtryk – med mindre man har et materiale som Pep Guardiola – så det skal Capellas selvfølgelig også. Så nej, vi kommer næppe til at se tiki-taka på heden lige med det samme eller et rend af Barcelona-akademispillere på leje.

ET ENDNU større spørgsmål hos undertegnede er den manglende erfaring som CHEFEN.

Albert Capellas har stort set hele karrieren været en dygtig assistent, men nu rykker han helt ud i frontlinjen i et job, der er voldsomt mere medie-eksponeret end tjansen som U21-landstræner.

Selvfølgelig har han erfaring fra store adresser som Barcelona, Dortmund – og ja, Brøndby – men det er vanvittigt sent at score sit første job som cheftræner i en klub som 54 årig.

Det fortæller i hvert fald undertegnede, at han åbenbart trives bedst bag andres ryg – og nej, der tæller U21-landstrænerposten ikke rigtig, fordi der ikke et et gram af pres på det job.

Den ryg har han ikke længere, så nu må han vise, at han kan skyde brystet frem – og flytte FCM en hylde op.

VANDRØRERNE FORTÆLLER også, at en hel del spillere i både Brøndby- og på U21-landsholdet var meget lidt begejstret for en skolemesterstil, der var tilsat en god dosis bedrevidenhed. Capellas vidste bedst – hele tiden. 

Det kan i hvertfald virker som et noget gameldags ledelsesyn. Ikke mindst overfor en generation, der vil inddrages og lyttes til.

ET SATS AF FCM? Ja, det synes jeg. Ikke på grund af Barcelona-evangeliet, men mere den manglende erfaring som cheftræner.

Fagligt kan der næppe sættes mange tommelfingre på mandens indsigt og teoretiske evner, men der kan godt være farligt ude i forreste linje.







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Harry Maguire ryger i skammekrogen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Helt vild med Brøndby-profil

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Fremhæver stort Brøndby-talent

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Heldige danske damer slår Sverige

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Brøndby er de dårligste i Europa

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP