Tillykke Brian! Her er dit helt store problem!

- Danmark fik det de kom efter, men Brian Riemer skal have løst, hvordan Danmark skaber flere chancer i åbent spil, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



UDE GODT – HJEMME BEDST, hedder det, men for det danske landshold er det 'ude forfærdeligt – hjemme ok'.

Ikke siden oktober 2023 har det danske landshold vundet en kamp uden for de danske grænser – og nej, det lykkedes så heller ikke mod Serbien.

Ja, ja – med et 0-0-resultat som udbytte af turen til den sydlige del af Serbien fik Danmark lige præcis indfriet ambitionerne i Nations League, nemlig kvalifikation til kvartfinalerne.

SÅ LANGT SÅ GODT. Danmark var vel det næstbedste hold i gruppen efter suveræne Spanien, så på den måde er missionen løst. En lille fjer i hatten til den nytiltrådte landstræner, Brian Riemer, men med de rette roser til Lars Knudsen, der hentede størstedelen af pointene.

Så jo, på den led er der masser at glæde sig over – og det er der sådan set også, hvis man holder af at se et dansk landshold spille en ret ferm forsvarskamp.

Der var tider, hvor Danmark var belejret, men både Victor Nelsson og Jannik Vestergaard var konger i luftrummet, mens Mads Roerslev ofte kom ind fra back-positionen og var en stærk backup på bagerste stolpe, når kampens spiller Andrija Živković igen og igen slog kuglen ind i feltet.

Skal vi ikke bare sige, at lige præcis de tre overbeviste de fleste skeptikere. Også undertegnede. Til gengæld var Victor Kristiansen temmelig rundtosset efter duellen med Andrija Živković. Av, av.

RESTEN? Tja, en letbenet dansk midtbane blev overløbet i første halvleg, hvor fornemmelsen helt klart var, at det ikke kunne blive ved med at gå godt, men godt forsvarsspil og gode aktioner fra Kasper Schmeichel holdt Danmark inde i kampen.

Danmark levede på kontraangrebene, og paradoksalt nok havde Mikkel Damsgaard den største mulighed, men den fik Aleksandar Mitrović reddet på stregen.

Yussuf Poulsen og Christian Eriksen noterede sig også for et par afslutninger, men ellers var der edderhakkeme langt mellem snapsene, når det kom til etableret dansk angrebsspil.

Indsatsen var klart bedre i anden halvleg, hvor lokummet ikke brændte helt så meget – og hovedet var mere køligt hos danskerne, der kontrollerede og kæmpede det ene point hjem.

2YKJ612

Foto: Alamy

DET BLEV – måske som forventet – en røv-besværlig kamp for Danmark, og al Brian Riemers snak om, at Danmark ikke kunne spille på 0-0, men operere mellem de serbiske kæder, forsvandt et eller andet sted i en kælder på Balkan…

RESULTATERNE ER som bekendt konge, og vigtigst er sådan set, at Danmark nu får en topseedning til VM-kvalifikationen. Det er absolut bestået og godt for dansk fodbold.

Men det kan heller ikke være urimeligt at sige, at det danske landshold ikke ligefrem er en charmetrold i den nuværende udgave. Specielt er manglen på noget magi i den offensive del en stor mangelvare – og lige præcis her ligger Brian Riemers største opgave.

Hvordan skal den danske offensiv udfolde sig – og hvordan får vi skabt nogle flere chancer i åbent spil?

Det kan Danmarks nye landstræner passende bruge sin juleferie på at finde ud af, for det er hans helt store udfordring.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Godt nyt – nu er han landet i København



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Zorniger i chok: Er det en joke?

Nægtet Brøndby-skifte

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

– Hold nu kæft med Arsenal!

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

– Det var en skuffelse

Forventer kæmpe jobtilbud

Ekspert: Det mest positive for FCK

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Her kan du se FC København mod Viborg FF

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Riemer reagerer på Frank-fyring

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

Thomas Frank fyret

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie