UDE GODT – HJEMME BEDST, hedder det, men for det danske landshold er det 'ude forfærdeligt – hjemme ok'.
Ikke siden oktober 2023 har det danske landshold vundet en kamp uden for de danske grænser – og nej, det lykkedes så heller ikke mod Serbien.
Ja, ja – med et 0-0-resultat som udbytte af turen til den sydlige del af Serbien fik Danmark lige præcis indfriet ambitionerne i Nations League, nemlig kvalifikation til kvartfinalerne.
SÅ LANGT SÅ GODT. Danmark var vel det næstbedste hold i gruppen efter suveræne Spanien, så på den måde er missionen løst. En lille fjer i hatten til den nytiltrådte landstræner, Brian Riemer, men med de rette roser til Lars Knudsen, der hentede størstedelen af pointene.
Så jo, på den led er der masser at glæde sig over – og det er der sådan set også, hvis man holder af at se et dansk landshold spille en ret ferm forsvarskamp.
Der var tider, hvor Danmark var belejret, men både Victor Nelsson og Jannik Vestergaard var konger i luftrummet, mens Mads Roerslev ofte kom ind fra back-positionen og var en stærk backup på bagerste stolpe, når kampens spiller Andrija Živković igen og igen slog kuglen ind i feltet.
Skal vi ikke bare sige, at lige præcis de tre overbeviste de fleste skeptikere. Også undertegnede. Til gengæld var Victor Kristiansen temmelig rundtosset efter duellen med Andrija Živković. Av, av.
RESTEN? Tja, en letbenet dansk midtbane blev overløbet i første halvleg, hvor fornemmelsen helt klart var, at det ikke kunne blive ved med at gå godt, men godt forsvarsspil og gode aktioner fra Kasper Schmeichel holdt Danmark inde i kampen.
Danmark levede på kontraangrebene, og paradoksalt nok havde Mikkel Damsgaard den største mulighed, men den fik Aleksandar Mitrović reddet på stregen.
Yussuf Poulsen og Christian Eriksen noterede sig også for et par afslutninger, men ellers var der edderhakkeme langt mellem snapsene, når det kom til etableret dansk angrebsspil.
Indsatsen var klart bedre i anden halvleg, hvor lokummet ikke brændte helt så meget – og hovedet var mere køligt hos danskerne, der kontrollerede og kæmpede det ene point hjem.

DET BLEV – måske som forventet – en røv-besværlig kamp for Danmark, og al Brian Riemers snak om, at Danmark ikke kunne spille på 0-0, men operere mellem de serbiske kæder, forsvandt et eller andet sted i en kælder på Balkan…
RESULTATERNE ER som bekendt konge, og vigtigst er sådan set, at Danmark nu får en topseedning til VM-kvalifikationen. Det er absolut bestået og godt for dansk fodbold.
Men det kan heller ikke være urimeligt at sige, at det danske landshold ikke ligefrem er en charmetrold i den nuværende udgave. Specielt er manglen på noget magi i den offensive del en stor mangelvare – og lige præcis her ligger Brian Riemers største opgave.
Hvordan skal den danske offensiv udfolde sig – og hvordan får vi skabt nogle flere chancer i åbent spil?
Det kan Danmarks nye landstræner passende bruge sin juleferie på at finde ud af, for det er hans helt store udfordring.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Tæt på et rædselskabinet’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
‘Schmedes er under pres’
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
INTERVIEW
– Det er lort!
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER