HVIS DU MANGLER en ordentlig syltekrukke, hvor dine problemer kan blive gemt og glemt, så hiver du bare fat i DBU’s Dommerudvalg, hvor Michael Johansen er formand.
Her bliver information, der egentlig burde være tilgængelig, gemt bag lås og slå – og nøglen kylet væk.
BAGGRUNDEN ER det ultratynde straffespark FCM fik tildelt i kampen mod AGF. Et straffespark Darío Osorio forvandlede til mål og da det var kampens eneste af slagsen, så betød det også tre point til FC Midtjylland.
Derfor har Tipsbladet siden mandag forsøgt at få dommer Jakob Sundbergs udlægning af det straffespark, der efterfølgende blev voldsomt diskuteret.
Det har han ikke villet, men i dag fredag kom der så lyd fra Jakob Sundbergs formand, nemlig Michael Johansen. Svaret fra syltekrukken lød sådan:
‘Vores dommere stiller ofte op til interviews efter kampe, da vi gerne vil være åbne og transparente, men vi respekterer samtidig også, hvis vores dommere ikke ønsker at udtale sig. Vi har lavet en intern evaluering, og sagen er derfor afsluttet fra vores stol, og vi har ikke nogen yderligere kommentarer.’
BUM! SÅ ER DEN GED barberet. Mener DBU’s dommerudvalg, åbenbart.
Seriøst: Hvorfor må vi ikke få at vide, hvorfor Sundberg ikke blev kaldt ud for at se episoden igennem?
Og hvorfor vil Michael Johansen ikke fortælle, om Jakob Sundbergs kendelse var korrekt eller ej?
Ingen ved det, men det stinker jo langt væk af Nordkorea, hvor man heller ikke sådan lige indrømmer fejl.
I Tyskland er man ikke bleg for at indrømme fejl. Dortmund blev muligvis snydt for det tyske mesterskab via en fejldom i en kamp mod Bochum, men her var der ingen slinger i valsen.
Dagen efter var det tyske forbund ude og undskylde for fejlen – og alle var videre med det samme.
AT JAKOB SUNDBERG ikke vil udtale sig, kan man til nøds forstå. Hvis han undrer sig over, at han ikke blev kaldt ud for at se det straffespark igennem, der virkelig så tilfældigt ud, jamen så smider han jo sine kollegaer i VAR-vognen under bussen.
Derfor kan formanden for Dommerudvalget jo godt slå fast, om Jakob Sundberg og VAR-teamet gjorde det rigtige eller om de begik en fejl.
Hvad er det farlige? Lige præcis den lukkethed er et langt større problem end VAR-systemet selv.
Og DBU har oven i købet for halvandet år siden selv slået fast, at dommerne og dommersystemet i højere grad skal forklare kontroversielle kendelser, men det er åbenbart blevet glemt i mellemtiden.
DET LUGTER LANGT væk af en dommerloge, hvor man skjuler fejl og holder hånden over hinanden.
Og hvem gavner det? I hvertfald ikke fodbolden og næppe heller tiltroen til VAR-systemet.
En ommer, Michael Johansen! Du kan stadig nå at forklare dig.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
EKSKLUSIVT