Skuffelsen opstår altid i forventningen. Eller som en gammel romersk filosof engang sagde: ”Lidelse kommer ofte af at forvente mere, end virkeligheden kan give”.
Med den logik hænger Vejle Boldklubs skuffende efterår også sammen med de store forventninger, vi havde som følge af den nye start og de mange profilerede navne, der kom til i sommer.
Det gør, at en karakter for dette efterår vil være en dumpekarakter, det vil sige 00 på syvtrinsskalaen, eller en 2 ud af 10.
Ja, vi er dumpet og vi er gået fra nedrykningskandidat til nedrykningsfavorit. Men alligevel er der en snert af håb, ellers havde jeg kun givet 1 ud af 10.
Mine egne forventninger var ikke at vi skulle kæmpe om top-6, men at vi så et hold, der var mere kompetitive i nedrykningskampen.
Mit personlige succeskriterium var maks. to point under stregen ved vinterpause, velvidende at vi startede med en ny gruppe af spillere, og derfor vil stå stærkere til foråret, fordi vi til den tid ville være mere sammenspillet.
Det gik også fint i starten, hvor vi stod med et positivt udtryk og toppede i en 4-0 sejr mod OB i Nørreskoven. En aften, hvor man på vej hjem drømte om de højere placeringer, mere end man frygtede nedrykningsspøgelset.
Men sidenhen har pointhøsten været langt fra godt nok. Spillere, der har skuffet kan nævnes, i flæng: Christian Sørensen, Valdemar Lund, til dels Lasse Nielsen, Mads Enggård, Amin Chiakha, Wahid Faghir. Det er spillere, der er velkendte navne i dansk fodbold, og som har bevist sig tidligere, men som slet ikke har fundet niveau i Nørreskoven af den ene eller den anden grund. De skal løfte sig, hvis bare skal have noget, der minder om en chance.
En stor fodboldhjerne
Efter Prelec’ fyring har vi set en lidt mere pragmatisk tilgang, og det har resulteret i flotte sejre over FCK og Brøndby, hvilket flere fans aldrig har oplevet før.
Netop disse sejre giver en vis form for optimisme, vi kan gå til juleferie på. Seks point op til Randers og Silkeborg er trods alt spiseligt, da der stadig ligger flere indbyrdes opgør og venter. Selvfølgelig velvidende, at det mest sandsynlige udfald stadig må siges at være 1. division.
Men vi skal altså til at vinde over vores nærmeste konkurrenter, og det kan vi passende starte med, når Fredericia kommer på besøg 9. februar.
Vejle-fans fik også for nylig en tidlig julegave, der bør nævnes.
Claus Nørgaard kommer hjem efter et succesfuldt ophold som assistent i Brentford.
Da jeg i et andet skriv nævnte tre trænere, som jeg godt kunne tænke mig, var Claus Nørgaard helt klart den med mest erfaring af de tre, jeg nævnte. Han kender Superligaen fra tiden i Sønderjyske, derudover kender han Vejle Boldklub og menneskene i den, fordi han i flere omgange har været i klubben.
Når jeg tænker Claus Nørgaard, tænker jeg en stor fodboldhjerne, men samtidig også en person der virker meget vellidt, og som har god erfaring med unge spillere.
Jeg er meget glad for, at det er ham, der tager over.
Projektet skal køres videre med samme struktur og organisation, og jeg tror, vi i den forbindelse ikke kan finde en bedre mand til jobbet. Selvom jeg må indrømme, at jeg ikke helt troede, han var til det rampelys, der følger med som cheftræner, og derfor ikke regnede med ham.
Det gør også, at jeg har store forventninger til ham. Ikke at jeg forventer, at vi overlever, fordi så ved jeg med afsæt i førnævnte citat, at det blot vil føre til mere lidelse. Men hvis vi ender med at rykke ned, vil jeg gerne se, at vi gør det på en måde, hvor vi kan være stolte over det forår, der er leveret. Naturligvis efterfulgt af en oprykning sæsonen efter.
Med andre ord, tror jeg stadig på projektet, uanset om det hedder Superliga eller 1. division til sommer.
Viva Vejle!

TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
Riemer melder stjerne klar
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
Hvem holder partilederne med i fodbold?
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
I chok over Steve Cooper-historie
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER