C/N: Det alternative landshold

Dagens analyse er et bud på det alternative danske landshold (Satire)




Her er det alternative danske landsholdet, der måske-måske ikke ville tabe til Armenien. En ting er dog sikkert. Der ville komme flere på tilskuerpladserne med dette hold.

Målvogter:
James Price (Cirkusrevyen). Stor solid målmand, der fylder det meste af målet. Har svært ved at holde vægten i vinterpauserne.

Forsvar:
Karoly Nemeth (KB). Rutineret forsvarer født i Ungarn. Minimum 100 millioner værd i de store kampe.

Kaj-Holger Nielsen (Bella). Stor og stærk general i forsvaret. Er meget forsigtig i sit spil, har store kvaler i det fremadrettet spil.  Har svært ved at håndtere de unge spillere på holdet.

Karsten ”Dobbelt” Madsen (BK FREM). Fysisk stærk. Har det måske mest i munden. Er efter eget udsagn en stor ”defensor”

Frank Aaen (Enhedslisten). Undervurderet venstre wing. Gør tit livet surt for større modstandere. Har dog et udfordring med at se problemer der ikke findes, og stiller generelt  for mange spørgsmål til chefen. En egentlig rotationsspiller.

Midtbane:
Pierre-Emmielie de Forest (DR). Ungt midtbanetalent med flere nationaliteter. Har europæisk top-klasse-potentiale, og har allerede vist sig frem på den store scene.

Per Larsen (Politiets IF). En ægte destroyer. Slår meget af modstanderholdets spil i stykker med sin forudseenhed og grove ufine tacklinger.

Knud Lundberg (AB). Ægte polyvant spiller. Er måske lidt for akademisk, og vælger de svære løsninger.  Men holdets hjerne.

Angreb:
Frederik Fetterlein (AS Monaco). Den flamboyante angriber, Danmarks svar på George Best, der altid er garant for en scoring eller to. Har dog visse problemer udenfor banen

Peter Brixtofte (FC Nordsjælland). Aggressiv, iderig og ekstremt kreativ. Vil hellere lånes end købes. Satser dog alt for meget i sit spil, hvilket ofte resulterer i chancer til modstanderne. Har Girodins de Bordeaux som favoritklub.

Milena Penkowa (Klubløs, tidligere KU). Offensiv spiller, der er et bevis for at angreb er det bedste forsvar. Skal bruge mange forsøg for at nå frem til resultatet. Har det med at begå straffespark. Der er til gengæld målgaranti, når pandebrasken først rammer bolden. Er ikke klubløs ved en tilfældighed.

Reservebænken:
Prinsgemalen (Club de Royale). Franskfødt. Den evige reserve. Har svært at affinde sig med reservetjansen. Ligesom Price også en stor robust målmand, men har til tider svært ved at kommunikere med sine medspillere.

Jes Dorph Petersen (FCK). Populær slider, der dog vil alt for meget. Spiller for tiden på en forkert position. Hvilket medfører hyppige fejl. Har en under middel spilforståelse. Holdkammeraternes ven.

Lauritz Jensen (Lokomotiv Korsbæk). En uselvisk spiller, der sætter holdet før sig selv.
Også en venstre fløj med et meget, meget, meget kort mislykket udlandsophold i Spanien. Har aldrig helt fundet sig selv siden.

Saseline Sørensen (Zen). Har tidligere vist et frugtbart samarbejde med Fetterlein. Har haft en stor karriere i Asien. Er måske over the hill.

Mads Holger (Klub Jet). Holdets boheme med ophold i Arabien, Rusland og Paula Larrain. Meget pågående og en uddøende spiltype. Bærer nag til rivalerne fra RUC og spiller ikke med nummer ”68” på ryggen.

Jens Rohde (TV2 Radio). Lidt af en ener, der meget gerne går solo. En ægte enfant terrible. Når Rohde først fyrer sit missil af, gør det ondt på modstanderne. Det sker dog ret sjældent. Måske på vej til Belgien.

Cheftræner: Egon Olsen
Assistenttræner: 5 millioner danskere.
Angrebspagttræner: Anders Fogh Rasmussen
Fysisk træner: Dennis Knudsen
Mental coach: Lars Elstrup





Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig


Stor Brøndby-stjerne skadet

Dansk bomber forventer sommertransfer

To direktører færdige i Superliga-klub

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Landstræner hylder OB-komet

Rune deler nyt efter mareridt

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

– Cooper skyder på Schmedes

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Dårligt nyt om AGF-stjerne

OB – Silkeborg IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Angriber er færdig i Randers FC

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

– Fuldstændig svigtet

AGF henter Ibrahim Traoré

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Skidt nyt til Brian Riemer?

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

To trænere færdige i Superliga-klub

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

‘Meget problematiske udtalelser’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’