Her er det alternative danske landsholdet, der måske-måske ikke ville tabe til Armenien. En ting er dog sikkert. Der ville komme flere på tilskuerpladserne med dette hold.
Målvogter:
James Price (Cirkusrevyen). Stor solid målmand, der fylder det meste af målet. Har svært ved at holde vægten i vinterpauserne.
Forsvar:
Karoly Nemeth (KB). Rutineret forsvarer født i Ungarn. Minimum 100 millioner værd i de store kampe.
Kaj-Holger Nielsen (Bella). Stor og stærk general i forsvaret. Er meget forsigtig i sit spil, har store kvaler i det fremadrettet spil. Har svært ved at håndtere de unge spillere på holdet.
Karsten ”Dobbelt” Madsen (BK FREM). Fysisk stærk. Har det måske mest i munden. Er efter eget udsagn en stor ”defensor”
Frank Aaen (Enhedslisten). Undervurderet venstre wing. Gør tit livet surt for større modstandere. Har dog et udfordring med at se problemer der ikke findes, og stiller generelt for mange spørgsmål til chefen. En egentlig rotationsspiller.
Midtbane:
Pierre-Emmielie de Forest (DR). Ungt midtbanetalent med flere nationaliteter. Har europæisk top-klasse-potentiale, og har allerede vist sig frem på den store scene.
Per Larsen (Politiets IF). En ægte destroyer. Slår meget af modstanderholdets spil i stykker med sin forudseenhed og grove ufine tacklinger.
Knud Lundberg (AB). Ægte polyvant spiller. Er måske lidt for akademisk, og vælger de svære løsninger. Men holdets hjerne.
Angreb:
Frederik Fetterlein (AS Monaco). Den flamboyante angriber, Danmarks svar på George Best, der altid er garant for en scoring eller to. Har dog visse problemer udenfor banen
Peter Brixtofte (FC Nordsjælland). Aggressiv, iderig og ekstremt kreativ. Vil hellere lånes end købes. Satser dog alt for meget i sit spil, hvilket ofte resulterer i chancer til modstanderne. Har Girodins de Bordeaux som favoritklub.
Milena Penkowa (Klubløs, tidligere KU). Offensiv spiller, der er et bevis for at angreb er det bedste forsvar. Skal bruge mange forsøg for at nå frem til resultatet. Har det med at begå straffespark. Der er til gengæld målgaranti, når pandebrasken først rammer bolden. Er ikke klubløs ved en tilfældighed.
Reservebænken:
Prinsgemalen (Club de Royale). Franskfødt. Den evige reserve. Har svært at affinde sig med reservetjansen. Ligesom Price også en stor robust målmand, men har til tider svært ved at kommunikere med sine medspillere.
Jes Dorph Petersen (FCK). Populær slider, der dog vil alt for meget. Spiller for tiden på en forkert position. Hvilket medfører hyppige fejl. Har en under middel spilforståelse. Holdkammeraternes ven.
Lauritz Jensen (Lokomotiv Korsbæk). En uselvisk spiller, der sætter holdet før sig selv.
Også en venstre fløj med et meget, meget, meget kort mislykket udlandsophold i Spanien. Har aldrig helt fundet sig selv siden.
Saseline Sørensen (Zen). Har tidligere vist et frugtbart samarbejde med Fetterlein. Har haft en stor karriere i Asien. Er måske over the hill.
Mads Holger (Klub Jet). Holdets boheme med ophold i Arabien, Rusland og Paula Larrain. Meget pågående og en uddøende spiltype. Bærer nag til rivalerne fra RUC og spiller ikke med nummer ”68” på ryggen.
Jens Rohde (TV2 Radio). Lidt af en ener, der meget gerne går solo. En ægte enfant terrible. Når Rohde først fyrer sit missil af, gør det ondt på modstanderne. Det sker dog ret sjældent. Måske på vej til Belgien.
Cheftræner: Egon Olsen
Assistenttræner: 5 millioner danskere.
Angrebspagttræner: Anders Fogh Rasmussen
Fysisk træner: Dennis Knudsen
Mental coach: Lars Elstrup
Han peger på Simon Kjær
– Det bliver en lang skade
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
Knæopereret Neymar håber på VM
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
