Kære David Boysen.
Velkommen til den anden side af kridtstregen. Det er altid spændende at se, hvordan spillere gennemgår en transformation, når de skifter støvlerne ud med pennen. Mange har gjort det med succes; Francis Dickoh, Mads Junker og Morten Bruun, for blot at nævne nogle.
Fællesnævneren for disse er, at de tager faget seriøst og sætter sig ind i det stof, de skal formidle. Det synes man desværre ikke, David Boysen gør. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har en forkærlighed for Randers FC, og derfor bliver jeg en smule indigneret, når jeg læser, at hr. David Boysen mener, at "Røvsyge Randers" skal rykke ned.
– Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder ikke Superligaen mere.
David BoysenOm sit bud på en Superliga-nedrykker
Lad mig starte med at citere David Boysens udtalelse: "Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder Superligaen mere, hvilket måske er voldsomt at sige. Men de sælger deres bedste spiller, og jeg forstår godt, de sælger ham for det beløb – de sælger også deres angriber (Alhaji Kamara, red.). Nogen tvivler på ham, men jeg synes, han er en meget dygtig spiller. De kommer til at få det svært, og hvis man har solgt for 22 millioner i vinduet og ikke gør noget som helst, så kan man godt rykke ned, så jeg går med dem.”
Jeg vil gerne udfordre denne argumentation på flere måder.
For det første er det meget beklageligt, at hr. David Boysen end ikke har sat sig ind i det transfervindue, som Randers FC har været igennem. Det er helt korrekt, at man sælger Filip Bundgaard for et sted mellem 22 og 25 millioner kroner. Til gengæld får man også tilgang af offensive spillere som Fuseini, Shamoun, Bany og Brajanac. Fire spillere som giver Randers endnu flere offensive strenge at spille på.
Efter min bedste overbevisning er Randers gået styrket ud af dette transfervindue, fordi man har fået sultne spillere, som er skræddersyet til Rasmus Bertelsens 4-4-2. Ingen tvivl om, at Bundgaard er et af de største talenter, der er kommet ud af Randers. Men han har aldrig været en 4-4-2 spiller, og derfor har man skulle tilpasse sig efter Bundgaards kompetencer.
Hvis hr. David Boysen har så stor en aversion mod Randers FC, så ville det klæde ham at lave sin research først.
Derudover sidder man tilbage med indtrykket af at hr. David Boysen er skuffet over, at Randers FC ikke har brændt hele transfersummen af på en ny spiller. ”Ja, goddag mand, økseskaft”. Det var da også en smule skuffende, at Nordsjælland ikke har geninvesteret alle de 200 millioner, de fik for Nuamah, det er sgu så kedeligt oppe i Farum!
Det er offentligt kendt, at Randers FC er på jagt efter et nyt ejerskab. Derfor er det enormt afgørende, at man kan præsentere et flot salg og bevise, at man kan lave penge. Af den årsag er dette salg måske kommet på det bedste tænkelige tidspunkt.
Førhen var Randers FC kendt som de grå mus i Superligaen, og det er ikke tilfældet længere. Jeg havde selv fornøjelse af at være ansat i klubben, da Michael Gravgaard var direktør. Der blev klubben kendt for ”kone-gate”, Masango, Superliga Backstage og Ricardo Moniz.
Jeg mener, at klubben så rigeligt har bidraget til de kulørte historier i Superligaen.
Så hvis hr. David Boysen seriøst mener, at Randers FC er røvsyge, fordi de sælger deres største talenter for et rekordsalg for klubben. Så mener jeg, dette taler for sig selv.
Skriv til Daniel Svane på [email protected]

MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
I svime over Oscar Schwartau
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste midtstoppere
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra