Kære David Boysen.
Velkommen til den anden side af kridtstregen. Det er altid spændende at se, hvordan spillere gennemgår en transformation, når de skifter støvlerne ud med pennen. Mange har gjort det med succes; Francis Dickoh, Mads Junker og Morten Bruun, for blot at nævne nogle.
Fællesnævneren for disse er, at de tager faget seriøst og sætter sig ind i det stof, de skal formidle. Det synes man desværre ikke, David Boysen gør. Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har en forkærlighed for Randers FC, og derfor bliver jeg en smule indigneret, når jeg læser, at hr. David Boysen mener, at "Røvsyge Randers" skal rykke ned.
– Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder ikke Superligaen mere.
David BoysenOm sit bud på en Superliga-nedrykker
Lad mig starte med at citere David Boysens udtalelse: "Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder Superligaen mere, hvilket måske er voldsomt at sige. Men de sælger deres bedste spiller, og jeg forstår godt, de sælger ham for det beløb – de sælger også deres angriber (Alhaji Kamara, red.). Nogen tvivler på ham, men jeg synes, han er en meget dygtig spiller. De kommer til at få det svært, og hvis man har solgt for 22 millioner i vinduet og ikke gør noget som helst, så kan man godt rykke ned, så jeg går med dem.”
Jeg vil gerne udfordre denne argumentation på flere måder.
For det første er det meget beklageligt, at hr. David Boysen end ikke har sat sig ind i det transfervindue, som Randers FC har været igennem. Det er helt korrekt, at man sælger Filip Bundgaard for et sted mellem 22 og 25 millioner kroner. Til gengæld får man også tilgang af offensive spillere som Fuseini, Shamoun, Bany og Brajanac. Fire spillere som giver Randers endnu flere offensive strenge at spille på.
Efter min bedste overbevisning er Randers gået styrket ud af dette transfervindue, fordi man har fået sultne spillere, som er skræddersyet til Rasmus Bertelsens 4-4-2. Ingen tvivl om, at Bundgaard er et af de største talenter, der er kommet ud af Randers. Men han har aldrig været en 4-4-2 spiller, og derfor har man skulle tilpasse sig efter Bundgaards kompetencer.
Hvis hr. David Boysen har så stor en aversion mod Randers FC, så ville det klæde ham at lave sin research først.
Derudover sidder man tilbage med indtrykket af at hr. David Boysen er skuffet over, at Randers FC ikke har brændt hele transfersummen af på en ny spiller. ”Ja, goddag mand, økseskaft”. Det var da også en smule skuffende, at Nordsjælland ikke har geninvesteret alle de 200 millioner, de fik for Nuamah, det er sgu så kedeligt oppe i Farum!
Det er offentligt kendt, at Randers FC er på jagt efter et nyt ejerskab. Derfor er det enormt afgørende, at man kan præsentere et flot salg og bevise, at man kan lave penge. Af den årsag er dette salg måske kommet på det bedste tænkelige tidspunkt.
Førhen var Randers FC kendt som de grå mus i Superligaen, og det er ikke tilfældet længere. Jeg havde selv fornøjelse af at være ansat i klubben, da Michael Gravgaard var direktør. Der blev klubben kendt for ”kone-gate”, Masango, Superliga Backstage og Ricardo Moniz.
Jeg mener, at klubben så rigeligt har bidraget til de kulørte historier i Superligaen.
Så hvis hr. David Boysen seriøst mener, at Randers FC er røvsyge, fordi de sælger deres største talenter for et rekordsalg for klubben. Så mener jeg, dette taler for sig selv.
Skriv til Daniel Svane på [email protected]

INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
AVIS Jagter Christian Nørgaard
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER