Meget tyder på, at det bliver et tæt væddeløb i bunden af Superligaen til foråret.
Hvidovre ligner en sikker nedrykker, men med blot seks point fra Vejle på 11. pladsen op til Lyngby på syvende, er kampen om at holde sig i Danmarks fineste fodboldselskab stadig vidt åben med mange mulige nedrykkere.
Spørger man den tidligere Superliga-profil David Boysen, der er kommentator på Tipsbladet, ender det med at blive Randers FC, der trækker det korteste strå.
Det fortæller han i SpiXpertens nye program, ‘Højt Spil’, hvor Amanda Bodenhoff er vært og er flankeret af de to tidligere Superliga-profiler Jesper Christiansen og David Boysen. De leverer benhårde og ærlige analyser af dansk fodbold.
– Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder ikke Superligaen mere, siger Boysen om sit bud på en Superliga-nedrykker:
– De sælger deres bedste spiller (Filip Bundgaard til Brøndby, red.), og det forstår jeg godt for det beløb. De kommer til at have det svært. Når man tjener 22,5 millioner kroner og ikke gør noget i vinduet, så kan man godt rykke ned, fortæller den tidligere Lyngby- og Brøndby-spiller i SpilXpertens nye Superliga-program ‘Højt Spil’.
Og David Boysen kommer næppe til at hænge med næbbet, hvis kronjyderne tager turen ned i NordicBet-ligaen.
– Jeg tror ikke, at de er favoritter til det, men jeg holder fast i Randers. Det er kønsløst, så kedeligt. Det er kun den der sang, når de scorer, der er god, og det gør de aldrig, fortsætter han.
SpilXpertens nye program gik LIVE klokken 11.00 – du kan se første afsnit af programmet lige HER eller i videoen nedenfor.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
Voldsom kritik
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
EKSKLUSIVT