Fælder benhård dom over “røvsyge Randers”

Tidligere Superliga-profil David Boysen, der er kommentator på Tipsbladet, giver Randers en hård medfart i SpilXpertens nye Superliga-program Højt Spil.



Meget tyder på, at det bliver et tæt væddeløb i bunden af Superligaen til foråret. 

Hvidovre ligner en sikker nedrykker, men med blot seks point fra Vejle på 11. pladsen op til Lyngby på syvende, er kampen om at holde sig i Danmarks fineste fodboldselskab stadig vidt åben med mange mulige nedrykkere.

Spørger man den tidligere Superliga-profil David Boysen, der er kommentator på Tipsbladet, ender det med at blive Randers FC, der trækker det korteste strå. 

Det fortæller han i SpiXpertens nye program, ‘Højt Spil’, hvor Amanda Bodenhoff er vært og er flankeret af de to tidligere Superliga-profiler Jesper Christiansen og David Boysen. De leverer benhårde og ærlige analyser af dansk fodbold.

– Jeg går med røvsyge Randers. Jeg er træt af dem, de klæder ikke Superligaen mere, siger Boysen om sit bud på en Superliga-nedrykker:

– De sælger deres bedste spiller (Filip Bundgaard til Brøndby, red.), og det forstår jeg godt for det beløb. De kommer til at have det svært. Når man tjener 22,5 millioner kroner og ikke gør noget i vinduet, så kan man godt rykke ned, fortæller den tidligere Lyngby- og Brøndby-spiller i SpilXpertens nye Superliga-program ‘Højt Spil’

Og David Boysen kommer næppe til at hænge med næbbet, hvis kronjyderne tager turen ned i NordicBet-ligaen. 

– Jeg tror ikke, at de er favoritter til det, men jeg holder fast i Randers. Det er kønsløst, så kedeligt. Det er kun den der sang, når de scorer, der er god, og det gør de aldrig, fortsætter han.

SpilXpertens nye program gik LIVE klokken 11.00 – du kan se første afsnit af programmet lige HER eller i videoen nedenfor.







LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Bayern München lurer på choktransfer

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Harry Maguire i chok



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Brøndby IF – FC København

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Brighton – Manchester United

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Sats på disse ni spillere, FCK!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Cooper og Svensson overrasker begge

Dansk profil færdig i tysk klub, men