Da julefreden sænkede sig over Cepheus park ovenpå en meget stærk afslutning af efterårssæsonen, var det med en forventning om at holdets helt store offensive profil, Simen Bolkan Nordli ville være fortid i klubben, når forårssæsonen skulle sparkes i gang. Det ville være logisk. Simen præsterede den bedste halvsæson endnu for klubben, og han ligger højt på assist og måltavle, så naturligvis skulle han være næste salg. Søren P. gjorde også sit til at tale en mulig transfer op i pressen. I løbet af vinteren kom også sporadiske rygter om et salg af Mohamed Touré og Tammer Bany.
Jeg må indrømme at jeg var helt på linje med planen – der skulle scores dejlige millioner på et salg af den sympatiske nordmand. Desuden er der rigeligt med spillere i truppen, der kan afløse Nordli, når han en dag bliver solgt. Mike Themsen, Noah Shamoun og Mathias Greve er efter min mening ikke dårlige bud på en kompetent afløser. Simen er dog stadig en del af RFC holdet. Jeg håber han kan præstere på samme høje niveau som i efteråret.
I stedet kom den store transfer fra en lidt uventet kant.
Tammer Bany blev solgt til den engelske Championship klub West Bromwich Albion i en rekordhandel. I løbet af efteråret begyndte Tammer Bany at markere sig på banen. I takt med han fysisk kom på omgangshøjde (næsten) med de øvrige Superliga-spillere, fik han flere og flere minutter. Med sin energiske spillestil, sit lave tyngdepunkt og gode blik for spillet, blev Tammer ret hurtigt en publikumsyndling. Præstationerne har åbenbart givet så meget genklang i fodboldeuropa, at Tammer ca. et år efter, RFC købte ham i B93, satte ny klubrekord som den dyreste spiller RFC nogensinde har solgt. Dybt imponerende!Oprydning i truppen
Ser man på stats for Tammer, er det fine men ikke overvældende tal.
To mål og seks assister i 24 kampe, og Tammer spillede ikke fuld tid i en eneste af kampene. Alligevel har han efterladt et stærkt indtryk – en spiller med en stil, der ikke ofte er set i RFC. Tammer havde en evne til at binde spillet på den sidste tredjedel godt sammen. Han var ofte katalysator for de chancer, der blev skabt, selvom han ikke nødvendigvis selv havde sidste eller næstsidste fod på.
“
Endnu et vanvittigt transfervindue i Randers FC-målestok. En spiller købt for ca. én million kroner sælges et års tid senere i en handel, der med bonusser og andet potentielt kan nærme sig 50-60 millioner kroner. Hold k… det er fedt!!
Henrik Kragh, Randers FC-fan
Ind er kommet Elies Mahmoud fra Lausanne. Han beskrives som en venstrefodet højrekant med et godt spark, teknisk stærk og forudseende i sit spil. Det må forventes at han vil blive brugt på højrekanten – måske i konkurrence med Norman Campbell og Noah Shamoun. Nordli eller Greve og i øvrigt også Shamoun kan sagtens løse rollen som den midterste offensive midtbanespiller bag den enlige angriber. Ingen af dem har dog helt den samme fandenivoldskhed som Tammer. Jeg er spændt på, hvordan det kommer til at påvirke spillestilen i et meget spændende forår.
Derudover er der også blevet ryddet en smule op i truppen. Mustapha Ubandoma og Hugo Andersson var begge langt fra spilletid og er blevet solgt. Ernest Agyiri er igen blevet lejet ud, og lejeaftalen med Oliver Zanden er ophørt. Edgar Babayan har indstillet karrieren grundet den skade han pådrog sig for godt og vel et års tid siden.
Ind er i stedet kommet en ung australsk midterforsvarer, Oliver Jones, og en ung australsk offensiv spiller Musa Touré (hvis storebror allerede er ved at slå sit navn fast i randrusiansk fodbold). Begge spillere tænker jeg hovedsageligt er købt ind med fremtiden for øje. De vil få begrænset spilletid i dette forår.
Konklusion
Endnu et vanvittigt transfervindue i Randers FC-målestok. En spiller købt for ca. én million kroner sælges et års tid senere i en handel, der med bonusser og andet potentielt kan nærme sig 50-60 millioner kroner. Hold k… det er fedt!!
Igen bliver der ryddet godt op i bredden af truppen. De yderste mandater veksles med yngre talentfulde kræfter.
Med en enkelt undtagelse er jeg tryg ved truppens bredde. RFC er sårbare i det centrale forsvar. Render Høegh eller Dammers (gud forbyde det) ind i en langvarig skade eller karantæne, vil der hvile et stort ansvar på Christian Østergaard eller Jones – det vil på den korte bane klart være en stor forringelse af niveauet.
RFC har med vinterens kæmpetransfer fået muligheden for at forbedre træningsfaciliteter o.lign, hvilket altid er en god investering. Sommerens transfervindue kan også planlægges endnu mere skarpt, da der nu er midler til at handle for og midler, der gør, at RFC kan tillade sig at fastholde et bestemt prisniveau på spillere, der måtte være interessante for andre klubber.
Udviklingen er til at få øje på! Randers FC står et godt sted.
Fodboldsulten er ved at være stor.
Heldigvis venter fem KÆMPE kampe inden længe. Naturligvis er det med en spænding – måske nervøsitet i kroppen. Men det er ikke på baggrund af et dårligt transfervindue. Det er på baggrund af de gode modstandere, der venter, og den betydning resultaterne af disse kampe får for resten af sæsonen!
Kom på stadion for pokker!
Forza RFC!

TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
CHEFREDAKTøRENS DOM
Det er mesterskabsklasse, AGF!
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
MEDIE
‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
‘Det kan du ikke sige, Thomas!’
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
HELT VILDT
Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
TIPSBLADET SPECIAL