Da julefreden sænkede sig over Cepheus park ovenpå en meget stærk afslutning af efterårssæsonen, var det med en forventning om at holdets helt store offensive profil, Simen Bolkan Nordli ville være fortid i klubben, når forårssæsonen skulle sparkes i gang. Det ville være logisk. Simen præsterede den bedste halvsæson endnu for klubben, og han ligger højt på assist og måltavle, så naturligvis skulle han være næste salg. Søren P. gjorde også sit til at tale en mulig transfer op i pressen. I løbet af vinteren kom også sporadiske rygter om et salg af Mohamed Touré og Tammer Bany.
Jeg må indrømme at jeg var helt på linje med planen – der skulle scores dejlige millioner på et salg af den sympatiske nordmand. Desuden er der rigeligt med spillere i truppen, der kan afløse Nordli, når han en dag bliver solgt. Mike Themsen, Noah Shamoun og Mathias Greve er efter min mening ikke dårlige bud på en kompetent afløser. Simen er dog stadig en del af RFC holdet. Jeg håber han kan præstere på samme høje niveau som i efteråret.
I stedet kom den store transfer fra en lidt uventet kant.
Tammer Bany blev solgt til den engelske Championship klub West Bromwich Albion i en rekordhandel. I løbet af efteråret begyndte Tammer Bany at markere sig på banen. I takt med han fysisk kom på omgangshøjde (næsten) med de øvrige Superliga-spillere, fik han flere og flere minutter. Med sin energiske spillestil, sit lave tyngdepunkt og gode blik for spillet, blev Tammer ret hurtigt en publikumsyndling. Præstationerne har åbenbart givet så meget genklang i fodboldeuropa, at Tammer ca. et år efter, RFC købte ham i B93, satte ny klubrekord som den dyreste spiller RFC nogensinde har solgt. Dybt imponerende!Oprydning i truppen
Ser man på stats for Tammer, er det fine men ikke overvældende tal.
To mål og seks assister i 24 kampe, og Tammer spillede ikke fuld tid i en eneste af kampene. Alligevel har han efterladt et stærkt indtryk – en spiller med en stil, der ikke ofte er set i RFC. Tammer havde en evne til at binde spillet på den sidste tredjedel godt sammen. Han var ofte katalysator for de chancer, der blev skabt, selvom han ikke nødvendigvis selv havde sidste eller næstsidste fod på.
“
Endnu et vanvittigt transfervindue i Randers FC-målestok. En spiller købt for ca. én million kroner sælges et års tid senere i en handel, der med bonusser og andet potentielt kan nærme sig 50-60 millioner kroner. Hold k… det er fedt!!
Henrik Kragh, Randers FC-fan
Ind er kommet Elies Mahmoud fra Lausanne. Han beskrives som en venstrefodet højrekant med et godt spark, teknisk stærk og forudseende i sit spil. Det må forventes at han vil blive brugt på højrekanten – måske i konkurrence med Norman Campbell og Noah Shamoun. Nordli eller Greve og i øvrigt også Shamoun kan sagtens løse rollen som den midterste offensive midtbanespiller bag den enlige angriber. Ingen af dem har dog helt den samme fandenivoldskhed som Tammer. Jeg er spændt på, hvordan det kommer til at påvirke spillestilen i et meget spændende forår.
Derudover er der også blevet ryddet en smule op i truppen. Mustapha Ubandoma og Hugo Andersson var begge langt fra spilletid og er blevet solgt. Ernest Agyiri er igen blevet lejet ud, og lejeaftalen med Oliver Zanden er ophørt. Edgar Babayan har indstillet karrieren grundet den skade han pådrog sig for godt og vel et års tid siden.
Ind er i stedet kommet en ung australsk midterforsvarer, Oliver Jones, og en ung australsk offensiv spiller Musa Touré (hvis storebror allerede er ved at slå sit navn fast i randrusiansk fodbold). Begge spillere tænker jeg hovedsageligt er købt ind med fremtiden for øje. De vil få begrænset spilletid i dette forår.
Konklusion
Endnu et vanvittigt transfervindue i Randers FC-målestok. En spiller købt for ca. én million kroner sælges et års tid senere i en handel, der med bonusser og andet potentielt kan nærme sig 50-60 millioner kroner. Hold k… det er fedt!!
Igen bliver der ryddet godt op i bredden af truppen. De yderste mandater veksles med yngre talentfulde kræfter.
Med en enkelt undtagelse er jeg tryg ved truppens bredde. RFC er sårbare i det centrale forsvar. Render Høegh eller Dammers (gud forbyde det) ind i en langvarig skade eller karantæne, vil der hvile et stort ansvar på Christian Østergaard eller Jones – det vil på den korte bane klart være en stor forringelse af niveauet.
RFC har med vinterens kæmpetransfer fået muligheden for at forbedre træningsfaciliteter o.lign, hvilket altid er en god investering. Sommerens transfervindue kan også planlægges endnu mere skarpt, da der nu er midler til at handle for og midler, der gør, at RFC kan tillade sig at fastholde et bestemt prisniveau på spillere, der måtte være interessante for andre klubber.
Udviklingen er til at få øje på! Randers FC står et godt sted.
Fodboldsulten er ved at være stor.
Heldigvis venter fem KÆMPE kampe inden længe. Naturligvis er det med en spænding – måske nervøsitet i kroppen. Men det er ikke på baggrund af et dårligt transfervindue. Det er på baggrund af de gode modstandere, der venter, og den betydning resultaterne af disse kampe får for resten af sæsonen!
Kom på stadion for pokker!
Forza RFC!

LIVE
LIVE: Fem spillere ude med skade
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Supercomputer spår FCM-nedtur
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
Farzam: En gave for FC København
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN