Sæsonens store skuffelse: Det var så tåbeligt!

Der har været gode momenter, men der har også været dårlige. Randers FC ligger aktuelt nummer syv i Superligaen. Her sætter Fanklubbens Randers-mand Henrik Kragh ord på, hvordan han ser første halvdel af grundspillet for det kronjyske mandskab.



Randers_250x257Randers er gået på landskampspause uden nederlag i de seneste seks Superliga-kampe. I sig selv et fint udgangspunkt, særligt når det tages i betragtning, at modstanderne bl.a. har været AGF, FCM, FCN og BIF. Det er dog blot blevet til en sejr i disse seks kampe (hjemmekampen mod AaB).

Det, der nager, er, at RFC undervejs i alle kampene har været foran, men ikke formået at ”lukke kampen” med yderligere scoringer. Desværre hører det også med i det samlede regnestykke, at hjemmekampene mod SIF, SJE og senest LBK kun gav ét point – ét point i alt! Det er naturligvis ikke godt nok.

Som nævnt i et tidligere indlæg har sæsonens hidtil største RFC-skuffelse utvivlsomt været det tåbelige nederlag, til 3. divisionsholdet Brabrand i 3. runde af Oddset Pokalen.

Et nederlag der, synes jeg, gav et hak i tuden på det sportslige setup i RFC. Meget var derfor på spil for RFC i den efterfølgende SL-kamp ude mod lokalrivalerne fra AGF. Med resultatet 2-2 og et par fine scoringer var det egentlig en godkendt præstation. Et lille plaster på såret, om man vil.

De mange tabte point, særligt på hjemmebane, trækker ned i det samlede indtryk af, hvordan første halvdel af grundspillet er blevet afviklet af Rasmus Bertelsen og co.

Henrik Kragh
Randers FC-fan

Der har i perioder været gode tendenser i RFCs spil og i andre perioder det stik modsatte. Dette kan i en vis udstrækning tilskrives, at dette RFC-hold fortsat er meget nyt, og at der derfor fortsat mangler nogle relationelle færdigheder (automatismer i spillet, som Morten Olsen ville sige). I andre tilfælde kan der måske sættes spørgsmålstegn ved den måde, Bertelsen og det øvrige trænerteam har forsøgt – eller forpasset – muligheden for at påvirke udviklingen i kampenes forløb.

Sæsonens overraskelse:
Simen Nordli – måske er det ikke en decideret overraskelse, for der har været tilløb til det tidligere. Men det har betydet meget for det offensive output, at Simen tilsyneladende kan tage sit udgangspunkt lidt højere oppe på banen, og at han kan veksle position med bl.a. Greve. Scoringen direkte på frispark hjemme mod AaB er allerede topkandidat til årets mål på Cepheus Park.

Randers_250x257

Simen Nordli (tv) i en krammer med John Björkengren. Foto: Alamy

Sæsonens skuffelse:
Det er svært at pege en enkelt spiller ud. Næsten alle har præsteret godt/ok, men har på skift i enkelte afgørende situationer lavet markante fejl (Danhos dumme røde kort ude mod FCK, Kopplins manglende indgreb ved Tverskovs udligning dybt i overtiden i Farum, Dammers' ærgerlige straffespark hjemme mod FCM osv.). Jeg vil i stedet fremhæve den manglende evne til at sikre tre point, som den store skuffelse i de første 11 SL kampe.

De mange tabte point, særligt på hjemmebane, trækker ned i det samlede indtryk af, hvordan første halvdel af grundspillet er blevet afviklet af Rasmus Bertelsen og co.

Under alle omstændigheder har vi i perioder fået en lækker smagsprøve på, hvad det kan blive til, og i andre perioder er der bestemt plads til forbedringer.

Konklusionen må være:
3 bolde (Godkendt præstation) med pil nedad!

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

Randers_250x257



Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Peter Schmeichel taget på sengen

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Bach Bak i svime over Uhre

Mohamed Daramy vender tilbage

Mareridt for FC Augsburg

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Dansk bomber med vildt mål i England

Raser over Rasmus Højlund-episode

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Gigantisk nedslagtning

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Andreas Christensen skriver snart under

Går langt ned i løn

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Arsenal ansætter dansk toptræner

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’