Randers er gået på landskampspause uden nederlag i de seneste seks Superliga-kampe. I sig selv et fint udgangspunkt, særligt når det tages i betragtning, at modstanderne bl.a. har været AGF, FCM, FCN og BIF. Det er dog blot blevet til en sejr i disse seks kampe (hjemmekampen mod AaB).
Det, der nager, er, at RFC undervejs i alle kampene har været foran, men ikke formået at ”lukke kampen” med yderligere scoringer. Desværre hører det også med i det samlede regnestykke, at hjemmekampene mod SIF, SJE og senest LBK kun gav ét point – ét point i alt! Det er naturligvis ikke godt nok.
Som nævnt i et tidligere indlæg har sæsonens hidtil største RFC-skuffelse utvivlsomt været det tåbelige nederlag, til 3. divisionsholdet Brabrand i 3. runde af Oddset Pokalen.
Et nederlag der, synes jeg, gav et hak i tuden på det sportslige setup i RFC. Meget var derfor på spil for RFC i den efterfølgende SL-kamp ude mod lokalrivalerne fra AGF. Med resultatet 2-2 og et par fine scoringer var det egentlig en godkendt præstation. Et lille plaster på såret, om man vil.
De mange tabte point, særligt på hjemmebane, trækker ned i det samlede indtryk af, hvordan første halvdel af grundspillet er blevet afviklet af Rasmus Bertelsen og co.
Henrik KraghRanders FC-fan
Der har i perioder været gode tendenser i RFCs spil og i andre perioder det stik modsatte. Dette kan i en vis udstrækning tilskrives, at dette RFC-hold fortsat er meget nyt, og at der derfor fortsat mangler nogle relationelle færdigheder (automatismer i spillet, som Morten Olsen ville sige). I andre tilfælde kan der måske sættes spørgsmålstegn ved den måde, Bertelsen og det øvrige trænerteam har forsøgt – eller forpasset – muligheden for at påvirke udviklingen i kampenes forløb.
Sæsonens overraskelse:
Simen Nordli – måske er det ikke en decideret overraskelse, for der har været tilløb til det tidligere. Men det har betydet meget for det offensive output, at Simen tilsyneladende kan tage sit udgangspunkt lidt højere oppe på banen, og at han kan veksle position med bl.a. Greve. Scoringen direkte på frispark hjemme mod AaB er allerede topkandidat til årets mål på Cepheus Park.

Sæsonens skuffelse:
Det er svært at pege en enkelt spiller ud. Næsten alle har præsteret godt/ok, men har på skift i enkelte afgørende situationer lavet markante fejl (Danhos dumme røde kort ude mod FCK, Kopplins manglende indgreb ved Tverskovs udligning dybt i overtiden i Farum, Dammers' ærgerlige straffespark hjemme mod FCM osv.). Jeg vil i stedet fremhæve den manglende evne til at sikre tre point, som den store skuffelse i de første 11 SL kampe.
De mange tabte point, særligt på hjemmebane, trækker ned i det samlede indtryk af, hvordan første halvdel af grundspillet er blevet afviklet af Rasmus Bertelsen og co.
Under alle omstændigheder har vi i perioder fået en lækker smagsprøve på, hvad det kan blive til, og i andre perioder er der bestemt plads til forbedringer.
Konklusionen må være:
3 bolde (Godkendt præstation) med pil nedad!
Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

LIVE
TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
HELT VILDT