– Det ophold er uforløst for mig. Jeg bebrejder ikke andre for det, hverken Everton eller trænerne. Jeg kigger på, hvad jeg selv kunne have gjort anderledes, og det må jeg lære af. Jeg skiftede til Everton for at spille, og jeg tog væk igen, fordi jeg ville spille.
Sådan sagde Jonas Lössl tilbage i april, da han talte om skiftet tilbage til FC Midtjylland og tiden i Everton, der endte uden én eneste gældende førsteholdskamp.
Målmanden var taget hjem for at være en hjørnesten i FC Midtjylland på linje med Erik Sviatchenko og Pione Sisto, men det var absolut ikke fordi, at Lössl havde mistet lysten til at være i udlandet eller ikke troede, han havde niveauet.
Derfor er det heller ikke så chokerende igen, at Lössl rykker tilbage til Premier League og partnerklubben Brentford.
For Lössl er det en chance for igen at spille Premier League og bevise, at han sagtens kan være med, som han jo var i to sæsoner i Huddersfield.
Det er et markant brud med planen om at være den egenudviklede, hjemvendte landsholdsspiller, der bærer klubben, men efter Lössl mistede sin plads i Superligaen i en stor del af efteråret, er det ikke just et chok i Agger-tilbage-til-Brøndby-klassen, at interessen er opstået.
For Brentford og klubbens ejer Matthew Benham, der som bekendt også har haft FC Midtjylland i porteføljen siden 2014, giver handlen også mening.
Førstemålmand David Raya er skadet i flere måneder endnu, man har brug for en erfaren målmand, der ikke skal lære ligaen at kende, og FC Midtjyllands rekruttering af Lössl var Rasmus Ankersen i høj grad medvirkende til som ham, der i ny og næ mødte den danske målmand i England.
Premier League-overlevelse kaster bogstavelig talt et milliardbeløb af sig, og derfor er det på ingen måde økonomisk uansvarligt at flytte en landsholdsmålmand væk fra FC Midtjylland.
For FC Midtjylland falder handlen på det bedste mulige tidspunkt, når det nu skulle ske undervejs i en sæson.
Der er tid til at finde en erfaren målmand til at konkurrere med Elias Olafsson, og så er det jo i FC Midtjyllands ånd at give en ung spiller, man selv har været med til at forme, chancen, især efter det gode spil tidligt på sæsonen.
Det kan naturligvis ikke have været planen, da man hentede Lössl for 11 måneder siden, at han allerede skulle afsted nu, men når det skulle ske, er det bekvemt at have en løsning in house, både i form af en afløser og en aftager.
Det her er Jonas Lössls chance for at vise, at trænerne i Everton tog fejl, da de ikke gav ham chancen, og til landstræneren om, at der ikke behøver være tvivl om, hvem der skal være reserve efter Kasper Schmeichel i et intenst 2022.
Fortsættelse følger med garanti på januars transfermarked, og som vanligt er der garanti for, at det ikke bliver kedeligt, når vi har med FC Midtjylland at gøre.
LIVE
LIVE: Danmarks fedeste fodboldnavn tæt på skifte
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Deler nyt om fremtiden
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Tottenhams nedtur fortsætter
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Nu svarer David Nielsen
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
Reagerer på Brøndby-bombe
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
