– Det ophold er uforløst for mig. Jeg bebrejder ikke andre for det, hverken Everton eller trænerne. Jeg kigger på, hvad jeg selv kunne have gjort anderledes, og det må jeg lære af. Jeg skiftede til Everton for at spille, og jeg tog væk igen, fordi jeg ville spille.
Sådan sagde Jonas Lössl tilbage i april, da han talte om skiftet tilbage til FC Midtjylland og tiden i Everton, der endte uden én eneste gældende førsteholdskamp.
Målmanden var taget hjem for at være en hjørnesten i FC Midtjylland på linje med Erik Sviatchenko og Pione Sisto, men det var absolut ikke fordi, at Lössl havde mistet lysten til at være i udlandet eller ikke troede, han havde niveauet.
Derfor er det heller ikke så chokerende igen, at Lössl rykker tilbage til Premier League og partnerklubben Brentford.
For Lössl er det en chance for igen at spille Premier League og bevise, at han sagtens kan være med, som han jo var i to sæsoner i Huddersfield.
Det er et markant brud med planen om at være den egenudviklede, hjemvendte landsholdsspiller, der bærer klubben, men efter Lössl mistede sin plads i Superligaen i en stor del af efteråret, er det ikke just et chok i Agger-tilbage-til-Brøndby-klassen, at interessen er opstået.
For Brentford og klubbens ejer Matthew Benham, der som bekendt også har haft FC Midtjylland i porteføljen siden 2014, giver handlen også mening.
Førstemålmand David Raya er skadet i flere måneder endnu, man har brug for en erfaren målmand, der ikke skal lære ligaen at kende, og FC Midtjyllands rekruttering af Lössl var Rasmus Ankersen i høj grad medvirkende til som ham, der i ny og næ mødte den danske målmand i England.
Premier League-overlevelse kaster bogstavelig talt et milliardbeløb af sig, og derfor er det på ingen måde økonomisk uansvarligt at flytte en landsholdsmålmand væk fra FC Midtjylland.
For FC Midtjylland falder handlen på det bedste mulige tidspunkt, når det nu skulle ske undervejs i en sæson.
Der er tid til at finde en erfaren målmand til at konkurrere med Elias Olafsson, og så er det jo i FC Midtjyllands ånd at give en ung spiller, man selv har været med til at forme, chancen, især efter det gode spil tidligt på sæsonen.
Det kan naturligvis ikke have været planen, da man hentede Lössl for 11 måneder siden, at han allerede skulle afsted nu, men når det skulle ske, er det bekvemt at have en løsning in house, både i form af en afløser og en aftager.
Det her er Jonas Lössls chance for at vise, at trænerne i Everton tog fejl, da de ikke gav ham chancen, og til landstræneren om, at der ikke behøver være tvivl om, hvem der skal være reserve efter Kasper Schmeichel i et intenst 2022.
Fortsættelse følger med garanti på januars transfermarked, og som vanligt er der garanti for, at det ikke bliver kedeligt, når vi har med FC Midtjylland at gøre.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
‘De har grinet deres røv i laser’
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
