AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

AaB-fan Jesper Simoni mener, at ansvaret for AaB's resultater ligger hos den nu fyrede træner Menno van Dam, men han er også kritisk over for nordjydernes ledelse.



FCN_250x257Det skulle have været så godt, men endte så skidt for alle parter. AaB meldte ud omkring midnat påske søndag, at man med øjeblikkelig virkning har afbrudt samarbejdet med cheftræner Menno van Dam.

For nogle af mine medfans er det en stor overraskelse. Det er det bestemt ikke for mig. Det handler ikke om, at Menno van Dam får som fortjent. Det er alt for negativt ladet. Menno og hans personlighed har udelukkende været et positivt bekendtskab for mig, men man vinder desværre ingen fodboldkampe udelukkende på en god personlighed.

Siden ansættelsen d. 27.05.24 har Menno van Dam stået i spidsen for AaB i 33 officielle kampe, hvor der blandt andet findes 1. divisionskamp og lidt pokalkampe. Det, man nok vil kigge mest på, er resultaterne i 3F Superligaen. Her er det blevet til 23 point i 27 kampe. Historisk dårligt. 

‘Når man handler discount, får man discount’

Da man i i slutningen af 2024 gik på vinterferie, var det med viden om, at man med sikkerhed skulle kæmpe for at undgå nedrykning. Men det var også med et solidt pointgennemsnit mod de resterende fem bundhold i Superligaen. Man fik samtidig kommunikeret ud, at netop pausen skulle bruges til at forbedre spillet. Man kunne forvente at se den spillestil, som Menno van Dam og AaBs sportslige ledelse prædikede, da man ansatte Van Dam, men som få reelt har set.

Den spillestil har man heller ikke set efter vinterpausen. Jeg skal spare læserne for den helt store taktiske gennemgang af, hvad der er gået galt, men blot spørge, om ikke I har set fodbold i 2025? Der har godt nok ikke været godt!

Sølle 6 point i 10 kampe i kalenderåret 2025. En solid 12. og sidsteplads på den stilling, der kun tæller kalenderåret ’25. Det er selvfølgelig ikke kun 2025-resultaterne, der tæller, men det er med til at vise, at AaB er et meget kritisk sted. Der er nul spillemæssig eller resultatmæssig fremgang, og kigger man på truppen, så er det også en trup, der er ramt mentalt og på stoltheden. 

Er det rigtigt af AaB at fyre Menno van Dam?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det ene store nederlag efter det andet har AaB indkasseret. Der er uhørt for det nordjyske flagskib, og selvom det virker til, at AaBs trofaste fans har forstået budskabet om, at det er nye tider, og at det bliver det lange seje træk, så kan ingen acceptere, at AaBs genrejsning skal sendes i ruiner, hvilket den ville blive, hvis det ender med endnu en nedrykning.

Ansvaret for resultaterne er Menno van Dams, og det kostede ham søndag jobbet efter endnu et hjemmebanenederlag.

Når det er sagt, så ligger der også et kæmpe ansvar hos den sportslige ledelse. At tro at man kan spare sig til succes er direkte utopisk. Når man handler discount, så får man discount. Der har været for mange fejlskud på transferfronten – fejlskud, man har forsøgt at rette op på ved at hente lejesvende ind fra mere eller mindre fine adresser.

Men vil de kæmpe til sidste blodsdråbe for klubben, for logoet og ikke mindst for de tusindvis af fans, der stadig støtter op om AaB? Det har de fandeme bare af at gøre, for AaBs rige fattes penge, og nu står vi med en regning på endnu en fyret cheftræner.





Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!


Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

AGF straffet med stor bøde

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales

Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Brøndby-stjerne skadet

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Superliga-profil får trænerlicens

Landsholdsprofil misser træning

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

– Han er uden tvivl utilfreds

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Landstræner uenig med Ronaldo

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Neuers ord ramte Højbjerg

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Dansker opereret for anden gang på tre måneder