AaB’s ledelse har et kæmpe ansvar

AaB-fan Jesper Simoni mener, at ansvaret for AaB's resultater ligger hos den nu fyrede træner Menno van Dam, men han er også kritisk over for nordjydernes ledelse.



FCN_250x257Det skulle have været så godt, men endte så skidt for alle parter. AaB meldte ud omkring midnat påske søndag, at man med øjeblikkelig virkning har afbrudt samarbejdet med cheftræner Menno van Dam.

For nogle af mine medfans er det en stor overraskelse. Det er det bestemt ikke for mig. Det handler ikke om, at Menno van Dam får som fortjent. Det er alt for negativt ladet. Menno og hans personlighed har udelukkende været et positivt bekendtskab for mig, men man vinder desværre ingen fodboldkampe udelukkende på en god personlighed.

Siden ansættelsen d. 27.05.24 har Menno van Dam stået i spidsen for AaB i 33 officielle kampe, hvor der blandt andet findes 1. divisionskamp og lidt pokalkampe. Det, man nok vil kigge mest på, er resultaterne i 3F Superligaen. Her er det blevet til 23 point i 27 kampe. Historisk dårligt. 

‘Når man handler discount, får man discount’

Da man i i slutningen af 2024 gik på vinterferie, var det med viden om, at man med sikkerhed skulle kæmpe for at undgå nedrykning. Men det var også med et solidt pointgennemsnit mod de resterende fem bundhold i Superligaen. Man fik samtidig kommunikeret ud, at netop pausen skulle bruges til at forbedre spillet. Man kunne forvente at se den spillestil, som Menno van Dam og AaBs sportslige ledelse prædikede, da man ansatte Van Dam, men som få reelt har set.

Den spillestil har man heller ikke set efter vinterpausen. Jeg skal spare læserne for den helt store taktiske gennemgang af, hvad der er gået galt, men blot spørge, om ikke I har set fodbold i 2025? Der har godt nok ikke været godt!

Sølle 6 point i 10 kampe i kalenderåret 2025. En solid 12. og sidsteplads på den stilling, der kun tæller kalenderåret ’25. Det er selvfølgelig ikke kun 2025-resultaterne, der tæller, men det er med til at vise, at AaB er et meget kritisk sted. Der er nul spillemæssig eller resultatmæssig fremgang, og kigger man på truppen, så er det også en trup, der er ramt mentalt og på stoltheden. 

Er det rigtigt af AaB at fyre Menno van Dam?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Det ene store nederlag efter det andet har AaB indkasseret. Der er uhørt for det nordjyske flagskib, og selvom det virker til, at AaBs trofaste fans har forstået budskabet om, at det er nye tider, og at det bliver det lange seje træk, så kan ingen acceptere, at AaBs genrejsning skal sendes i ruiner, hvilket den ville blive, hvis det ender med endnu en nedrykning.

Ansvaret for resultaterne er Menno van Dams, og det kostede ham søndag jobbet efter endnu et hjemmebanenederlag.

Når det er sagt, så ligger der også et kæmpe ansvar hos den sportslige ledelse. At tro at man kan spare sig til succes er direkte utopisk. Når man handler discount, så får man discount. Der har været for mange fejlskud på transferfronten – fejlskud, man har forsøgt at rette op på ved at hente lejesvende ind fra mere eller mindre fine adresser.

Men vil de kæmpe til sidste blodsdråbe for klubben, for logoet og ikke mindst for de tusindvis af fans, der stadig støtter op om AaB? Det har de fandeme bare af at gøre, for AaBs rige fattes penge, og nu står vi med en regning på endnu en fyret cheftræner.





Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken




Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Landsholdsspiller tilbage i træning

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu reagerer Morten Krogh

‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’

Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback

FC Københavns budget overrasker Lars Seier

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

I transfermøde med Superliga-klub

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Laver aftale med Frederik Birk

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Voldsom straf til Clement Bischoff

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet

Den bedste handel i Superligaen!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Stjerne peger på Højlund

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Salah scorer på Anfield

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Storklub lurer på Superliga-profil

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers