Det skulle have været så godt, men endte så skidt for alle parter. AaB meldte ud omkring midnat påske søndag, at man med øjeblikkelig virkning har afbrudt samarbejdet med cheftræner Menno van Dam.
For nogle af mine medfans er det en stor overraskelse. Det er det bestemt ikke for mig. Det handler ikke om, at Menno van Dam får som fortjent. Det er alt for negativt ladet. Menno og hans personlighed har udelukkende været et positivt bekendtskab for mig, men man vinder desværre ingen fodboldkampe udelukkende på en god personlighed.
Siden ansættelsen d. 27.05.24 har Menno van Dam stået i spidsen for AaB i 33 officielle kampe, hvor der blandt andet findes 1. divisionskamp og lidt pokalkampe. Det, man nok vil kigge mest på, er resultaterne i 3F Superligaen. Her er det blevet til 23 point i 27 kampe. Historisk dårligt.
‘Når man handler discount, får man discount’
Da man i i slutningen af 2024 gik på vinterferie, var det med viden om, at man med sikkerhed skulle kæmpe for at undgå nedrykning. Men det var også med et solidt pointgennemsnit mod de resterende fem bundhold i Superligaen. Man fik samtidig kommunikeret ud, at netop pausen skulle bruges til at forbedre spillet. Man kunne forvente at se den spillestil, som Menno van Dam og AaBs sportslige ledelse prædikede, da man ansatte Van Dam, men som få reelt har set.
Den spillestil har man heller ikke set efter vinterpausen. Jeg skal spare læserne for den helt store taktiske gennemgang af, hvad der er gået galt, men blot spørge, om ikke I har set fodbold i 2025? Der har godt nok ikke været godt!
Sølle 6 point i 10 kampe i kalenderåret 2025. En solid 12. og sidsteplads på den stilling, der kun tæller kalenderåret ’25. Det er selvfølgelig ikke kun 2025-resultaterne, der tæller, men det er med til at vise, at AaB er et meget kritisk sted. Der er nul spillemæssig eller resultatmæssig fremgang, og kigger man på truppen, så er det også en trup, der er ramt mentalt og på stoltheden.
Er det rigtigt af AaB at fyre Menno van Dam?
0 Votes
Det ene store nederlag efter det andet har AaB indkasseret. Der er uhørt for det nordjyske flagskib, og selvom det virker til, at AaBs trofaste fans har forstået budskabet om, at det er nye tider, og at det bliver det lange seje træk, så kan ingen acceptere, at AaBs genrejsning skal sendes i ruiner, hvilket den ville blive, hvis det ender med endnu en nedrykning.
Ansvaret for resultaterne er Menno van Dams, og det kostede ham søndag jobbet efter endnu et hjemmebanenederlag.
Når det er sagt, så ligger der også et kæmpe ansvar hos den sportslige ledelse. At tro at man kan spare sig til succes er direkte utopisk. Når man handler discount, så får man discount. Der har været for mange fejlskud på transferfronten – fejlskud, man har forsøgt at rette op på ved at hente lejesvende ind fra mere eller mindre fine adresser.
Men vil de kæmpe til sidste blodsdråbe for klubben, for logoet og ikke mindst for de tusindvis af fans, der stadig støtter op om AaB? Det har de fandeme bare af at gøre, for AaBs rige fattes penge, og nu står vi med en regning på endnu en fyret cheftræner.

LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Ser I med, Brøndby?
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
– Det er et møghold!
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW