Det skulle have været så godt, men endte så skidt for alle parter. AaB meldte ud omkring midnat påske søndag, at man med øjeblikkelig virkning har afbrudt samarbejdet med cheftræner Menno van Dam.
For nogle af mine medfans er det en stor overraskelse. Det er det bestemt ikke for mig. Det handler ikke om, at Menno van Dam får som fortjent. Det er alt for negativt ladet. Menno og hans personlighed har udelukkende været et positivt bekendtskab for mig, men man vinder desværre ingen fodboldkampe udelukkende på en god personlighed.
Siden ansættelsen d. 27.05.24 har Menno van Dam stået i spidsen for AaB i 33 officielle kampe, hvor der blandt andet findes 1. divisionskamp og lidt pokalkampe. Det, man nok vil kigge mest på, er resultaterne i 3F Superligaen. Her er det blevet til 23 point i 27 kampe. Historisk dårligt.
‘Når man handler discount, får man discount’
Da man i i slutningen af 2024 gik på vinterferie, var det med viden om, at man med sikkerhed skulle kæmpe for at undgå nedrykning. Men det var også med et solidt pointgennemsnit mod de resterende fem bundhold i Superligaen. Man fik samtidig kommunikeret ud, at netop pausen skulle bruges til at forbedre spillet. Man kunne forvente at se den spillestil, som Menno van Dam og AaBs sportslige ledelse prædikede, da man ansatte Van Dam, men som få reelt har set.
Den spillestil har man heller ikke set efter vinterpausen. Jeg skal spare læserne for den helt store taktiske gennemgang af, hvad der er gået galt, men blot spørge, om ikke I har set fodbold i 2025? Der har godt nok ikke været godt!
Sølle 6 point i 10 kampe i kalenderåret 2025. En solid 12. og sidsteplads på den stilling, der kun tæller kalenderåret ’25. Det er selvfølgelig ikke kun 2025-resultaterne, der tæller, men det er med til at vise, at AaB er et meget kritisk sted. Der er nul spillemæssig eller resultatmæssig fremgang, og kigger man på truppen, så er det også en trup, der er ramt mentalt og på stoltheden.
Er det rigtigt af AaB at fyre Menno van Dam?
0 Votes
Det ene store nederlag efter det andet har AaB indkasseret. Der er uhørt for det nordjyske flagskib, og selvom det virker til, at AaBs trofaste fans har forstået budskabet om, at det er nye tider, og at det bliver det lange seje træk, så kan ingen acceptere, at AaBs genrejsning skal sendes i ruiner, hvilket den ville blive, hvis det ender med endnu en nedrykning.
Ansvaret for resultaterne er Menno van Dams, og det kostede ham søndag jobbet efter endnu et hjemmebanenederlag.
Når det er sagt, så ligger der også et kæmpe ansvar hos den sportslige ledelse. At tro at man kan spare sig til succes er direkte utopisk. Når man handler discount, så får man discount. Der har været for mange fejlskud på transferfronten – fejlskud, man har forsøgt at rette op på ved at hente lejesvende ind fra mere eller mindre fine adresser.
Men vil de kæmpe til sidste blodsdråbe for klubben, for logoet og ikke mindst for de tusindvis af fans, der stadig støtter op om AaB? Det har de fandeme bare af at gøre, for AaBs rige fattes penge, og nu står vi med en regning på endnu en fyret cheftræner.

TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS
Jagter Christian Nørgaard
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
MEDIE
‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip
TRANSFER
‘Derfor forlod jeg Brøndby’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
TRANSFER
Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
TRANSFER
Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
TRANSFER
Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Uafgjort i italiensk derby
Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed
Madagasker på tavlen i Superliga-brag
FANKLUBBEN
Jeg er overrasket over, at han er den eneste
Ny Superliga-spiller i venteposition i London
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
FC København-boss reagerer på tilråb