Den 16. april kl. ca. 19:30 mistede jeg officielt troen på overlevelse. Tonni Adamsen havde netop bragt Silkeborg på 3-0 efter 22 minutter, og flashback til sidste nedrykning begyndte at melde sig. For fjerde gang i foråret lignede vi på ingen måde et hold, der burde spille i Superligaen. Hvis man fjernede samtlige kendetegn og viste kampene til en tilfældig Superligafan, ville det ikke være svært at overbevise vedkommende om, at der faktisk var tale om en tidlig pokalrunde mellem et Superligahold, og på den anden side et hold fra den tungere del af 2. division!
Alle kan have en præstation på dagen, der mest af alt minder om et kollektivt sammenbrud. Fire gange i 10 forsøg er minimum to for mange. En ting var de 16 mål, der gik ind over de fire opgør, en anden ting er den totale dominans, AaB blev udsat for i alle tilfældene.
Udover at være på bagkant i henved samtlige situationer, viste der sig en tydelig rådvildhed, hvor spillerne ikke lignede nogle, der vidste, hvad de kunne, skulle eller ville.
Hvis de øvrige kampe så havde været i den anden grøft, ville situationen måske være en anden, men det er desværre tydeligt, at de efterhånden lidt for mange opgør, hvor man har været det klart næstbedste hold på banen, også har sat sine spor i kampe, hvor man burde kunne være bedre med.
Eksempelvis var 2-2 resultatet imod Lyngby ekstra bittert, fordi vi sagtens kunne producere de nødvendige chancer, men som kampen skred frem, blev vi bange for at tabe de tre point, og tilsyneladende begyndte spillerne på banen at spille en anden taktik end den, der var planen fra bænken, i et forsøg på at redde det med, man havde opnået.
Det lykkedes ikke, i stedet fik Lyngby udlignet, og en mulighed for at få stregen på afstand var spildt. Samme billede viste sig i den seneste kamp mod Vejle. Udgangspunktet blev alt for defensivt, og i lange perioder stod vi bare og ventede på, at Vejle ville angribe. Det er sjældent en strategi, man kommer særlig langt med, og især ikke når man allerede er placeret under stregen, og det defensive langt fra er ens spidskompetence.
Hvem rykker ud af Superligaen?
0 Votes
Han mangler skarped
Nuvel, man skal ikke sælge skindet før den fede dame har sunget, og fodbold er på alle måder et spil, der afgøres af momenter. Kunne AaB havde taget alle tre point i føromtalte Lyngby-kamp, hvis Mathias Jørgensen havde scoret på sin friløber kort før halvlegen og gjort det til 3-1? Kunne man havde taget point i forrige runde imod Vejle, hvis Melker Widells overliggerafslutning i kampens begyndelse var endt bag keeperen? Det er ikke til at sige, men det giver dog trods alt et lille håb, for de, der gerne vil bevare dette, om, at en anelse mere stolpe ind, kan blive den afgørende forskel mellem overlevelse og nedrykning.
Spillerne, der skal sikre overlevelsen, er der sådan set. Det er især Mathias Jørgensen, og det er sekundært Melker Widell, der skal storpræstere, hvis overlevelse skal være et tema.
Navnligt Mathias Jørgensens manglende skarphed – sammenlignet med efteråret – har været afgørende, og hvis man vil vide, hvor afgørende en pålidelig målscorer kan være i en nedrykningskamp, kan man bare tage et kig på Vejle og Onugkha og Qamili i SønderjyskE.
Mathias Jørgensen minder nok mest om sidstnævnte, og hvis han finder efterårets skarphed frem, kan han være forskellen på tre eller ingen point. Hvis Jørgensen omvendt fortsætter skarpheden fra foråret, ser jeg desværre ingen vej til overlevelse. Det er ikke for at sige Mathias Jørgensen er skyld i en evt. nedrykning, men nærmere for at understrege, at der ikke er andre spillere i truppen der har det, der skal til, for at være den afgørende figur i en grim nedrykningskamp.

Jeg håber selvfølgelig til det sidste, og det er trods alt heller ikke værre end, at to sejre over Lyngby og SønderjyskE kan vise sig at være nok, men jeg synes desværre, at både Lyngby og Vejle – der trods alt stadig ligger sidst – har været niveauer over os i de fleste kampe, og de to klubber (plus SønderjyskE, der dog virker til at have reddet sig) virker til at håndterede nedrykningspresset langt bedre, end vi har gjort i foråret. Det tror jeg bliver forskellen.
Lidt af et wildcard
Kristoffer Wichmann er dertil lidt et wildcard, måske han kan fjerne presset fra spillernes skuldre, og måske han kan få et mere samlet udtryk ud af holdet. Jeg skal indrømme, jeg kun kender ham af navn, han kommer ind til en ærgerlig situation, og det er svært at bebrejde ham for noget, hvis ikke han lykkedes med at få vendt det hele rundt. Jeg ved personligt ikke, hvad jeg kan eller bør forvente af hans trænervirke, så der er ikke meget andet for end at se, hvad der sker.
Det er altså flere faktorer der tilsammen tog håbet fra mig. På den lyse side var jeg rimelig optimistisk før sæsonen – og optimistisk forud for forårets begyndelse. I begge tilfælde var det tilsyneladende helt uberettiget.
Jeg satser derfor på at fortsætte stimen med elendige forudsigelser og ser frem til, at jeg om ca. tre uger kan se frem til endnu en sæson i landets bedste række, efter en overlegen sejr over Lyngby på Aalborg Stadion. Indtil da må jeg og andre AaB fans nok leve med en nedrykningskamp, der er langt tættere, end den behøvede at være.


Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Chikaneret i 90 minutter

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Ikke sket i 8 år

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

– En stor beslutning

Hylder dansk debutant

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Holdt på stor hemmelighed

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Elkjær jubler over Frank

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Mourinho meldes tæt på storklub

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Vanvittige comebacks i Champions League
