Blog: Sådan kan fodboldspillere træne under corona-situationen

Playmaker vil den kommende tid give gode råd til, hvordan man som professionel fodboldspiller kan holde sig i gang.



Af Playmaker

Hele samfundet er i disse uger påvirket af den alvorlige situation omkring Corona-virusset, og det påvirker også fodbolden, der er helt lukket ned. Det er en ekstraordinær situation, der også i fodbolden betyder, at der skal tænkes ekstraordinært.

Playmaker, en fodboldfaglig vidensplatform lavet i samspil mellem DBU, Divisionsforeningen og Syddansk Universitet med Mediano som mediepartner, vil derfor i den kommende tid suspendere det normale redaktionelle flow og i stedet sætte fokus på relevante fodboldfaglige temaer målrettet den usikre situation. Nyttige værktøjer og konkrete øvelser, der kan inspirere og benyttes derhjemme.

Gennem podcastepisoder og indlæg vil Playmaker løbende bringe inspiration og konkret vejledning til, hvordan man kan gribe dagligdagen an som klub, træner og spiller i en tid, hvor fodbolden lige som resten af samfundet er lukket ned og ingen helt ved, hvornår der skal spilles fodbold igen. Det er således stadig muligt både at vedligeholde og forbedre sine evner inden for både det fysiske, tekniske, taktiske og mentale område.

Første del af Playmakers indhold om fodboldtræning under Corona-situationen har særligt fokus på den fysiske træning, og hvordan man varetager denne, samtidig med at man lever op til de sundhedsfaglige anbefalinger. Podcasten behandler også kort den mentale, taktiske og tekniske del af spillet.

Afsnittet er optaget via en telefonsamtale med Magni Mohr, der er professor i tracking, testing og træning i elitefodbold ved Syddansk Universitet og tidligere har været videoanalytiker, videnskabelig konsulent og fysisk træner for flere internationale fodboldhold i eksempelvis den italienske Serie A, engelske Premier League og spanske La Liga:

– Dagligdagen som klub, træner og spiller afhænger af, hvordan man som klub tackler denne situation. Hvis man synes, at det er meget kedeligt og begrænsende, at man er havnet i den her situation, er det selvfølgelig rigtigt, men man kan også vende den om.

– Man kan se det som en unik mulighed for at løfte spillerne fysisk ved at træne individuelt med meget høj intensitet, ligesom man har mulighed for at træne nogle tekniske udfordringer, som spillerne har, og som man ved, at de skal arbejde med. Man har tilmed mulighed for at undervise spillerne og interagere med spillerne via tekniske muligheder på nettet. Det handler om måden, man anskuer situationen på, siger Magni Mohr.

I podcasten er der særligt fokus på, hvordan man kan arbejde med den fysiske træning i den aktuelle situation, men afsnittet vil også kort berøre øvrige aspekter af fodboldspillet.

Hør podcasten ved at klikke her.

Læs Magni Mohrs indlæg ved at klikke her





FC København – Randers FC




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FC København – Randers FC

Viborg FF – FC Nordsjælland

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

FC Midtjylland – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt skænderi i FC København



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Henter kæmpe Superliga-flop



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

FC Fredericia – Silkeborg IF

Vejle Boldklub – AGF

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

I chok: ‘Tragikomisk’

Sønderjyske – OB

Chokpris på Victor Froholdt

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK

LIVE: Sidste runde i Superligaens grundspil

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Lamine Yamal med karrierens første

Tilbage efter regelbrud

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Arsenal – Chelsea

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr