Af Playmaker
Hele samfundet er i disse uger påvirket af den alvorlige situation omkring Corona-virusset, og det påvirker også fodbolden, der er helt lukket ned. Det er en ekstraordinær situation, der også i fodbolden betyder, at der skal tænkes ekstraordinært.
Playmaker, en fodboldfaglig vidensplatform lavet i samspil mellem DBU, Divisionsforeningen og Syddansk Universitet med Mediano som mediepartner, vil derfor i den kommende tid suspendere det normale redaktionelle flow og i stedet sætte fokus på relevante fodboldfaglige temaer målrettet den usikre situation. Nyttige værktøjer og konkrete øvelser, der kan inspirere og benyttes derhjemme.
Gennem podcastepisoder og indlæg vil Playmaker løbende bringe inspiration og konkret vejledning til, hvordan man kan gribe dagligdagen an som klub, træner og spiller i en tid, hvor fodbolden lige som resten af samfundet er lukket ned og ingen helt ved, hvornår der skal spilles fodbold igen. Det er således stadig muligt både at vedligeholde og forbedre sine evner inden for både det fysiske, tekniske, taktiske og mentale område.
Første del af Playmakers indhold om fodboldtræning under Corona-situationen har særligt fokus på den fysiske træning, og hvordan man varetager denne, samtidig med at man lever op til de sundhedsfaglige anbefalinger. Podcasten behandler også kort den mentale, taktiske og tekniske del af spillet.
Afsnittet er optaget via en telefonsamtale med Magni Mohr, der er professor i tracking, testing og træning i elitefodbold ved Syddansk Universitet og tidligere har været videoanalytiker, videnskabelig konsulent og fysisk træner for flere internationale fodboldhold i eksempelvis den italienske Serie A, engelske Premier League og spanske La Liga:
– Dagligdagen som klub, træner og spiller afhænger af, hvordan man som klub tackler denne situation. Hvis man synes, at det er meget kedeligt og begrænsende, at man er havnet i den her situation, er det selvfølgelig rigtigt, men man kan også vende den om.
– Man kan se det som en unik mulighed for at løfte spillerne fysisk ved at træne individuelt med meget høj intensitet, ligesom man har mulighed for at træne nogle tekniske udfordringer, som spillerne har, og som man ved, at de skal arbejde med. Man har tilmed mulighed for at undervise spillerne og interagere med spillerne via tekniske muligheder på nettet. Det handler om måden, man anskuer situationen på, siger Magni Mohr.
I podcasten er der særligt fokus på, hvordan man kan arbejde med den fysiske træning i den aktuelle situation, men afsnittet vil også kort berøre øvrige aspekter af fodboldspillet.
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Danmarks landskamp slog særlig rekord
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
TOPNYHED
Belønnes af FC København
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
