Blog: Sådan kan fodboldspillere træne under corona-situationen

Playmaker vil den kommende tid give gode råd til, hvordan man som professionel fodboldspiller kan holde sig i gang.



Af Playmaker

Hele samfundet er i disse uger påvirket af den alvorlige situation omkring Corona-virusset, og det påvirker også fodbolden, der er helt lukket ned. Det er en ekstraordinær situation, der også i fodbolden betyder, at der skal tænkes ekstraordinært.

Playmaker, en fodboldfaglig vidensplatform lavet i samspil mellem DBU, Divisionsforeningen og Syddansk Universitet med Mediano som mediepartner, vil derfor i den kommende tid suspendere det normale redaktionelle flow og i stedet sætte fokus på relevante fodboldfaglige temaer målrettet den usikre situation. Nyttige værktøjer og konkrete øvelser, der kan inspirere og benyttes derhjemme.

Gennem podcastepisoder og indlæg vil Playmaker løbende bringe inspiration og konkret vejledning til, hvordan man kan gribe dagligdagen an som klub, træner og spiller i en tid, hvor fodbolden lige som resten af samfundet er lukket ned og ingen helt ved, hvornår der skal spilles fodbold igen. Det er således stadig muligt både at vedligeholde og forbedre sine evner inden for både det fysiske, tekniske, taktiske og mentale område.

Første del af Playmakers indhold om fodboldtræning under Corona-situationen har særligt fokus på den fysiske træning, og hvordan man varetager denne, samtidig med at man lever op til de sundhedsfaglige anbefalinger. Podcasten behandler også kort den mentale, taktiske og tekniske del af spillet.

Afsnittet er optaget via en telefonsamtale med Magni Mohr, der er professor i tracking, testing og træning i elitefodbold ved Syddansk Universitet og tidligere har været videoanalytiker, videnskabelig konsulent og fysisk træner for flere internationale fodboldhold i eksempelvis den italienske Serie A, engelske Premier League og spanske La Liga:

– Dagligdagen som klub, træner og spiller afhænger af, hvordan man som klub tackler denne situation. Hvis man synes, at det er meget kedeligt og begrænsende, at man er havnet i den her situation, er det selvfølgelig rigtigt, men man kan også vende den om.

– Man kan se det som en unik mulighed for at løfte spillerne fysisk ved at træne individuelt med meget høj intensitet, ligesom man har mulighed for at træne nogle tekniske udfordringer, som spillerne har, og som man ved, at de skal arbejde med. Man har tilmed mulighed for at undervise spillerne og interagere med spillerne via tekniske muligheder på nettet. Det handler om måden, man anskuer situationen på, siger Magni Mohr.

I podcasten er der særligt fokus på, hvordan man kan arbejde med den fysiske træning i den aktuelle situation, men afsnittet vil også kort berøre øvrige aspekter af fodboldspillet.

Hør podcasten ved at klikke her.

Læs Magni Mohrs indlæg ved at klikke her







LIVE

LIVE: Kærlige beskeder vælter ind

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Sepp Piontek er død

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Den første i næsten 40 år

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Samler informationer om FCK’er



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Medie peger på FC København

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

I svime over Højlund

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild udtalelse om Nathan Trott

Rejser til Danmark for FC København-stjerne

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Sæsonens hurtigste hattrick

FC København-stjerne straffes af UEFA

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Bo Svensson i spil til stort job

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?