Af Playmaker
Hele samfundet er i disse uger påvirket af den alvorlige situation omkring Corona-virusset, og det påvirker også fodbolden, der er helt lukket ned. Det er en ekstraordinær situation, der også i fodbolden betyder, at der skal tænkes ekstraordinært.
Playmaker, en fodboldfaglig vidensplatform lavet i samspil mellem DBU, Divisionsforeningen og Syddansk Universitet med Mediano som mediepartner, vil derfor i den kommende tid suspendere det normale redaktionelle flow og i stedet sætte fokus på relevante fodboldfaglige temaer målrettet den usikre situation. Nyttige værktøjer og konkrete øvelser, der kan inspirere og benyttes derhjemme.
Gennem podcastepisoder og indlæg vil Playmaker løbende bringe inspiration og konkret vejledning til, hvordan man kan gribe dagligdagen an som klub, træner og spiller i en tid, hvor fodbolden lige som resten af samfundet er lukket ned og ingen helt ved, hvornår der skal spilles fodbold igen. Det er således stadig muligt både at vedligeholde og forbedre sine evner inden for både det fysiske, tekniske, taktiske og mentale område.
Første del af Playmakers indhold om fodboldtræning under Corona-situationen har særligt fokus på den fysiske træning, og hvordan man varetager denne, samtidig med at man lever op til de sundhedsfaglige anbefalinger. Podcasten behandler også kort den mentale, taktiske og tekniske del af spillet.
Afsnittet er optaget via en telefonsamtale med Magni Mohr, der er professor i tracking, testing og træning i elitefodbold ved Syddansk Universitet og tidligere har været videoanalytiker, videnskabelig konsulent og fysisk træner for flere internationale fodboldhold i eksempelvis den italienske Serie A, engelske Premier League og spanske La Liga:
– Dagligdagen som klub, træner og spiller afhænger af, hvordan man som klub tackler denne situation. Hvis man synes, at det er meget kedeligt og begrænsende, at man er havnet i den her situation, er det selvfølgelig rigtigt, men man kan også vende den om.
– Man kan se det som en unik mulighed for at løfte spillerne fysisk ved at træne individuelt med meget høj intensitet, ligesom man har mulighed for at træne nogle tekniske udfordringer, som spillerne har, og som man ved, at de skal arbejde med. Man har tilmed mulighed for at undervise spillerne og interagere med spillerne via tekniske muligheder på nettet. Det handler om måden, man anskuer situationen på, siger Magni Mohr.
I podcasten er der særligt fokus på, hvordan man kan arbejde med den fysiske træning i den aktuelle situation, men afsnittet vil også kort berøre øvrige aspekter af fodboldspillet.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
AaB-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
– En gigantisk nedtur!
AGF smider sejren i de døende sekunder
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Tilbage efter lang pause
MEDIE
