Sønderjyske bekymrer: Bundniveauet er alt for lavt

Sønderjyske er oprykker, men ligger under nedrykningsstregen. Så hvordan bedømmer man holdet efter første halvdel af grundspillet. Det har vi sat Sønderjyske-fan Lars Alnor til at gøre.



SJF_996x1024Vi er halvvejs gennem grundspillet, og som oprykker skal man være indstillet på både op- og nedture. Men når jeg skal gøre regnskabet op, så sidder jeg alligevel med en følelse af, at der er flere minusser end plusser for de første 11 kampe.

Bundniveauet er lavere end frygtet, og så har der været for langt mellem beviserne på det ellers flotte topniveau. Det var forventet, at vi skulle være et af de fire hold, der kæmper om overlevelse, men jeg havde ikke forventet, at AaB skulle være fem point foran på nuværende tidspunkt.

Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt

Lars Alnor
Sønderjyske-fan

Tabellen lyver sjældent, så der er plads til forbedring.

Sæsonens foreløbige overraskelse har helt klart været Lirim Qamili. Han har en fed energi, skaber chancer, laver mål, og så har han stor andel i, at det ikke står værre til, end det gør.

Jeg ønsker ikke at pege enkelte spillere ud, men jeg har været skuffet over vores defensive organisation. Vi giver ganske enkelt for mange chancer væk, når vi samtidig ikke skaber mere i modstandernes straffesparksfelt.

Jeg har hele tiden været realistisk omkring det, at vi ville være en del af nedrykningskampen. Men jeg mangler stadig at se en fuldkommen indsats over 90 minutter. Da vi samtidig er placeret som nummer 11 og ligger under stregen, kan jeg desværre ikke give mere end to bolde for første halvdel af sæsonen. 

Tipsbladets karakterskala er fra 0 til seks bolde, hvor seks er det bedste.

SJF_996x1024






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Smider Salah-bombe



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Han er færdig i Brøndby

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal