I Argentina har man et særligt udtryk, der hedder ”bronca”.
Det dækker over en særlig hævntørst, revanchelyst og had fra en underhund over for magten. Det er et af Diego Maradonas yndlingsord, og han har blandt andet udtalt, at det vigtigste brændstof som fodboldspiller udover er glæden ved legen med bold er hævntørst gennem vrede. Vreden over at skulle bevise sit værd ved at besejre modstanderen.
Det er denne følelse, FC København må gå ind til næste sæson med. Sult efter succes, som kun et mesterskab rigtigt er i klubben. Tørst efter revanche mod FC Midtjylland, der har været FCK overlegen gennem hele sæsonen. En ubændig vilje til at bevise, at en længere mesterskabstørke i København skal være løgn.
De seneste fire sæsoner har kun budt på ét mesterskab til FC København, og for første gang i dette årtusinde et klubben gået glip af guldet to sæsoner i træk. Det er prisen for flere års vaklen og alt for megen udskiftning i både ledelse og stab. FC Københavns store succes op gennem nullerne blev bygget på kontinuitet. Klubben har været alt andet end netop dét de seneste fire år, hvor fire forskellige trænere har været i spidsen for førsteholdet, og det er den væsentligste årsag til de manglende mesterskaber. Hertil kommer stor udskiftning i truppen med for mange fejlskud undervejs. Fyringer og fejl; det er opskriften på en skuffende sæson – og det er, hvad FC Københavns sæsoner har været i tre af de seneste fire sæsoner.
Som Ståle Solbakken har sagt, skal FC København vinde mesterskabet uanset om man så er tvunget til at spille med KB’s veteranhold på grund af skader. FC København er den eneste klub i Danmark, der har mod nok til at sige, at man vil vinde mesterskabet hvert år. Det skal klubben have ros for, men det betyder også, at klubben let kommer under beskydning, selvom denne sæson ‘på papiret’ har været udmærket, når man kigger på pointsnit og resultater.
Evnen til at blive i toppen handler om evnen til at erstatte sine bedste spillere, når disse forlader klubben. Første fejltrin var i sommeren 2011, hvor flere af erstatningerne for William Kvist og kompagni ikke viste sig at holde niveau. Siden hen kom flere fejlinvesteringer, hvilket betød, at Ståle Solbakken i sommeren 2014 måtte skifte så heftigt ud i truppen, at det kostede i Superligaens indledning i sensommeren, hvor guldet blev tabt. Et eller andet sted er det utrolig skidt, at FC København har formået at formøble den position som Danmarks ubestridte nummer 1 med monopol på mesterskabet på så kort tid. I 2011 vandt man mesterskabet med 26 point ned til nummer to. Aktuelt er man selv 12 point efter nummer et, og hvor neutrale har glædet sig over, at det har været godt for jævnbyrdigheden og uforudsigeligheden i Superligaen, må man ærgre sig gevaldigt, hvis man er Superliga-observatør.
Nu er FC København så i gang med at bygge op igen. Klubben har allerede signaleret oprustning med indkøb af to offensive profiler i Benjamin Verbic og Kasper Kusk, og også i staben har man forstærket sig med kontrakterne til chefscout Jesper Jansson og den kommende assistent Peter Wettergren. Det er væsentlige poster i FC København, der nu bliver besat af udenlandske erfarne navne. Det er endnu et signal om, at FC København mener det alvorligt, og det ligger godt i tråd med meldingerne fra årsregnskabet tidligere på måneden, hvor der blev talt om et øget budget og store ambitioner for de næste sæsoner.
Klubben er klar til at tage kampen op med FC Midtjylland (og Brøndby), der også fortsætter med at investerer, så det ligner en sand ‘battle of the titans’ i næste sæson. Med Ståle Solbakken som ubestridte leder af FC Københavns kavalleri.
FC København er med andre ord klar til at tilbageerobre Superliga-tronen, men det kommer ikke af sig selv. Det kræver en sikker hold på transfermarkedet, hvor der ikke er plads til fejlskud – og hvor der stadig mangler en angriber med mål i støvlerne.
Og så handler det for FC København om at komme ordentligt ud af starthullerne i den kommende sæson, hvor man bliver kastet ud på dybt vandt fra begyndelsen. FC København skal allerede spille Europa League.16. juli – tre dage inden Superliga-premieren – og holdet har både Mikael Antonsson og Mathias Zanka Jørgensen i karantæne i de første europæiske kampe. Hertil kommer de mange skadede spillere, hvoraf flere ikke bliver klar til de første måneder samt de nye spillere i truppen, der skal nå at spilles sammen.
Så det bliver en vanskelig sæsonåbning for FC København, der skal forsøge at undgå en skidt sæsonstart som man så det i sommeren 2013 og 2014, og som har kostet de seneste to mesterskaber.
Der skal meget til, hvis FC København skal generobre mesterskabet, mens man på klubbens vegne næsten ikke tør tænke tanken om endnu en sæson uden guldmedaljer.
Så der er ingen tvivl om, at FC København vil gøre alt i sin magt for at tage guldet til næste sæson.
Oprustningen er i gang, og viljen, vreden og hævntørsten er der i hvert fald. Spørgsmålet er, om det er nok. Der er ikke råd til flere fejl.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
