"Man Up"
På transfervinduets sidste dag denne vinter fik vi fans at vide af Bjørn Wesström “man up”. Det har vi fans i den grad gjort gennem hele foråret. Nu ligger den på ledelsen at gøre det samme.
Fredag aften tabte vi til Lyngby efter en kønsløs 2. halvleg. Alt håb er selvfølgelig ikke ude, og miraklernes tid er jo ikke forbi endnu, men troen er sgu forsvundet. Jeg skal nok være der indtil sæsonen er slut og vil stå på stadion næste sæson og råbe på drengene!
Men jeg vil gerne indrømme der var en tåre i øjenkrogen. Men samtidig var jeg sgu også sur. Sur på en ledelse, der har truffet nogle mærkelige sportslige beslutninger! Sur på dem over en mangel på sportslig ledelse.
Jeg har stadig ikke forstået udlejningen af Ivancevic. Var han ikke fin nok, fordi han var hentet af de gamle “scouts”? Hvorfor er faciliteterne i Ådalen i sådan en stand, at Superliga-holdet skal flintre Odense rundt for at finde en bane til træning? Hvorfor er stadion ikke opgraderet? Hvor blev hybrid-banen af?
Træneren skal ud
Jeg har svært ved at sige noget dårligt om Søren Krogh som menneske, og jeg har den dybeste respekt for, at han tog jobbet på sig at redde OB. Han er gået ind i det med sjæl og det hele – og jeg har på det plan ondt af ham.
Desværre har der været mange for dispositioner og rokeringer, der ikke har givet mening for os udenforstående. De tre forreste har roteret i et væk! Hvis vi nu bare havde givet Kjerrumgaard lidt mere snor.
Så lige nu har jeg det sådan, at det må være fyr Søren Krogh og hiv Tonny Hermansen op fra Akademiet og se, om han kan lave en revolution og skabe miraklet i de sidste tre kampe! Men han skal absolut ikke fast være træner – han skal tilbage og styre akademiet efterfølgende.
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Morten Bech HøjgaardOB-fan
Fyr Björn Wesström
Wesstrøm overlever ikke – og skal det heller ikke.
Den store udskiftning af spillere er ene og alene hans ansvar. Det peger dog ikke kun på ham, jeg tror også, det peger længere op i butikken.
Niels Thorborg (ejer) har været en god mand på pengefronten for OB, jeg vil helst ikke miste hans penge i morgen. Men han skal holde sig langt væk fra beslutningernes holdeplads!
Med de opgraderinger, der skal ske i OB (stadion, faciliteter osv.), skal der flere penge til, og om Thorborg finder muldvarpen frem, eller der kommer nogle “nye penge”, er sådan set underordnet!
Der skal være et større setup, f.eks. en dedikeret direktør for OB, og ikke som nu hvor vi har en direktør for hele Odense Sport & Event (OSE).
Hvis nedrykningen bliver en realitet, så forventer jeg, at Thorborg åbner døren, så vi kan høre om, hvad der skal ske.
Jeg regner også med, at der bliver gjort rent på hylden, og at sportsdirektøren ansættes først, hvorefter en træner ansættes.
Hvor mange i trænerstaben og ledelsen, der er der efter sommer, er rigtig svært at spå om.
Ud med flere spillere
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Derudover kan de spillere, der blev “syge” lige inden kampen mod Lyngby, godt pakke tasken – nu. Farvel! Spillere, der har ytret sig om, at de i hvert fald ikke spiller 1. division, farvel!
Jeg håber, at vi kan beholde Myhra, Gomez, Kadrii, Paulsen (er god nok til 1. division), og overtale Ivancevic til et år på næstbedste niveau, som de “gamle”, samt beholde Fenger, Luca Kjerrumgaard, Aske Adelgaard, Grubbe, Ejdum, Markus Jensen, Charly Nouck Horneman, og hvem jeg ellers har glemt af “vores egne”. Slotsager bliver jo nok solgt for at "redde" regnskabet.
Det bliver en travl sommer for vores Head of Recruitment, Jimmi Nagel.
Som fan har det desuden været voldsomt og nærmest smerteligt at høre og læse om alt det lort, der siver ud af alle de sprækker og revner, der er i OB.
Alt i alt er jeg nok bare en trist og skuffet fan, som frygter 1. division, hvor OB bliver holdet de alle vil slå. Som jeg funderede over i går, så er OB’s kvinder næsten sikre på oprykning, så kan vi stadig se fodbold på 1. klasse!
Som vi sang i de gode gamle dage: “Aldrig, aldrig, aldrig giver vi op. Vi er en klub med stolte traditioooooooner. Aldrig, aldrig giver vi op”.

TransferLIVE: Her ankommer Christian Gytkjær

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

Mileta Rajovic smadrer transferrekord

Kæmpe ændring: Thomas Frank rydder op i staben

Rio Ferdinand om Thomas Frank: Med al respekt…

Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: FC København køber Suzuki til spotpris

Jonas Vingegaard deler vildt nyt

Bo Henriksen tæt på dansk profil

Vallys er åben for BIF-forlængelse

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Kæmpetransfer – kun overgået af Højlund

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

Uha, FC København: Taber til Hillerød

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Afsløring: Vejle Boldklub forhandler med Marseille

Xabi Alonsos plan gik hurtigt i vasken

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Arsenal køber Christian Nørgaard

Arsenal vil snyde Tottenham for engelsk stjerne

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

FC København henter stortalent i Malmö FF

Monstersæson – dansk stjerne overgår alle

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub

Bekræfter interesse

På vej til Superligaen?

Færdig i Brøndby IF: Nu prøvetræner han i Sverige

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

Prisen styrtdykker

Bekræfter forhandlinger om dansk profil

EM-vært kan straffe finsk sisu

Afsløring: AaB køber Maarup på toårig kontrakt

Vil af med dansk keeper

Danmarksmester i at spotte andres talenter

Flere klubber byder på Midtjylland-emne

Tæt på målfarlig dansker: Jeg tror på det

Skuffet Vingegaard: ‘Jeg havde en dårlig dag’

De henter Christian Gytkjær