"Man Up"
På transfervinduets sidste dag denne vinter fik vi fans at vide af Bjørn Wesström “man up”. Det har vi fans i den grad gjort gennem hele foråret. Nu ligger den på ledelsen at gøre det samme.
Fredag aften tabte vi til Lyngby efter en kønsløs 2. halvleg. Alt håb er selvfølgelig ikke ude, og miraklernes tid er jo ikke forbi endnu, men troen er sgu forsvundet. Jeg skal nok være der indtil sæsonen er slut og vil stå på stadion næste sæson og råbe på drengene!
Men jeg vil gerne indrømme der var en tåre i øjenkrogen. Men samtidig var jeg sgu også sur. Sur på en ledelse, der har truffet nogle mærkelige sportslige beslutninger! Sur på dem over en mangel på sportslig ledelse.
Jeg har stadig ikke forstået udlejningen af Ivancevic. Var han ikke fin nok, fordi han var hentet af de gamle “scouts”? Hvorfor er faciliteterne i Ådalen i sådan en stand, at Superliga-holdet skal flintre Odense rundt for at finde en bane til træning? Hvorfor er stadion ikke opgraderet? Hvor blev hybrid-banen af?
Træneren skal ud
Jeg har svært ved at sige noget dårligt om Søren Krogh som menneske, og jeg har den dybeste respekt for, at han tog jobbet på sig at redde OB. Han er gået ind i det med sjæl og det hele – og jeg har på det plan ondt af ham.
Desværre har der været mange for dispositioner og rokeringer, der ikke har givet mening for os udenforstående. De tre forreste har roteret i et væk! Hvis vi nu bare havde givet Kjerrumgaard lidt mere snor.
Så lige nu har jeg det sådan, at det må være fyr Søren Krogh og hiv Tonny Hermansen op fra Akademiet og se, om han kan lave en revolution og skabe miraklet i de sidste tre kampe! Men han skal absolut ikke fast være træner – han skal tilbage og styre akademiet efterfølgende.
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Morten Bech HøjgaardOB-fan
Fyr Björn Wesström
Wesstrøm overlever ikke – og skal det heller ikke.
Den store udskiftning af spillere er ene og alene hans ansvar. Det peger dog ikke kun på ham, jeg tror også, det peger længere op i butikken.
Niels Thorborg (ejer) har været en god mand på pengefronten for OB, jeg vil helst ikke miste hans penge i morgen. Men han skal holde sig langt væk fra beslutningernes holdeplads!
Med de opgraderinger, der skal ske i OB (stadion, faciliteter osv.), skal der flere penge til, og om Thorborg finder muldvarpen frem, eller der kommer nogle “nye penge”, er sådan set underordnet!
Der skal være et større setup, f.eks. en dedikeret direktør for OB, og ikke som nu hvor vi har en direktør for hele Odense Sport & Event (OSE).
Hvis nedrykningen bliver en realitet, så forventer jeg, at Thorborg åbner døren, så vi kan høre om, hvad der skal ske.
Jeg regner også med, at der bliver gjort rent på hylden, og at sportsdirektøren ansættes først, hvorefter en træner ansættes.
Hvor mange i trænerstaben og ledelsen, der er der efter sommer, er rigtig svært at spå om.
Ud med flere spillere
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Derudover kan de spillere, der blev “syge” lige inden kampen mod Lyngby, godt pakke tasken – nu. Farvel! Spillere, der har ytret sig om, at de i hvert fald ikke spiller 1. division, farvel!
Jeg håber, at vi kan beholde Myhra, Gomez, Kadrii, Paulsen (er god nok til 1. division), og overtale Ivancevic til et år på næstbedste niveau, som de “gamle”, samt beholde Fenger, Luca Kjerrumgaard, Aske Adelgaard, Grubbe, Ejdum, Markus Jensen, Charly Nouck Horneman, og hvem jeg ellers har glemt af “vores egne”. Slotsager bliver jo nok solgt for at "redde" regnskabet.
Det bliver en travl sommer for vores Head of Recruitment, Jimmi Nagel.
Som fan har det desuden været voldsomt og nærmest smerteligt at høre og læse om alt det lort, der siver ud af alle de sprækker og revner, der er i OB.
Alt i alt er jeg nok bare en trist og skuffet fan, som frygter 1. division, hvor OB bliver holdet de alle vil slå. Som jeg funderede over i går, så er OB’s kvinder næsten sikre på oprykning, så kan vi stadig se fodbold på 1. klasse!
Som vi sang i de gode gamle dage: “Aldrig, aldrig, aldrig giver vi op. Vi er en klub med stolte traditioooooooner. Aldrig, aldrig giver vi op”.

Brøndbys næste stjerne? ‘Han kan det hele’

Dansk tennishåb er tæt på Grand Slam-debut!

FCK melder ud: Det vil vrimle med HSV-fans

Klar til at smadre lønrekord

Kæmpeklub byder på Christian Nørgaard

Brøndby hevet ind i trekantdrama med storklubber

Kæmpetransfer i fare – dette kan blive løsningen

Politiet frygter fanoptøjer til FCK-træningskamp

FCK-direktør: ‘Aftalen var stort set på plads’

Pludselig åbning for Mohamed Daramy og co.

Dansk EM-chok: Det er en joke!

‘Det transferrygte kilder alle de rigtige steder!’

Fortæller landsmand: Jeg vil væk fra Liverpool

Afsløring: Superstjerne fortsætter i Superligaen

Genialt, Brøndby – køb da ham!

Ny FCM-komet? ‘Han er næsten altid afgørende’

Wind skal på klubjagt: ‘Det er usandsynligt’

Kæmper om dansk stjernes underskrift

Tidligere FCK-profil til storklub?

Fem bud på Viborgs nye træner

Så meget tjener Bo Henriksen i Mainz

Dansker scorer hattrick ved klub-VM

Bombe: ‘Nul troværdighed – han er pisseligeglad!’

Afsløring: Kolding har fået millionbud på profil

Scorer forrygende løn i FC København

Afbryder forhandlingerne

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Attraktiv for Superliga-rival? ‘Det er da dejligt’

Afsløring: Scoop i B.93 – tæt på landsholdsspiller

FC Barcelona har særlig plan med Roony Bardghji

Afsløring: Belgisk klub byder på Anosike Ementa

Thomas Frank jagter engelsk landsholdsspiller

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Thomas Frank henter kæmpetalent for næsen af FCK

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Ny Superliga-stjerne? Han var et århundredetalent

Bekræfter option

Bekræfter Brøndby-interesse

Her skiller ny OB-profil sig ud

Skandale: Lyon tvangsnedrykket

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Byder 525 millioner

FC Nordsjælland vil hente profiler

Nyankommet Chelsea-angriber scorer i avancement

Lyon anker tvangsnedrykning

Young Lions spiser Jong Oranje

Afsløring: Nice har synet William Bøving

Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Vingegaard er kaptajn: Her er Vismas Tour-hold

De forhandler om Andreas Schjelderup

Nu må danske klubber rekruttere 10-årige spillere

Færdig i FC Nordsjælland

Superliga-klub jagter erstatning for bomber

Lindstrøm tilbudt til danskerklub