Fyr Søren Krogh og Björn Wesström!

OB-fan Morten Bech Højgaard kræver handling i den fynske klub. Og det starter med en udskiftning af træner Søren Krogh.



"Man Up"

På transfervinduets sidste dag denne vinter fik vi fans at vide af Bjørn Wesström “man up”. Det har vi fans i den grad gjort gennem hele foråret. Nu ligger den på ledelsen at gøre det samme.

Fredag aften tabte vi til Lyngby efter en kønsløs 2. halvleg. Alt håb er selvfølgelig ikke ude, og miraklernes tid er jo ikke forbi endnu, men troen er sgu forsvundet. Jeg skal nok være der indtil sæsonen er slut og vil stå på stadion næste sæson og råbe på drengene!

Men jeg vil gerne indrømme der var en tåre i øjenkrogen. Men samtidig var jeg sgu også sur. Sur på en ledelse, der har truffet nogle mærkelige sportslige beslutninger! Sur på dem over en mangel på sportslig ledelse.

Jeg har stadig ikke forstået udlejningen af Ivancevic. Var han ikke fin nok, fordi han var hentet af de gamle “scouts”? Hvorfor er faciliteterne i Ådalen i sådan en stand, at Superliga-holdet skal flintre Odense rundt for at finde en bane til træning? Hvorfor er stadion ikke opgraderet? Hvor blev hybrid-banen af?

Træneren skal ud
Jeg har svært ved at sige noget dårligt om Søren Krogh som menneske, og jeg har den dybeste respekt for, at han tog jobbet på sig at redde OB. Han er gået ind i det med sjæl og det hele – og jeg har på det plan ondt af ham.

Desværre har der været mange for dispositioner og rokeringer, der ikke har givet mening for os udenforstående. De tre forreste har roteret i et væk! Hvis vi nu bare havde givet Kjerrumgaard lidt mere snor.

Så lige nu har jeg det sådan, at det må være fyr Søren Krogh og hiv Tonny Hermansen op fra Akademiet og se, om han kan lave en revolution og skabe miraklet i de sidste tre kampe! Men han skal absolut ikke fast være træner – han skal tilbage og styre akademiet efterfølgende.

Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.

Morten Bech Højgaard
OB-fan

Fyr Björn Wesström
Wesstrøm overlever ikke – og skal det heller ikke.

Den store udskiftning af spillere er ene og alene hans ansvar. Det peger dog ikke kun på ham, jeg tror også, det peger længere op i butikken.

Niels Thorborg (ejer) har været en god mand på pengefronten for OB, jeg vil helst ikke miste hans penge i morgen. Men han skal holde sig langt væk fra beslutningernes holdeplads!

Med de opgraderinger, der skal ske i OB (stadion, faciliteter osv.), skal der flere penge til, og om Thorborg finder muldvarpen frem, eller der kommer nogle “nye penge”, er sådan set underordnet!

Der skal være et større setup, f.eks. en dedikeret direktør for OB, og ikke som nu hvor vi har en direktør for hele Odense Sport & Event (OSE).

Hvis nedrykningen bliver en realitet, så forventer jeg, at Thorborg åbner døren, så vi kan høre om, hvad der skal ske.

Jeg regner også med, at der bliver gjort rent på hylden, og at sportsdirektøren ansættes først, hvorefter en træner ansættes.

Hvor mange i trænerstaben og ledelsen, der er der efter sommer, er rigtig svært at spå om.

Ud med flere spillere
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.

Derudover kan de spillere, der blev “syge” lige inden kampen mod Lyngby, godt pakke tasken – nu. Farvel! Spillere, der har ytret sig om, at de i hvert fald ikke spiller 1. division, farvel!

Jeg håber, at vi kan beholde Myhra, Gomez, Kadrii, Paulsen (er god nok til 1. division), og overtale Ivancevic til et år på næstbedste niveau, som de “gamle”, samt beholde Fenger, Luca Kjerrumgaard, Aske Adelgaard, Grubbe, Ejdum, Markus Jensen, Charly Nouck Horneman, og hvem jeg ellers har glemt af “vores egne”. Slotsager bliver jo nok solgt for at "redde" regnskabet.

Det bliver en travl sommer for vores Head of Recruitment, Jimmi Nagel.

Som fan har det desuden været voldsomt og nærmest smerteligt at høre og læse om alt det lort, der siver ud af alle de sprækker og revner, der er i OB.

Alt i alt er jeg nok bare en trist og skuffet fan, som frygter 1. division, hvor OB bliver holdet de alle vil slå. Som jeg funderede over i går, så er OB’s kvinder næsten sikre på oprykning, så kan vi stadig se fodbold på 1. klasse!

Som vi sang i de gode gamle dage:  “Aldrig, aldrig, aldrig giver vi op. Vi er en klub med stolte traditioooooooner. Aldrig, aldrig giver vi op”.

Bech_Hojgaard_Morten2





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Voldsom udmelding om Froholdt

– En gigantisk nedtur!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AaB-krisen fortsætter

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

De må have mareridt om ham i nat!

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Barcelona i kæmpesejr

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

United overvejer disse fem managers

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Brøndby i transfer-kovending?

AGF smider sejren i de døende sekunder

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham