"Man Up"
På transfervinduets sidste dag denne vinter fik vi fans at vide af Bjørn Wesström “man up”. Det har vi fans i den grad gjort gennem hele foråret. Nu ligger den på ledelsen at gøre det samme.
Fredag aften tabte vi til Lyngby efter en kønsløs 2. halvleg. Alt håb er selvfølgelig ikke ude, og miraklernes tid er jo ikke forbi endnu, men troen er sgu forsvundet. Jeg skal nok være der indtil sæsonen er slut og vil stå på stadion næste sæson og råbe på drengene!
Men jeg vil gerne indrømme der var en tåre i øjenkrogen. Men samtidig var jeg sgu også sur. Sur på en ledelse, der har truffet nogle mærkelige sportslige beslutninger! Sur på dem over en mangel på sportslig ledelse.
Jeg har stadig ikke forstået udlejningen af Ivancevic. Var han ikke fin nok, fordi han var hentet af de gamle “scouts”? Hvorfor er faciliteterne i Ådalen i sådan en stand, at Superliga-holdet skal flintre Odense rundt for at finde en bane til træning? Hvorfor er stadion ikke opgraderet? Hvor blev hybrid-banen af?
Træneren skal ud
Jeg har svært ved at sige noget dårligt om Søren Krogh som menneske, og jeg har den dybeste respekt for, at han tog jobbet på sig at redde OB. Han er gået ind i det med sjæl og det hele – og jeg har på det plan ondt af ham.
Desværre har der været mange for dispositioner og rokeringer, der ikke har givet mening for os udenforstående. De tre forreste har roteret i et væk! Hvis vi nu bare havde givet Kjerrumgaard lidt mere snor.
Så lige nu har jeg det sådan, at det må være fyr Søren Krogh og hiv Tonny Hermansen op fra Akademiet og se, om han kan lave en revolution og skabe miraklet i de sidste tre kampe! Men han skal absolut ikke fast være træner – han skal tilbage og styre akademiet efterfølgende.
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Morten Bech HøjgaardOB-fan
Fyr Björn Wesström
Wesstrøm overlever ikke – og skal det heller ikke.
Den store udskiftning af spillere er ene og alene hans ansvar. Det peger dog ikke kun på ham, jeg tror også, det peger længere op i butikken.
Niels Thorborg (ejer) har været en god mand på pengefronten for OB, jeg vil helst ikke miste hans penge i morgen. Men han skal holde sig langt væk fra beslutningernes holdeplads!
Med de opgraderinger, der skal ske i OB (stadion, faciliteter osv.), skal der flere penge til, og om Thorborg finder muldvarpen frem, eller der kommer nogle “nye penge”, er sådan set underordnet!
Der skal være et større setup, f.eks. en dedikeret direktør for OB, og ikke som nu hvor vi har en direktør for hele Odense Sport & Event (OSE).
Hvis nedrykningen bliver en realitet, så forventer jeg, at Thorborg åbner døren, så vi kan høre om, hvad der skal ske.
Jeg regner også med, at der bliver gjort rent på hylden, og at sportsdirektøren ansættes først, hvorefter en træner ansættes.
Hvor mange i trænerstaben og ledelsen, der er der efter sommer, er rigtig svært at spå om.
Ud med flere spillere
Det eneste gode ved 1. division er, at de personer i klubben, der ikke vil klubben, forsvinder.
Derudover kan de spillere, der blev “syge” lige inden kampen mod Lyngby, godt pakke tasken – nu. Farvel! Spillere, der har ytret sig om, at de i hvert fald ikke spiller 1. division, farvel!
Jeg håber, at vi kan beholde Myhra, Gomez, Kadrii, Paulsen (er god nok til 1. division), og overtale Ivancevic til et år på næstbedste niveau, som de “gamle”, samt beholde Fenger, Luca Kjerrumgaard, Aske Adelgaard, Grubbe, Ejdum, Markus Jensen, Charly Nouck Horneman, og hvem jeg ellers har glemt af “vores egne”. Slotsager bliver jo nok solgt for at "redde" regnskabet.
Det bliver en travl sommer for vores Head of Recruitment, Jimmi Nagel.
Som fan har det desuden været voldsomt og nærmest smerteligt at høre og læse om alt det lort, der siver ud af alle de sprækker og revner, der er i OB.
Alt i alt er jeg nok bare en trist og skuffet fan, som frygter 1. division, hvor OB bliver holdet de alle vil slå. Som jeg funderede over i går, så er OB’s kvinder næsten sikre på oprykning, så kan vi stadig se fodbold på 1. klasse!
Som vi sang i de gode gamle dage: “Aldrig, aldrig, aldrig giver vi op. Vi er en klub med stolte traditioooooooner. Aldrig, aldrig giver vi op”.

LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
‘Det er slut’
MEDIE