Blog: FCM-guld – top5 grunde til mesterskabet

Pokalskabet for FC Midtjyllands fodboldhold kan nu endelig blive støvet af, når mesterskabspokalen skal sættes ind. Tillykke til FCM. Her er listen over de fem hovedårsager til guldet 2015.



Nu kom det endelig på plads. FC Midtjylland kan kalde sig mestre for første gang i klubbens historie. Endda også i de to moderklubbers historie. Det er i sandhed et stort øjeblik for alle i, omkring og langt væk fra heden, der sympatiserer med FC Midtjylland. 

Tænk sig alt den spot og spe, og konstante regn af spørgsmål til FCM-folkene om et nederlag betød gummiben. Selvfølgelig skal spørgsmålene stilles, og det viste sig også, at FCM var sikkert på vej som på en tysk motorvej mod mesterskabet. Det var sindssygt, at se kampen i søndags mod FC København, som endte med 2-0 efter to flotte mål. Aldrig har jeg oplevet en sådan stemning som efter kampen.

Og med (forventet) uafgjort resultat mod FC Vestsjælland i Slagelse er det nu helt på plads. Der er nu plads til at poppe champagne og forberede sig til sommerens kvalkampe i Champions League, som bliver klubbens største udfordring.

Men med et tillykke, så lad os komme til det, som du har klikket dig herind for.

Top 5 grund til, at guldet ende i FC Midtjylland

5. Sidste sæson
Det hele gik som bekendt galt i sidste sæson, da de sidste kampe indtraf, og man smed først guld og dernæst sølvet væk. Den oplevelse kunne endte have blevet et traume eller en motivation, og det blev til en motivation. Den sult, som fulgte med efter den sæsonafslutning, har været afgørende for, at man har ville gå hele vejen og aldrig stoppe jagten på guldet eller tage en puster, når man var 10-11-12 point foran andenpladsen. Dermed en stor cadeau til klubbens mentaltræner René Petersen for sit arbejde.

4. Truppens bredde
Det ses tit at et mesterhold er bygget op om et par centrale spillere. Sidste år lå meget af æren for guldet til AaB hos Kasper Kusk, som dernæst smuttede, og AaB fandt et andet leje i Superligaen. Hos FCM har man været plaget af skader hos mange centrale spillere i lange perioder. Pione Sisto, Erik Sviatchenko og anfører Kristian Bach Bak er bare et par eksempler, men her har FCM alligevel fået sig klar og med 30 kampe i træk uden den samme holdopstilling, så kræver det en vis styrke i bredden at ligge nummer ét.

3. MCH Arena
15 kampe og 15 sejre i denne sæson af Superligaen taler sit tydelige sprog. Det har aldrig været ukendt, at FC Midtjyllands hjemmebane har været svær at vinde på, men i denne sæson har kun et par få hold været i nærheden af at tage point derfra. Det vidner også om, at man har nogle fans, der er bedre end deres rygte, og langt fra er de plastikfans, som de bliver udråbt til at være hos konkurrerende klubbers fans.

2. Matthew Benham
Det kan ikke benægtes, at uden den rige englænders millioner, så havde FC Midtjyllands hold set helt anderledes ud til denne sæson. Den ydmyge englænder slutter dermed en cirkel i forhold til meget betydningsfulde englændere i klubben. I moderklubben Herning Fremad var Englands VM-guld-anfører Bobby Moore spiller i 70’erne, og nu er det tid til at en ny englænder får stor betydning for opmærksomheden til områdets fodboldhold.

1. Glen Riddersholm
Det kan godt være, at spillerne har løftet sig, og at holdets trup har set godt ud, og hjemmebanen været uindtagelig. Men alt det kan man ikke gøre uden den rigtige cheftræner. Glen Riddersholm er den person, der har fået det til at hænge sammen i truppen, og med en stålfast vilje guidet klubben til deres første mesterskab. Han har skabt resultater med få penge til rådighed og nu med lidt flere, så var mesterskabet der.





LIVE

LIVE: Verdensstjerne markerer FC Midtjylland-sejr

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Farzam: En gave for FC København

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Brøndby i transfer-kovending?

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Tæt på at sende millioner til FC København

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Marseille æder impotent modstander

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København