Blog: Mænd der hader Midtjylland

Hadet bobler i det danske fodboldlandskab mod FC Midtjylland, der er ved at score de resterendes hjerter.



Det må have været en forfærdelig oplevelse for godt 16 år siden, da Ikast FS og Herning Fremad gik sammen og dannede FC Midtjylland. I hvert fald for de omkringliggende klubber. Ja faktisk, så gik der måske et par år eller to efter, før det for alvor brød ud. Hadet.

For hvad ligner det også? I traditionsrige klubber som Silkeborg og AGF var det en selvfølge, at dem fra Heden aldrig rigtig skulle kunne udfordre deres position.

Men den nye dreng i klassen var ikke indstillet på at lade sig kue. Der er også noget træls ved en ny person i klassen, der går ind og roder ved hakkeordenen.

FCM har siden deres oprykning ikke endt under AGF, og det har gang på gang fået meningsdannere på de sociale medier til at tale nedladende om ulve-klubben. Der er virkelig tale om et had. Som om FCM har stjålet AGFs kæreste.

Men det er de seneste år også blevet landsdækkende. De to evige rivaler om guldet, FCK og Brøndby, har pludselig også fået øje på Midtjyderne, der senest er blevet kalendermestre to år i streg. Nu har man fået endnu en rival. Og så fra Herning? Stedet som københavnere har grint af i uendeligheder.

Skulle de pludselig skubbe dem af tronen som Danmarks bedste klub. Ja, måske endda som Skandinaviens bedste? Det går jo ikke, og hadet bruser løs i dem som en sodavand, der lige er blevet rystet.

At se på FCK og deres fans er ligesom at se tilbage på historien, hvor personer har gjort alt for at latterliggøre og italesætte, at de er ingenting mens man er ved at tabe en krig. Klubben har aldrig vundet noget, så derfor er de ikke gode, er et af de seneste argumenter denne skribent har hørt på det sidste fra en løve-fan.

Lige nu er FCK og FCM nok i den fase, der ville svare til at FCK lige havde fundet ud af at FCM har inviteret FCK’s kæreste i biografen. Det hele kan vende lige om lidt – og det hele er op til hvordan FCM udnytter situationen. Pigen har måske allerede sagt ja. 





Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark


Topscorer færdig

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Medie med dyster Dorgu-melding

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

‘Sur over Brøndby-transfer’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Stort medie fremhæver FCM-flop

– Jeg var stiktosset

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

– De lignede lort!

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Her er prisen på Skov Olsen

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Stor skuffelse

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft