Blog: Mænd der hader Midtjylland

Hadet bobler i det danske fodboldlandskab mod FC Midtjylland, der er ved at score de resterendes hjerter.



Det må have været en forfærdelig oplevelse for godt 16 år siden, da Ikast FS og Herning Fremad gik sammen og dannede FC Midtjylland. I hvert fald for de omkringliggende klubber. Ja faktisk, så gik der måske et par år eller to efter, før det for alvor brød ud. Hadet.

For hvad ligner det også? I traditionsrige klubber som Silkeborg og AGF var det en selvfølge, at dem fra Heden aldrig rigtig skulle kunne udfordre deres position.

Men den nye dreng i klassen var ikke indstillet på at lade sig kue. Der er også noget træls ved en ny person i klassen, der går ind og roder ved hakkeordenen.

FCM har siden deres oprykning ikke endt under AGF, og det har gang på gang fået meningsdannere på de sociale medier til at tale nedladende om ulve-klubben. Der er virkelig tale om et had. Som om FCM har stjålet AGFs kæreste.

Men det er de seneste år også blevet landsdækkende. De to evige rivaler om guldet, FCK og Brøndby, har pludselig også fået øje på Midtjyderne, der senest er blevet kalendermestre to år i streg. Nu har man fået endnu en rival. Og så fra Herning? Stedet som københavnere har grint af i uendeligheder.

Skulle de pludselig skubbe dem af tronen som Danmarks bedste klub. Ja, måske endda som Skandinaviens bedste? Det går jo ikke, og hadet bruser løs i dem som en sodavand, der lige er blevet rystet.

At se på FCK og deres fans er ligesom at se tilbage på historien, hvor personer har gjort alt for at latterliggøre og italesætte, at de er ingenting mens man er ved at tabe en krig. Klubben har aldrig vundet noget, så derfor er de ikke gode, er et af de seneste argumenter denne skribent har hørt på det sidste fra en løve-fan.

Lige nu er FCK og FCM nok i den fase, der ville svare til at FCK lige havde fundet ud af at FCM har inviteret FCK’s kæreste i biografen. Det hele kan vende lige om lidt – og det hele er op til hvordan FCM udnytter situationen. Pigen har måske allerede sagt ja. 





LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Så du det? Wass i helt vild aktion