Blog: Mænd der hader Midtjylland

Hadet bobler i det danske fodboldlandskab mod FC Midtjylland, der er ved at score de resterendes hjerter.



Det må have været en forfærdelig oplevelse for godt 16 år siden, da Ikast FS og Herning Fremad gik sammen og dannede FC Midtjylland. I hvert fald for de omkringliggende klubber. Ja faktisk, så gik der måske et par år eller to efter, før det for alvor brød ud. Hadet.

For hvad ligner det også? I traditionsrige klubber som Silkeborg og AGF var det en selvfølge, at dem fra Heden aldrig rigtig skulle kunne udfordre deres position.

Men den nye dreng i klassen var ikke indstillet på at lade sig kue. Der er også noget træls ved en ny person i klassen, der går ind og roder ved hakkeordenen.

FCM har siden deres oprykning ikke endt under AGF, og det har gang på gang fået meningsdannere på de sociale medier til at tale nedladende om ulve-klubben. Der er virkelig tale om et had. Som om FCM har stjålet AGFs kæreste.

Men det er de seneste år også blevet landsdækkende. De to evige rivaler om guldet, FCK og Brøndby, har pludselig også fået øje på Midtjyderne, der senest er blevet kalendermestre to år i streg. Nu har man fået endnu en rival. Og så fra Herning? Stedet som københavnere har grint af i uendeligheder.

Skulle de pludselig skubbe dem af tronen som Danmarks bedste klub. Ja, måske endda som Skandinaviens bedste? Det går jo ikke, og hadet bruser løs i dem som en sodavand, der lige er blevet rystet.

At se på FCK og deres fans er ligesom at se tilbage på historien, hvor personer har gjort alt for at latterliggøre og italesætte, at de er ingenting mens man er ved at tabe en krig. Klubben har aldrig vundet noget, så derfor er de ikke gode, er et af de seneste argumenter denne skribent har hørt på det sidste fra en løve-fan.

Lige nu er FCK og FCM nok i den fase, der ville svare til at FCK lige havde fundet ud af at FCM har inviteret FCK’s kæreste i biografen. Det hele kan vende lige om lidt – og det hele er op til hvordan FCM udnytter situationen. Pigen har måske allerede sagt ja. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Atletico Madrid – Arsenal

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Gratis adgang til Superliga-brag

Afvist – Brøndby undrer sig

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Skidt nyt om Lukas Lerager



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold