Jubler: En kandidat til sæsonens indkøb!

Sønderjyske tog en stor skalp søndag, hvor man besejrede FC Midtjylland med 3-2. Her ser Sønderjyske-fan Philip Tejlgaard nærmere på sæsonstarten i klubben fra Haderslev.



SJF_996x1024Kampen mod FC Midtjylland var jo nærmest en pragtpræstation!

Vi er bedst i nærmest alle minutter og alle faser mod de danske mestre, hvor især Lirim Qamili endnu en gang var omdrejningspunktet.

Det er, som om hele holdet spiller godt, når Qamili spiller godt, det er jo næsten en kandidat til sæsonens signing. Den måde, han er kommet ind på et uprøvet hold med en masse unge spillere og skulle være den spiller med nok mest Superliga-erfaring i truppen i en alder af 26, er vildt, men han har bare vist en masse spilleglæde, og måske viser det vejen for Sønderjyske i det kommende transfervindue også med at hente erfarne spillere ind, for det er dem, der er afgørende!

Det er vigtigt at kunne holde offensiven skadesfri, også selvom vi har mistet Ingason resten af året, men at en 17-årig Olti Hyseni går uimponeret til værks mod de danske mestre, er også beundringsværdigt!

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse.

Philip Tejlgaard
Sønderjyske-fan

Vi skal have så mange op i omdrejninger som muligt, og til tider kan det være svært, fordi det er tydeligt at se niveauforskellen i vores trup, men især i kampen mod Midtjylland fik vi set, at selv en Ivan Djantou kan bruges i aggressivt pres, en til tider svingende Tobias Sommer blev vigtig, da vi skulle skifte til femmandsforsvar for at stå imod indlæg, og en unsung hero var Maxime Soulas, som sagtens kan håndtere så mange indlæg mod nogle ellers skarpe Midtjylland-angribere.

Så overordnet set en pragtpræstation fra Sønderjyske. Samtidig synes jeg, det er beundringsværdigt, hvordan Thomas Nørgaard agerer i kampens hede, både med spillemæssigt modsvar, og at han skifter formation, når modstanderen skifter og dermed mindsker muligheden for, at momentum skifter.

Det er en taktisk fleksibilitet, der kræver en del både for at få begge ender til at præstere og gøre det som en helhed, og der viste kampen mod Midtjylland især, at vi besidder noget, som ikke andre i bunden gør. Samt skal vi sørge for at blive endnu mere skarp i begge felter, der er flere offensive profiler, der skal få budt sig til kontinuerligt, som en Mads Agger, Ivan Djantou og nu også Olti Hyseni.

Så nøglen til overlevelse bliver mere og mere tydelig, det er Qamili, Jakob Busk og Thomas Nørgaard, der sørger for overlevelse, og mon ikke vi når at få tre-fire klubber under os, jeg er i hvert fald optimist!

SJF_996x1024





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Manchester United overvejer ham

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

Her er Ajax-danskers millionløn

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Her er Superligaens bedste stadion

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Drama i Man Utd – slagter Ruben Amorim

Vil have Jonas Wind til FC København

Den værste nogensinde?

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

FC Nordsjælland på rov i DBU

Medier fælder dom over Dorgu

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Nye skader i Manchester City

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Egypten i kvartfinalen

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic