Vi står et rigtig godt sted i det sønderjyske.
Vi har haft en god sæson, skrabet flest point sammen i bund seks, og det er vel ikke forkert at sige, vi har været blandt de positive overraskelser i dette års Superliga.
Vi har en trup, der har overbevist – både spillemæssigt og individuelt. Vi står et godt sted, og det bliver kun et bedre sted fra nu af.
Personligt forventer jeg et salg af Lukas Björklund. Han er svensk U21 landsholdsanfører, har fortid hos AC Milan, og med kun 1 år tilbage af kontrakten burde der komme et fornuftigt bud, der gør han har aftjent sin værnepligt.
Jeg tror en af vores faste offensive bliver solgt.
De kan også blive solgt
Olti Hyseni er et stort talent og kan blive solgt for mange penge, men er det måske bedre at blive et år mere i Haderslev?
Mads Agger har nogle klare spidskompetencer, som også kan være attraktiv for større klubber, og med en alder på 25 kunne han måske være fristet af et udlandsophold?
Sidst men ikke mindst vores topscorer, Lirim Qamili. Sverige og IFK Göteborg var ude efter ham i vinter, og med en total på 11 mål og fem assister i denne sæson må han også være attraktiv. Jeg tror, vi mister én af de tre, men hvem aner jeg ikke.
Hvem sælger Sønderjyske?
0 Votes
Maxime Soulas, kunne jeg godt frygte bliver solgt.
Han går ind i sin femte sæson i Sønderjyske, og det er ikke hverdagskost. På sine gode dage er han blandt de bedste i luften og på defensive dødbolde, men han er også bedst, når han har Daníel Grétarsson ved sin side.
Med ankomsten af Magnus Jensen fra Lyngby har vi styrket os, men derfor kunne jeg stadig godt frygte et salg af Maxime Soulas.
Der skal forstærkninger til
Vi har mistet Marc Dal Hende som satte et godt aftryk i 2025, men også viste, at Ebube Duru nok ikke helt skal være førstevalg på vores venstre back.
Udover det skal vi gerne have en ny højre back, det til trods for en Andreas Oggesen, der har overrasket positivt denne sæson, men jeg føler, vi får mere gavn af ham på den centrale midt, som vi så, da Rasmus Vinderslev var skadet.
Jeg mener ikke, at Tobias Klysner er god nok som førstevalg, så derfor skal begge vores backs opgraderes!

Det er, som om vi har en masse rugbrød på midtbanen – Vinderslev, Sommer, Emini, Cherif, der arbejder sig stille og roligt tættere på truppen, men jeg føler, vi mangler dåseåbneren, som vi havde med Emil Frederiksen engang.
Den type mangler vi – og hvis Thomas Nørgaard fortsætter i klubben, vil det være endnu et redskab til hans taktiske værktøjskasse.
Sidst men ikke mindst en målfarlig boksangriber!
Vi har Ivan Djantou og Matthew Hoppe som er deciderede spidsangribere, men det er, som om det ikke helt er blevet forløst endnu. Skader har stået i vejen for sidstnævnte, mens Djantou stadig er svær at blive klog på!
Køb disse spillere
Jeg nævnte, vi manglede en venstre back, og sådan en render rundt oppe i Herning og er sjældent udtaget til truppen.
Christian Sørensen vil både profilmæssigt og aldersmæssigt være en plug and play-løsning som erstatning for Dal Hende. Christian Sørensen vil højne niveauet i forhold til at hente en spiller til med erfaring fra FC København og FC Midtjylland, men også have en vis rutine, der vil styrke en i forvejen ung trup.

Gustav Marcussen fra oprykkerne FC Fredericia er en spiller, der passer perfekt ind i vores offensive spillestil, og han har bare været fantastisk at følge i Fredericias oprykningssæson. 16 mål og fire assister er meget imponerende, så hvis vi mister en fra vores egen offensiv, synes jeg, det virker oplagt at svække en konkurrent til næste sæson!
Så mangler vi den fornødne boksangriber, og jeg synes, vi skal kigge lidt vest på, fordi der løber en hollandsk angriber rundt over i Esbjerg, som har båret offensiven for EfB.
Med 15 mål i sin første sæson i 1. division har Tim Freriks sparket sig selv ind på topscorerlistens tredjeplads, og året forinden lavede han også 15 mål for AB i 2. division, så han ved om nogen, hvor målet står, og så virker det til, han nærmest aldrig er skadet, så jeg tænker, der skal overvejes at lægges æg i den kurv.

LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT