
JEG SKAL DA lige love for, at min gamle ven Thomas Gravesen fik sat ild i fodbold-Danmark, da han blev interviewet af Tipsbladet efter landsholdsudtagelsen.
Internettet var rødglødende – og som jeg gjorde på banen, så bakker jeg Graver op!
Ikke i det hele, langt fra. Men lad mig slå fast med syvtommersøm: Jeg har fandeme også svært ved at se, hvorfor Nicolai Vallys ikke kunne få en plads i en trup på hele 26 mand!
MAN KAN JO spørge sig selv, hvad Vallys skal gøre andet end at brænde Superligaen af?
Jeg er klar over, at Superligaen ikke har samme niveau som Premier League, Bundesligaen, La Liga og hvad de ellers hedder, men når man er så dominerende på et tophold i vores hjemlige liga, så skal man sgu’ da have chancen.
Nicolai Vallys er i min verden bedre end sidste gang han blev udtaget, så hvorfor har Kasper Hjulmand ændret sit syn på den offensive midtbanespiller?
Har ingen anelse, men jeg synes det er at nedgøre Superligaen, hvis ikke man kan spille sig på, med de præstationer Vallys har stået for!
SELVFØLGELIG ER DET Kasper Hjulmands soleklare ret, at tage dem med, han synes, men han får eddermame svært ved at overbevise mig om, at det var rigtigt IKKE at udtage Vallys.
Kasper Hjulmand burde klart have taget Nicolai Vallys med, mener Stig Tøfting. Foto: Imago
DET MÆRKELIGE ved Nicolai Vallys og landsholdet er jo, at han debuterede mod San Marino i september 2023, gør det udmærket, men bliver skadet og tager ikke med til Finland nogle dage efter. Siden har Hjulmand ikke kigget hans vej.
Man må da håbe, at Hjulmand trods alt har givet Nicolai Vallys en anstændig forklaring, for jeg fatter det ikke.
Han er målfarlig, fremragende kombinationsspiller, sparker godt, suverænt blik for medspillerne, god teknik og stærk fysik.
JEG BLIVER OGSÅ lidt stram i betrækket, når Hjulmand helt åbenlyst trækker sig tilbage fra tidligere udsagn om, at man skal spille for at komme på landsholdet.
Sådan sagde Kasper Hjulmand eksempelvis tilbage i maj 2022 til BT om den forestående VM-udtagelse:
‘’Jeg siger til dem (spillerne), der skal være regulær spilletid. Det er ekstremt vigtigt for dem, hvis de skal have en chance for at komme med.’’
ENIG! VI HAR set så tit, at spillere, der ikke er i kampform fra klubholdet leverer elendigt på landsholdet. OK, jeg kan godt forstå, at Christian Eriksen og Pierre Emile Højbjerg er med, men hvor går grænsen, Hjulmand?
Tag Rasmus Falk fra FCK. Hvad fanden skal han næsten skal gøre for at komme med? Sammenligner vi med Højbjerg, så ser det sådan ud:
- Rasmus Falk: 1184 minutter i Champions League (inklusiv kvalifikation)
- Pierre Emile Højbjerg: 974 minutter i Premier League.
Så kan du så smide 1654 minutter i Superligaen for Falks vedkommende oveni, så han er næppe i ringere spilleform end Højbjerg – eller ligger Falcks bryllupsafbud stadig og lurer hos Hjulmand?
Det samme med Mikkel Damsgaard, der kun kan være med blandt Hjulmands udvalgte på navn og tidligere bedrifter da Damsgaards gode landskampe ligger alt for langt tilbage.
Han er åbenbart nærmest den eneste mellemrumsspiller, vi har i dette land, når man lytter til Hjulmand.
Nicolai Vallys er MVP i Superligaen, skriver Tøffe. Foto: Imago
JEG KAN SAGTENS se Nicolai Vallys tage den position bag angriberne, og med al respekt for Brøndbys mandskab, så vil Vallys med garanti også blive endnu bedre sammen med dygtigere spillere end Brøndbys.
Jeg håber da i den grad, at det er brændstof for Vallys IKKE at blive udtaget. At han tænker ‘Nu skal jeg satme vise ham Hjulmand’ – og bruger resten af foråret på, at gøre det endnu bedre end det han har præsteret. Og det er allerede en del.
NÅR JEG SÅDAN tænker tilbage, så har jeg svært ved at huske en spiller, der ene mand har så meget impact på sit hold.
- Af Brøndbys 40 mål, så har Vallys scoret 10 og lagt op til fire.
- Han har haft tredjesidste fod på fire Brøndby-mål.
- Tager man alle situationer, hvor han er involveret tidligere end tredjesidste fod, fremtvinger straffespark eller lignende, så kan man smide seks scoringer oven i – og så er han pludselig involveret 24 ud af Brøndbys 40 kasser.
Det er sgu’ da imponerende, men åbenbart ikke godt nok for landstræneren….
MÅSKE ER DET MIKAEL UHRE, der kommer tættest på i mesterskabssæsonen, men 19 mål og seks assist ud af Brøndbys 58 scoringer, men selvom jeg ikke hér har tredje eller fjerdesidste aflevering med, så spillede Uhre altså som angriber og kom med Brøndbys kontrafodbold ofte alene med målmanden.
Derfor er det selvfølgelig svært – og urimeligt – at sammenligne to forskellige postioner.
Derfor vægter jeg Nicolai Vallys betydning højere end Uhres, men det vil selvfølgelig hjælpe min sag, at Vallys fyrer den endnu mere af med mål og assist i den resterende del af sæsonen.
Det ændrer ikke på, at Nicolai Vallys for mig er MVP i Superligaen, altså ‘mest værdifulde spiller’, så når vi ikke ser ham i landsholdstrøjen, så er det jo med at nyde ham i Superligaen. Så længe, at vi har ham!
JEG TROR NEMLIG, at han vil forfølge en udlandsdrøm hér til sommer. Han fylder 28 til september, så det er ved at være sidste udkald, hvis adressen skal være nogenlunde anstændig og Brøndbys skal lave en anseelig fortjeneste på deres 22,5 millioner kroner dyre indkøb i Silkeborg.
Så mon ikke de kan finde en vej til udlandet for Vallys – og så kan det jo være, at han finder nåde for Kasper Hjulmands stramme blik…
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Her er chancevurderingen til Danmarks gyser
Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
Haaland lover at holde sig fra håndbremsen
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
TOPNYHED
Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber
NYHEDER
O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
Medie med Kamil Grabara-afsløring
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
GOG buldrer forbi bundhold
Chok i OB – siger op efter seks dage
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Danske tenniskvinder rykker ned
INTERVIEW
Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
