JEG HAR JO vovet pelsen med et bud på, hvem der havner i Top-6 – og som du kan læse her – men vi skal også lige have et kig mod bunden. Lyngby er naturligvis fortabt, men skal jeg komme med et bud allerede nu, så redder AaB sig!
Med den lille tilføjelse, at er afstanden mellem Horsens og AaB stadig otte point eller mere efter de næste fire kampe, så er det Nordic Bet Ligaen i næste sæson.
Det tror jeg så heller ikke der er. Horsens har fået sølle fire point på udebane – de tre af dem i Parken for et halvt år siden – og virker fuldstændig ufarlige for alle hjemmehold.
SAMTIDIG HAR AAB i min verden en alt for god trup til at tage turen ned i den næstbedste række – og havde det bedste transfervindue i Superligaen ud fra det de manglede.
AaB har hentet Superliga-topscoreren i Nicklas Helenius, hentet Lyngbys topscorer Kasper Jørgensen – og ikke mindst forsvarskrumtappen Rasmus Thelander.
Jeg hæfter mig i hvertfald ved, at Rasmus Thelander tidligere har været en klar forstærkning af AaB’s hold. Da han spillede i klubben fra 2019-22, var nordjyderne klart stærkere med ham på holdet end uden. Helt præcist, så vandt de 46 procent af deres kampe med ham i startformationen, mens tallet dalede til cirka 30 procent uden ham.
Tilsvarende lukkede AaB 1,2 mål ind per kamp med ham på banen, mens tallet var 1,6 uden ham.
TIL GENGÆLD, så er historien i Ekstra Bladet om spillernes utilfredshed med Erik Hamrén det sidste AaB har brug for lige nu. Uanset, hvor dybt historien stikker – og alle forsikringerne fra spillere, ledere og træner om, at det ikke har noget på sig.
Ifølge historien, så vil spillerne helst tilbage til et 3-5-2 – og det kan jeg egentlig godt forstå. Et bomstærkt centerforsvar med Daniel Granli, Lars Kramer og Rasmus Thelander, der afviser indlæg og dybe løb, to kanter til at slå indlæggene – og så en angriber mere til at støtte Helenius.
Lad os se om Erik Hamrén er klar til at lytte til sine spillere – eller holder fast.
UANSET HVAD, vil det være en kæmpe fiasko for AaB, hvis de rykker ned. Sammen med Brøndby og FCK er nordjyderne de eneste, der har været fast inventar siden Superligaen blev stiftet – og Aab har spillet i den bedste række siden 1987.
Men som sagt, det sker heller ikke!
Stig Tøfting er Tipsbladets faste kommentator, der hver uge sætter fokus på Superligaen. Her finder du hans første kommentar om FC Nordsjællands mesterskabsdrømme – og hvorfor de ikke går i opfyldelse.
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
HELT VILDT
Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år
NYHEDER
Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TOPNYHED
Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Ny sportsdirektør til Eriksen og co.
Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
STORT INTERVIEW
Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’
TOPNYHED
Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
NYHEDER
Thomas Frank afviser at tale om det
TIPSBLADETS DOM
Det var fuldstændig galimatias!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
AaB-talent prøver sig af i Italien
Steve Cooper varsler store ændringer
EKSKLUSIVT
Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
INTERVIEW
Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’
NYHEDER
Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen
NYHEDER
Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Barca spiser frankfurtere på Camp Nou
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
MEDIE