Tøfting om AaB’s skæbne: Det værste der kunne ske

Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, regner med at AaB redder sig.



JEG HAR JO vovet pelsen med et bud på, hvem der havner i Top-6 – og som du kan læse her – men vi skal også lige have et kig mod bunden. Lyngby er naturligvis fortabt, men skal jeg komme med et bud allerede nu, så redder AaB sig!

Med den lille tilføjelse, at er afstanden mellem Horsens og AaB stadig otte point eller mere efter de næste fire kampe, så er det Nordic Bet Ligaen i næste sæson.

Det tror jeg så heller ikke der er. Horsens har fået sølle fire point på udebane – de tre af dem i Parken for et halvt år siden – og virker fuldstændig ufarlige for alle hjemmehold.

SAMTIDIG HAR AAB i min verden en alt for god trup til at tage turen ned i den næstbedste række – og havde det bedste transfervindue i Superligaen ud fra det de manglede.

AaB har hentet Superliga-topscoreren i Nicklas Helenius, hentet Lyngbys topscorer Kasper Jørgensen – og ikke mindst forsvarskrumtappen Rasmus Thelander.

Jeg hæfter mig i hvertfald ved, at Rasmus Thelander tidligere har været en klar forstærkning af AaB’s hold. Da han spillede i klubben fra 2019-22, var nordjyderne klart stærkere med ham på holdet end uden. Helt præcist, så vandt de 46 procent af deres kampe med ham i startformationen, mens tallet dalede til cirka 30 procent uden ham.

Tilsvarende lukkede AaB 1,2 mål ind per kamp med ham på banen, mens tallet var 1,6 uden ham.

TIL GENGÆLD, så er historien i Ekstra Bladet om spillernes utilfredshed med Erik Hamrén det sidste AaB har brug for lige nu. Uanset, hvor dybt historien stikker – og alle forsikringerne fra spillere, ledere og træner om, at det ikke har noget på sig.

Ifølge historien, så vil spillerne helst tilbage til et 3-5-2 – og det kan jeg egentlig godt forstå. Et bomstærkt centerforsvar med Daniel Granli, Lars Kramer og Rasmus Thelander, der afviser indlæg og dybe løb, to kanter til at slå indlæggene – og så en angriber mere til at støtte Helenius.

Lad os se om Erik Hamrén er klar til at lytte til sine spillere – eller holder fast.

UANSET HVAD, vil det være en kæmpe fiasko for AaB, hvis de rykker ned. Sammen med Brøndby og FCK er nordjyderne de eneste, der har været fast inventar siden Superligaen blev stiftet – og Aab har spillet i den bedste række siden 1987.

Men som sagt, det sker heller ikke!

Stig Tøfting er Tipsbladets faste kommentator, der hver uge sætter fokus på Superligaen. Her finder du hans første kommentar om FC Nordsjællands mesterskabsdrømme – og hvorfor de ikke går i opfyldelse.







LIVE

LIVE: Nu er der sat tid på sidste runde i SL

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

23 røde kort i vanvidskamp

Brian Riemer giver klar besked

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Kæmpe kærlighedserklæring

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I svime: Som en ny spiller

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Vil have ham væk fra FC København

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Rasmus Højlund i massiv modvind

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Narteys krav til ny kontrakt

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Var direkte fra træningsbanen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Froholdt på tavlen i storkamp

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

– Han har måske været lagt lidt på is

Paris Saint-Germain – Chelsea

Alpha retter hård kritik

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

I chok: Har aldrig set lignende

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’