Tøfting om AaB’s skæbne: Det værste der kunne ske

Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, regner med at AaB redder sig.



JEG HAR JO vovet pelsen med et bud på, hvem der havner i Top-6 – og som du kan læse her – men vi skal også lige have et kig mod bunden. Lyngby er naturligvis fortabt, men skal jeg komme med et bud allerede nu, så redder AaB sig!

Med den lille tilføjelse, at er afstanden mellem Horsens og AaB stadig otte point eller mere efter de næste fire kampe, så er det Nordic Bet Ligaen i næste sæson.

Det tror jeg så heller ikke der er. Horsens har fået sølle fire point på udebane – de tre af dem i Parken for et halvt år siden – og virker fuldstændig ufarlige for alle hjemmehold.

SAMTIDIG HAR AAB i min verden en alt for god trup til at tage turen ned i den næstbedste række – og havde det bedste transfervindue i Superligaen ud fra det de manglede.

AaB har hentet Superliga-topscoreren i Nicklas Helenius, hentet Lyngbys topscorer Kasper Jørgensen – og ikke mindst forsvarskrumtappen Rasmus Thelander.

Jeg hæfter mig i hvertfald ved, at Rasmus Thelander tidligere har været en klar forstærkning af AaB’s hold. Da han spillede i klubben fra 2019-22, var nordjyderne klart stærkere med ham på holdet end uden. Helt præcist, så vandt de 46 procent af deres kampe med ham i startformationen, mens tallet dalede til cirka 30 procent uden ham.

Tilsvarende lukkede AaB 1,2 mål ind per kamp med ham på banen, mens tallet var 1,6 uden ham.

TIL GENGÆLD, så er historien i Ekstra Bladet om spillernes utilfredshed med Erik Hamrén det sidste AaB har brug for lige nu. Uanset, hvor dybt historien stikker – og alle forsikringerne fra spillere, ledere og træner om, at det ikke har noget på sig.

Ifølge historien, så vil spillerne helst tilbage til et 3-5-2 – og det kan jeg egentlig godt forstå. Et bomstærkt centerforsvar med Daniel Granli, Lars Kramer og Rasmus Thelander, der afviser indlæg og dybe løb, to kanter til at slå indlæggene – og så en angriber mere til at støtte Helenius.

Lad os se om Erik Hamrén er klar til at lytte til sine spillere – eller holder fast.

UANSET HVAD, vil det være en kæmpe fiasko for AaB, hvis de rykker ned. Sammen med Brøndby og FCK er nordjyderne de eneste, der har været fast inventar siden Superligaen blev stiftet – og Aab har spillet i den bedste række siden 1987.

Men som sagt, det sker heller ikke!

Stig Tøfting er Tipsbladets faste kommentator, der hver uge sætter fokus på Superligaen. Her finder du hans første kommentar om FC Nordsjællands mesterskabsdrømme – og hvorfor de ikke går i opfyldelse.





Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Takkede nej til Superliga-klubber

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Er det Chido Obis store chance?

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Tog smutvej – Billing er overrasket

Pernille Harder med perlemål

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt