Der er kort fra succes til fiasko. For ikke mange dage siden kunne man forstå på både eksperter og fans, at mesterskabet lå til højrebenet for FCK, og at alle æg var i vores kurv. Der var nærmest ingen grænser for, hvor gode FCK var, og med Andreas Cornelius, der endelig fik scoret, var det vidst mest et spørgsmål om tid, før der var guldfest og mesterskab til os. Men efter to nederlag i streg fristes man til at spørge, om mesterskabsslutspillet allerede er slut, før det rigtigt gik i gang?
Det har godt nok været en todelt sæson indtil videre. I den her sæson har jeg haft nogle af de største oplevelser, jeg kan huske. Udekampen i Prag, hvor vi efter at have været bagud to gange alligevel går videre. Hjemmekampen mod United, hvor vi efter en helt enormt vanvittig kamp alligevel vender det og får de tre point. Udekampen i München. Eksemplerne er mange, men desværre er det lige så nemt at finde eksempler på helt enormt dårlige forsvarspræstationer, der har kostet dumme point i de døende minutter.
Hvad betyder det så ud over et irriterende efterslæb i Superligaen? Er det overhovedet realistisk, at vi også vender situationen? Jeg tør ikke afskrive det, fordi alle de førnævnte oplevelser stadig sidder i kroppen. Men alligevel? Man skal jo ikke have set meget fodbold i 2024 for at indse, at der er utrolig langt fra bund- til topniveau blandt mine hvidblusede helte for tiden.
Det er ingen hemmelighed, at det ville være en monumental fiasko ikke at blive mestre med et hold, der er så godt, at det kan gå videre fra gruppespillet i Champions League. Der har end ikke været det store profilsalg i januar-vinduet, vi ellers er vant til. Det er – sagt som det er – ikke godt nok, at vi roder rundt tættere på 4. pladsen end mesterskabet.
Som om det ikke skulle være nok, kan den her sæson ende med at blive en større katastrofe, end det ligner på overfladen. Et misset mesterskab betyder også, at det europæiske går fra Champions til Conference League. Selvom vi efterhånden har været i Manchester et par gange, er det nu ikke en sådan afveksling, jeg ønsker mig på de europæiske aftener. Vores koefficient i Danmark er skræmmende ringe – og det må simpelthen aldrig være sådan, at jeg bruger en torsdag aften på at holde med Fenerbahce og Club Brugge, fordi det gavner den danske koefficient.
Alt det må vi lægge til side nu – for så længe det matematisk er muligt, er der kun en ting, der tæller. Nemlig sejre. Det må i hvert fald FCK-fans kunne forstå.

LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Henter FC København-spiller
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Skal han med Bo Svensson til FC København?
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Joakim Mæhle åbner op
NYHEDER
Trænerlegende stopper
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
Kæk Wass: Han filmede!
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller