Der er kort fra succes til fiasko. For ikke mange dage siden kunne man forstå på både eksperter og fans, at mesterskabet lå til højrebenet for FCK, og at alle æg var i vores kurv. Der var nærmest ingen grænser for, hvor gode FCK var, og med Andreas Cornelius, der endelig fik scoret, var det vidst mest et spørgsmål om tid, før der var guldfest og mesterskab til os. Men efter to nederlag i streg fristes man til at spørge, om mesterskabsslutspillet allerede er slut, før det rigtigt gik i gang?
Det har godt nok været en todelt sæson indtil videre. I den her sæson har jeg haft nogle af de største oplevelser, jeg kan huske. Udekampen i Prag, hvor vi efter at have været bagud to gange alligevel går videre. Hjemmekampen mod United, hvor vi efter en helt enormt vanvittig kamp alligevel vender det og får de tre point. Udekampen i München. Eksemplerne er mange, men desværre er det lige så nemt at finde eksempler på helt enormt dårlige forsvarspræstationer, der har kostet dumme point i de døende minutter.
Hvad betyder det så ud over et irriterende efterslæb i Superligaen? Er det overhovedet realistisk, at vi også vender situationen? Jeg tør ikke afskrive det, fordi alle de førnævnte oplevelser stadig sidder i kroppen. Men alligevel? Man skal jo ikke have set meget fodbold i 2024 for at indse, at der er utrolig langt fra bund- til topniveau blandt mine hvidblusede helte for tiden.
Det er ingen hemmelighed, at det ville være en monumental fiasko ikke at blive mestre med et hold, der er så godt, at det kan gå videre fra gruppespillet i Champions League. Der har end ikke været det store profilsalg i januar-vinduet, vi ellers er vant til. Det er – sagt som det er – ikke godt nok, at vi roder rundt tættere på 4. pladsen end mesterskabet.
Som om det ikke skulle være nok, kan den her sæson ende med at blive en større katastrofe, end det ligner på overfladen. Et misset mesterskab betyder også, at det europæiske går fra Champions til Conference League. Selvom vi efterhånden har været i Manchester et par gange, er det nu ikke en sådan afveksling, jeg ønsker mig på de europæiske aftener. Vores koefficient i Danmark er skræmmende ringe – og det må simpelthen aldrig være sådan, at jeg bruger en torsdag aften på at holde med Fenerbahce og Club Brugge, fordi det gavner den danske koefficient.
Alt det må vi lægge til side nu – for så længe det matematisk er muligt, er der kun en ting, der tæller. Nemlig sejre. Det må i hvert fald FCK-fans kunne forstå.

INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
OPTAKT
FC København – Randers FC
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
OPTAKT
Sønderjyske – OB
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
Lamine Yamal med karrierens første
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Tilbage efter regelbrud
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK