Der er kort fra succes til fiasko. For ikke mange dage siden kunne man forstå på både eksperter og fans, at mesterskabet lå til højrebenet for FCK, og at alle æg var i vores kurv. Der var nærmest ingen grænser for, hvor gode FCK var, og med Andreas Cornelius, der endelig fik scoret, var det vidst mest et spørgsmål om tid, før der var guldfest og mesterskab til os. Men efter to nederlag i streg fristes man til at spørge, om mesterskabsslutspillet allerede er slut, før det rigtigt gik i gang?
Det har godt nok været en todelt sæson indtil videre. I den her sæson har jeg haft nogle af de største oplevelser, jeg kan huske. Udekampen i Prag, hvor vi efter at have været bagud to gange alligevel går videre. Hjemmekampen mod United, hvor vi efter en helt enormt vanvittig kamp alligevel vender det og får de tre point. Udekampen i München. Eksemplerne er mange, men desværre er det lige så nemt at finde eksempler på helt enormt dårlige forsvarspræstationer, der har kostet dumme point i de døende minutter.
Hvad betyder det så ud over et irriterende efterslæb i Superligaen? Er det overhovedet realistisk, at vi også vender situationen? Jeg tør ikke afskrive det, fordi alle de førnævnte oplevelser stadig sidder i kroppen. Men alligevel? Man skal jo ikke have set meget fodbold i 2024 for at indse, at der er utrolig langt fra bund- til topniveau blandt mine hvidblusede helte for tiden.
Det er ingen hemmelighed, at det ville være en monumental fiasko ikke at blive mestre med et hold, der er så godt, at det kan gå videre fra gruppespillet i Champions League. Der har end ikke været det store profilsalg i januar-vinduet, vi ellers er vant til. Det er – sagt som det er – ikke godt nok, at vi roder rundt tættere på 4. pladsen end mesterskabet.
Som om det ikke skulle være nok, kan den her sæson ende med at blive en større katastrofe, end det ligner på overfladen. Et misset mesterskab betyder også, at det europæiske går fra Champions til Conference League. Selvom vi efterhånden har været i Manchester et par gange, er det nu ikke en sådan afveksling, jeg ønsker mig på de europæiske aftener. Vores koefficient i Danmark er skræmmende ringe – og det må simpelthen aldrig være sådan, at jeg bruger en torsdag aften på at holde med Fenerbahce og Club Brugge, fordi det gavner den danske koefficient.
Alt det må vi lægge til side nu – for så længe det matematisk er muligt, er der kun en ting, der tæller. Nemlig sejre. Det må i hvert fald FCK-fans kunne forstå.

Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Vild udvikling for FC Københavns chancer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
AGF – Viborg FF
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
Neymar overvejer karrierestop