Der er kort fra succes til fiasko. For ikke mange dage siden kunne man forstå på både eksperter og fans, at mesterskabet lå til højrebenet for FCK, og at alle æg var i vores kurv. Der var nærmest ingen grænser for, hvor gode FCK var, og med Andreas Cornelius, der endelig fik scoret, var det vidst mest et spørgsmål om tid, før der var guldfest og mesterskab til os. Men efter to nederlag i streg fristes man til at spørge, om mesterskabsslutspillet allerede er slut, før det rigtigt gik i gang?
Det har godt nok været en todelt sæson indtil videre. I den her sæson har jeg haft nogle af de største oplevelser, jeg kan huske. Udekampen i Prag, hvor vi efter at have været bagud to gange alligevel går videre. Hjemmekampen mod United, hvor vi efter en helt enormt vanvittig kamp alligevel vender det og får de tre point. Udekampen i München. Eksemplerne er mange, men desværre er det lige så nemt at finde eksempler på helt enormt dårlige forsvarspræstationer, der har kostet dumme point i de døende minutter.
Hvad betyder det så ud over et irriterende efterslæb i Superligaen? Er det overhovedet realistisk, at vi også vender situationen? Jeg tør ikke afskrive det, fordi alle de førnævnte oplevelser stadig sidder i kroppen. Men alligevel? Man skal jo ikke have set meget fodbold i 2024 for at indse, at der er utrolig langt fra bund- til topniveau blandt mine hvidblusede helte for tiden.
Det er ingen hemmelighed, at det ville være en monumental fiasko ikke at blive mestre med et hold, der er så godt, at det kan gå videre fra gruppespillet i Champions League. Der har end ikke været det store profilsalg i januar-vinduet, vi ellers er vant til. Det er – sagt som det er – ikke godt nok, at vi roder rundt tættere på 4. pladsen end mesterskabet.
Som om det ikke skulle være nok, kan den her sæson ende med at blive en større katastrofe, end det ligner på overfladen. Et misset mesterskab betyder også, at det europæiske går fra Champions til Conference League. Selvom vi efterhånden har været i Manchester et par gange, er det nu ikke en sådan afveksling, jeg ønsker mig på de europæiske aftener. Vores koefficient i Danmark er skræmmende ringe – og det må simpelthen aldrig være sådan, at jeg bruger en torsdag aften på at holde med Fenerbahce og Club Brugge, fordi det gavner den danske koefficient.
Alt det må vi lægge til side nu – for så længe det matematisk er muligt, er der kun en ting, der tæller. Nemlig sejre. Det må i hvert fald FCK-fans kunne forstå.

TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
Her skal Sepp Piontek begraves
Liverpool – West Ham United
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER