
I morges satte jeg mig i et fly mod London med en naiv tro på, at der kan blive leveret et resultat mod storholdet Chelsea.
Ikke meget tilsiger det ellers efter to enormt skuffende kampe, hvor strategien nærmest har virket, som om det mest af alt handlede om at undgå afslutninger på mål.
Først en skuffende kamp i Aalborg, hvor resultatet formentlig var forblevet 0-0, selv hvis kampen havde varet en time mere. Vi blev aldrig rigtig farlige, og symptomatisk nok misbrugte Claesson en af de større chancer, jeg længe har set. Frustrerende.
Særligt med tanke på, hvor meget vi havde brug for en sejr – både for selvtilliden og for at holde Midtjylland bag os i tabellen.
Men offensiven manglede kreativitet, tempoet var for langsomt, og det blev endnu en af de kampe, hvor vi reelt aldrig så ud til at kunne tiltvinge os en afgørende chance.
Claesson formåede til gengæld at sende bolden i mål til 1-0 mod Sønderjyske, men meget mere havde den kamp ikke at skrive hjem om. Sønderjyskes 1-1 udligning var flot, men pointerede samtidig den åbenbart evige svaghed ved FCK’s defensiv: en manglende evne til at holde fokus i de afgørende øjeblikke.
Vi har set det før, og vi ser det igen – forsvaret bliver fanget på flade fødder, reaktionerne kommer for sent, og pludselig ligger bolden i nettet. Et problem, der igen og igen ender med at koste os point.
Kan FCK lave en stor overraskelse og slå Chelsea ud?
0 Votes
I sidste sæson var problemet, at vi tabte for mange kampe, hvor nogle af dem skulle konverteres til uafgjorte. I denne sæson formår vi i stedet at præstere mere tandløst end de to oprykkerhold for på den måde at smide førstepladsen. Er det for tidligt at tale om, at vi skal konvertere uafgjorte til sejre?
Det var alligevel med en naiv optimisme, at jeg satte mig i morgenflyet mod London, for fodbold er nogle gange uforudsigeligt. At selv et hold uden momentum kan rejse sig mod al logik og levere en præstation, der får folk til at tvivle på alt, de troede, de vidste.
For selvom Chelsea på papiret er overlegen, og selvom FCK’s offensiv har virket tandløs, så kan ét lille moment ændre alt. Ét tidligt mål, én genial aktion, ét øjebliks magi kan ryste selv de største favoritter – så det må og skal vi tro på.

LIVE
LIVE: FCK uden to profiler mod Braga
‘Hjerteskærende – han er en skygge af sig selv’
Revser AGF: ‘Det er bare dårlig research’
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
AVIS
IFR-leder: Her falder Man City-straffen
– Så er han nok færdig Manchester United!
Brøndby blandt verdens mest intense hold
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
EKSPERT
‘Han har altid været et problem for Portugal’
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
Superliga-profil spår dansk Europa-nedtur
Får lang karantæne
Manchester City får bank af PSG
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
MEDIE
Sådan ventes Man Utd at straffe Lisandro Martinez
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
Vild kamp af Liverpool-indkøb
EKSKLUSIVT
Færdig hos dansk tophold: ‘Motivationen er væk’
NYHEDER
Gent-topscorer bliver ikke klar til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
EKSKLUSIVT
Bombe i Parken: Et klart signal, siger ekspert
NYHEDER
– Hvorfor i alverden hentede Brøndby ikke ham?
I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
Viking-anfører stikker til verdensstjerne
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket
TIPSBLADETS DOM
Magtdemonstration! Han er den manglende brik, BIF
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
NYHEDER
‘Undskyld, jeg spillede dårligt, men jeg scorede’