
I morges satte jeg mig i et fly mod London med en naiv tro på, at der kan blive leveret et resultat mod storholdet Chelsea.
Ikke meget tilsiger det ellers efter to enormt skuffende kampe, hvor strategien nærmest har virket, som om det mest af alt handlede om at undgå afslutninger på mål.
Først en skuffende kamp i Aalborg, hvor resultatet formentlig var forblevet 0-0, selv hvis kampen havde varet en time mere. Vi blev aldrig rigtig farlige, og symptomatisk nok misbrugte Claesson en af de større chancer, jeg længe har set. Frustrerende.
Særligt med tanke på, hvor meget vi havde brug for en sejr – både for selvtilliden og for at holde Midtjylland bag os i tabellen.
Men offensiven manglede kreativitet, tempoet var for langsomt, og det blev endnu en af de kampe, hvor vi reelt aldrig så ud til at kunne tiltvinge os en afgørende chance.
Claesson formåede til gengæld at sende bolden i mål til 1-0 mod Sønderjyske, men meget mere havde den kamp ikke at skrive hjem om. Sønderjyskes 1-1 udligning var flot, men pointerede samtidig den åbenbart evige svaghed ved FCK’s defensiv: en manglende evne til at holde fokus i de afgørende øjeblikke.
Vi har set det før, og vi ser det igen – forsvaret bliver fanget på flade fødder, reaktionerne kommer for sent, og pludselig ligger bolden i nettet. Et problem, der igen og igen ender med at koste os point.
Kan FCK lave en stor overraskelse og slå Chelsea ud?
0 Votes
I sidste sæson var problemet, at vi tabte for mange kampe, hvor nogle af dem skulle konverteres til uafgjorte. I denne sæson formår vi i stedet at præstere mere tandløst end de to oprykkerhold for på den måde at smide førstepladsen. Er det for tidligt at tale om, at vi skal konvertere uafgjorte til sejre?
Det var alligevel med en naiv optimisme, at jeg satte mig i morgenflyet mod London, for fodbold er nogle gange uforudsigeligt. At selv et hold uden momentum kan rejse sig mod al logik og levere en præstation, der får folk til at tvivle på alt, de troede, de vidste.
For selvom Chelsea på papiret er overlegen, og selvom FCK’s offensiv har virket tandløs, så kan ét lille moment ændre alt. Ét tidligt mål, én genial aktion, ét øjebliks magi kan ryste selv de største favoritter – så det må og skal vi tro på.

MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
Klart ønske fra Ruben Amorim
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
City-ejer sælger klub
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
