– FCK præsterer mere tandløst end de to oprykkere

FC København-fan Tobias Lawaetz er rejst til London, hvor han tror og håber på en overraskelse mod Chelsea. Selv i en tid, hvor FCK-holdet slider med spillet og målchancerne.



FCN_250x257

I morges satte jeg mig i et fly mod London med en naiv tro på, at der kan blive leveret et resultat mod storholdet Chelsea.

Ikke meget tilsiger det ellers efter to enormt skuffende kampe, hvor strategien nærmest har virket, som om det mest af alt handlede om at undgå afslutninger på mål.

Først en skuffende kamp i Aalborg, hvor resultatet formentlig var forblevet 0-0, selv hvis kampen havde varet en time mere. Vi blev aldrig rigtig farlige, og symptomatisk nok misbrugte Claesson en af de større chancer, jeg længe har set. Frustrerende.

Særligt med tanke på, hvor meget vi havde brug for en sejr – både for selvtilliden og for at holde Midtjylland bag os i tabellen.

Men offensiven manglede kreativitet, tempoet var for langsomt, og det blev endnu en af de kampe, hvor vi reelt aldrig så ud til at kunne tiltvinge os en afgørende chance.

Claesson formåede til gengæld at sende bolden i mål til 1-0 mod Sønderjyske, men meget mere havde den kamp ikke at skrive hjem om. Sønderjyskes 1-1 udligning var flot, men pointerede samtidig den åbenbart evige svaghed ved FCK’s defensiv: en manglende evne til at holde fokus i de afgørende øjeblikke.

Vi har set det før, og vi ser det igen – forsvaret bliver fanget på flade fødder, reaktionerne kommer for sent, og pludselig ligger bolden i nettet. Et problem, der igen og igen ender med at koste os point.

Kan FCK lave en stor overraskelse og slå Chelsea ud?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

I sidste sæson var problemet, at vi tabte for mange kampe, hvor nogle af dem skulle konverteres til uafgjorte. I denne sæson formår vi i stedet at præstere mere tandløst end de to oprykkerhold for på den måde at smide førstepladsen. Er det for tidligt at tale om, at vi skal konvertere uafgjorte til sejre?

Det var alligevel med en naiv optimisme, at jeg satte mig i morgenflyet mod London, for fodbold er nogle gange uforudsigeligt. At selv et hold uden momentum kan rejse sig mod al logik og levere en præstation, der får folk til at tvivle på alt, de troede, de vidste.

For selvom Chelsea på papiret er overlegen, og selvom FCK’s offensiv har virket tandløs, så kan ét lille moment ændre alt. Ét tidligt mål, én genial aktion, ét øjebliks magi kan ryste selv de største favoritter – så det må og skal vi tro på.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brøndby præsenterer stor profil

Dansk klub har ham på radaren

Højlund roser FC Københavns fans

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Danskerklub meldes interesseret

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Brøndby forhandler om stor transfer

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Brøndby vil holde på stjerne

Dansker bomber løs mod Manchester City

Brøndby har IKKE budt

– Et gigantisk problem for Danmark

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’